www.svetaudia.cz
>
>
>

Harbeth M40.2: mírné změny a nepříjemné zdražení

Harbeth M40.2: mírné změny a nepříjemné zdražení
, , aktualita
Britský výrobce Harbeth neuvádí nové modely často, a pokud se jedná o rovnou o vlajkovou loď společnosti, pak je na místě pořádné představení. Žádná revoluce se nekoná a reproduktory od staršího modelu rozeznáte jen stěží.
K oblíbeným
reklama
Harbeth uvedl při příležitosti výstavy Highend 2015 v Mnichově nástupce dnes již legendárních reprosoustav Harbeth M40.1. Svým designem Harbeth M40.2 každého rozhodně neosloví, ale zvukově se jedná o jedny z nejpříjemnějších reprosoustav na trhu. Za léta své výroby si našly poměrně hodně majitelů z řad náročných posluchačů hudby (záměrně se vyhýbám označení audiofilů).

Alan Shaw, majitel firmy a hlavní konstruktér, uvádí na trh spíše evoluční verze svých dosavadních modelů, než aby se jednalo o nějaká nová revoluční řešení. Ostatně proč také měnit něco, co v praxi velmi dobře funguje. Po loňském uvedení Harbeth SHL5 Plus nyní přišla řada na vlajkovou loď pod označením Harbeth M40.2. Podle výrobce tato nová reprosoustava zcela redefinuje pojem "referenční reproduktory". Vzhledem k tomu, že velmi pravděpodobně reprosoustava staví na stejných nebo lehce upravených dynamických měničích, je toto velmi odvážné tvrzení.

Odcházející model byl poměrně náročný, pokud měl ze sebe vydat to nejlepší, na zesilovací řetězec. Výrobce ovšem slibuje, že nový model by měl být v tomto ohledu podstatně přívětivější a jako minimum uvádí 35 W na kanál, což byla doporučená mez také u minulého modelu. Stejná zůstává také nominální impedance a citlivost reprosoustav. Pokud jde o samotný vzhled reprosoustav, tak ten zůstává podle všeho zcela stejný. Na první pohled (ani ten druhý) pak nerozeznáte oba modely od sebe. Česká cena nově příchozího není prozatím známa, ale lze předpokládat, že bude o něco vyšší než v případě odchozího modelu. V kuloárech se hovoří o ceně 17 900 Euro, což by bylo jen pramálo příjemné vzhledem k tomu, že odcházející model byl k dostání za 269 000 korun.


Harbeth M40.2 - specifikace


  • Nominální impedance: 6 Ohmů - nenáročné na zesilovač
  • Citlivost: 86 dB/1 W/1 m
  • Doporučený výkon zesilovače: ideálně od 35 W na kanál
  • Maximální výkon: 650 W ve špičce
  • Konektory: dvojice 4mm zlacených terminálů pro bi-amping nebo bi-wiring
  • Rozměry (vxšxh): 750x432x388 mm (+ 12mm krycí mřížka)
  • Provedení: třešeň, eukalyptus, palisandr a "tiger ebony"
  • Doporučené umístění: ideálně umístit dost daleko od bočních stěn a zadní stěny
  • Stojany: doporučená výška stojanů není dána, ale výškový reproduktor by měl být v úrovní uší posluchače
  • Hmotnost: 38 kg/ks

Zdroj: Monoandstereo.com
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek