Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Gryphon Diablo 300: tři sta wattů na kanál

21.8.2015, Petr Štefek, aktualita
Gryphon nahrazuje ve svém portfoliu deset let vyráběný model Diablo novým modelem s podstatně vylepšenou konstrukcí a vyšším výkonem. K dispozici je rovnou 300 wattů na kanál do zátěže 8 ohmů. Zvýšení doznala ovšem také cena.
Dánská firma Gryphon uvádí zbrusu nový integrovaný zesilovač Diablo 300, který se poprvé představil na výstavě High End 2015 v Mnichově. Jako obvykle se nejedná o žádnou láci a výrobce za nový model poptává 12 800 euro bez DPH. Pro většinu našinců to tedy znamená dilema mezi kompaktním automobilem a zesilovačem. Předchůdce bez přídomku 300 stál zhruba 294 tisíc korun s daní a zdražení je tedy citelné.

Nový model není žádným lehkým faceliftem, výrobce se honosí tím, že využil řešení použité u vyšších modelů svých audio komponentů. Odcházející model byl produkován přes 10 let, a tak je již logicky na čase, aby došlo k jeho výměně. V případě části předzesilovače Gryphon Diablo 300 staví na koncepci přejaté z předzesilovače Gryphon Pandora a výkonová část zase profituje na konstrukci známé z výkonového zesilovače Gryphon Mephisto. Protože se jedná o integrovaný zesilovač, tak výrobce umožňuje instalování volitelných modulů v podobě gramofonového předzesilovače a D/A převodníku.

V případě volitelných modulů platí, že gramofonový předzesilovač opět staví na podobné koncepci jako firemní Legato Legacy. Modul D/A převodníku má své kořeny v Gryphon Kalliope, nabízí podporu PCM/DSD spolu s digitálním vstupem USB, koaxiálním SPDIF, AES a optickým SPDIF. Jaké budou ceny těchto modulů, prozatím není známo.

Gryphon Diablo 300 je zesilovačem s dual-mono konstrukcí bez celkové zpětné vazby. Diablo 300 je opravdu velmi silný integrovaný zesilovač, a tak už podle označení asi nepřekvapí výkon 2×300 W (8 Ω), 2×600 W (4 Ω) a 2×950 W (2 Ω). Frekvenční rozsah zesilovače je 0,5 Hz až 350 kHz. Předchůdce disponoval o něco nižším výkonem (2×250 W do 8 Ω), ale jinak jsou parametry obou zesilovačů velmi podobné.

Konstruktéři dbali na to, aby signálová cesta byla co možná nejkratší a také aby bylo užito co možná nejméně kabeláže. Linkové vstupy se svými konektory jsou například přiletované přímo k plošnému spoji. Výrobce rovněž prohlašuje, že všechny plošné spoje jsou dvouvrstvé nebo čtyřvrstvé „military grade“ se signálovými cestami o tloušťce 105 mikronů. Berme tato prohlášení jako obvykle s mírnou rezervou.

O regulaci hlasitosti se stará zjednodušený krokový regulátor jako v případě předzesilovače Pandora. Jedná se o 43krokový regulátor řízený mikroprocesorem, který funguje na principu samostatných odporů, a při zvolené úrovni hlasitosti jsou v signálové cestě vždy maximálně dva odpory. Podobné řešení využívá mnoho výrobců.

Výkonové stupně jsou založeny na diskrétním řešení pracujícím ve třídě A. Pro každý výkonový stupeň je zde samostatné napájení s toroidním transformátorem Holmgren. Oba transformátory jsou mechanicky odpruženy, aby výrobce eliminoval bručení těchto poměrně velkých transformátorů. Mimo to samozřejmě vše zajišťují také velké filtrační kondenzátory.

Na místě analogových vstupů jsou zlacené XLR Neutrik a rovněž zde najdeme obligátní zlacené RCA s teflonovou izolací na pozicích běžných linkových analogových vstupů. Úrovně vstupů lze podle potřeby regulovat. Integrovaný zesilovač je také možné využít ve vícekanálovém systému domácího kina na pozici výkonového zesilovače pro hlavní kanály. Řízení hlasitosti je pak v kompetencích AV předzesilovače.

Velký informační displej, respektive jeho podsvícení může být regulováno ve čtyřech krocích (100 %, 75 %, 50 %, 25 % a alternativně zcela vypnutý). Mimo ovládání přímo na přístroji je zde samozřejmě také stylizovaný dálkový ovladač a nechybí ani vstup a výstup 12 V pro zařazení do systémů „chytrého“ domu a ovládání na dálku. Samotný zesilovač je „dítětem“ Flemminga E. Rasmussena a je kompletně navržen a vyráběn v Dánsku. Dostupnost u českého distributora RP Audio prozatím není známa.

Zdroj: Monoandstereo.com