Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Hegel HD30: DSD převodník s podporou UpnP a AirPlay

16.10.2015, Petr Štefek, aktualita
Hegel se poslední dobou snaží, seč může, aby na trh uváděl zajímavé výrobky, které nejsou dostupné pouze pro pár vyvolených. Nový převodník HEGEL HD30 sice není svou cenou pro úplný mainstream, ale v kontextu dnešní doby drží ještě cenu v rozumných mezích.
HEGEL je dnes již poměrně známou firmou, která se snaží nabízet produkty s velmi dobrým poměrem ceny ku výkonu v poněkud minimalistickém kabátku. Tentokráte ovšem HEGEL míří nad „magickou“ hranici 100 tisíc se svým D/A převodníkem HD30. Jako obvykle bude dostupný ve stříbrném nebo černém provedení. Nyní ale pojďme k důležitějším věcem.

HEGEL ve svých marketingových materiálech prohlašuje, že celá konstrukce zařízení výrazně posunuje hranice, na něž jsme byli v rámci firemního portfolia zvyklí. Zároveň má nový převodník HD30 velmi nízkou úroveň šumu ku signálu, který díky pečlivě rozplánovanému designu dosahuje skoro hranice150dB. Bryston se ovšem nezmiňuje o metodice měření.

Podle výrobce byl významným způsobem zredukován také fázový šum (skirting), což je ve své podstatě jitter, který způsobuje nárůst šumu okolo užitečného signálu. Podle výrobce se to projevuje při poslechu nedostatkem preciznosti a „mazáním“ detailů. Detailnost ovšem není to, co současným převodníkům chybí, tedy alespoň podle našeho názoru.

HEGEL HD30 profituje také z nového řešení „hodin“, pro které speciálně HEGEL vybíral tranzistory a krystal oscilátoru. HEGEL HD30 má digitální vstupy AES/EBU, BNC, koaxiální RCA, tři optické Toslink, Ethernet a samozřejmě také asynchronní USB. Bryston podporuje AirPlay a také streamování z UpnP síťový disků (NAS). To z něj samozřejmě nedělá plnohodnotný streamer, ale tato funkce se může některých hodit. USB podporuje signály DSD do rozlišení DSD128 a PCM do rozlišení 192 kHz/24 bitů.

Na palubě převodníku HEGEL HD30 je dvojice D/A čipů AKM4490 v dual-mono režimu. Design zařízení nijak nevybočuje ze zajetých kolejí, ale provedení je díky použití hrubých plechů z hliníkových slitin příkladné. Hmotnost převodníku je 10 kg a jeho rozměry 43×10×31 cm. Cena by se měla pohybovat okolo 110 tisíc korun s daní.

Zdroj: Hifi.pl