www.svetaudia.cz
>
>
>

Hegel HD12: nativní podpora DSD

Hegel HD12: nativní podpora DSD
, , aktualita
Je už poslední dobou zvyklostí, že každá společnost vyrábějící D/A převodníky své současné modely dovybavuje kompatibilitou s formátem DSD. Hegel to v případě HD12 chytil za správný konec a implementoval podporu pro nativní přehrávání DSD bez konverze do PCM.
K oblíbeným
reklama
V současné době si téměř každý výrobce upravuje své převodníky pro přehrávání formátu DSD, který se poslední dobou v časopisech a recenzích skloňuje ve všech pádech. Smutnou pravdou ovšem zůstává, že nahrávek v DSD, které nejsou převedeny z PCM, je jako šafránu a nevypadá to, že by se v budoucnu mělo cokoli rychle změnit. Výrobci jsou ale uzavření v začarovaném kruhu a kdo podporu DSD nemá, jakoby neexistoval a je mu to dokonce vytýkáno. S implementací nativního přehrávání DSD jsou spojené nemalé investice do vývoje upravovaných produktů, které by mohly skončit eventuálně někde jinde (např. v lepších součástkách). Problém je pro uživatele zřejmý, máme mnoho převodníků podporující všechny možné formáty PCM a DSD, ale nemáme dostatek hudby v těchto formátech.

Hegel HD12 je D/A převodník, který by vaši kapsu neměl zcela vyprázdnit a zároveň by měl poskytnout nadstandardní zvukovou kvalitu ve své kategorii. Přes rozhraní USB podporuje veškeré samplovací frekvence až do 192 kHz a bitové hloubky 24-bitů. K dispozici jsou dva optické a jeden koaxiální digitální vstup pro externí digitální zdroje. Dobrou zprávou pro milovníky DSD je fakt, že převodník umí formát DSD nativně a nikoli přes PCM.

Jako analogové výstupy poslouží symetrické XLR a RCA, které vám dovolí DAC připojit k libovolnému zesilovači. V případě Hegel HD12 je také možné regulovat výstupní úroveň signálu na analogových vstupech pomocí dálkového ovladače, který je spojen regulátorem v D/A převodníku. Výrobce se ovšem prozatím nezmiňuje, zda je ovládání analogové či digitální, ale pokud to bude to druhé jmenované, zřejmě vyhoví jen nenáročným aktivním reproduktorům nebo koncovým zesilovačům. Digitální regulace vždy a všude degraduje výsledný signál, což je patrné především na drahých aparaturách.

Hegel se dušuje, že zapracoval na redukci „jitteru“ a také na zlepšení „timingu“ a preciznosti ve zvuku. Změnou prošla i analogová část D/A převodníku. Jak si Hegel HD12 poradí s konkurencí převodníků okolo cenové hranice 30 000 Kč, což je ostatně také jeho cena, prozatím nevíme. Hegel je známý tím, že na designové výstřelky příliš nedá a v případě jeho produktů jde spíše o velmi jednoduchý až fádní design, který zachraňuje alternativní stříbrné provedení výrobků.


Hegel HD12 - technické specifikace:


 • Digitální vstupy: koaxiální / optický až do 24bit / 192 kHz, USB až do 24bit / 192 kHz a DSD64
 • DAC IC / digitální filtr: 32 bit
 • Výstupní úroveň signálu: 2.5V RMS (při 0 dBFS)
 • Digitální vstupy: 1x koaxiální, 2x optický a 1x USB-B (2.0)
 • Analogové výstupy: XLR symetrika a RCA / sluchátkový výstup
 • Frekvenční odezva: 0 Hz – 50 kHz
 • Fázová odezva: Linear Phase Analog Filter
 • Dynamický rozsah: -145 dB
 • Zkreslení: typicky méně než 0.0005 %
 • Napájecí zdroj: toroidní transformátor a 20,000uF kondenzátory
 • Rozměry a hmotnost: 6 cm x 21 cm x 26 cm (VxŠxH) / 3.5 kg

Zdroj: Hegel
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek