www.svetaudia.cz
>
>

Geek Source: zajímavý start-up projekt

Geek Source: zajímavý start-up projekt
, , aktualita
Start-up projekty financované drobnými investory nejsou ničím novým, ale jsme o nich zvyklí číst hlavně ve spojitosti s telefony nebo softwarem. Nyní mají šanci také výrobci audio komponent.
K oblíbeným
reklama
Se streamery se poslední dobou roztrhl pytel a na trhu se objevují různá řešení od známých i méně známých výrobců. Geek Source je počin zcela neznámého výrobce, který slibuje za svou cenu v přepočtu zhruba 20 000 Kč velmi zajímavé věci. Geek Source je derivátem high-endového počinu Da Vinci Source, jehož cena je ovšem desetkrát vyšší. Podle výrobce je Geek Source spojením firemních technologií Geek Wave & Geek Pulse.

Light Harmonic Da Vinci Source se stal základem pro nový Geek Source a samotný výrobce tvrdí, že na něm spolupracuje rovněž stejný vývojový tým. Vztah mezi oběma subjekty ovšem vyjasněn úplně není. Celý projekt je v podstatě start-upem, na který vývojáři sbírají peníze od soukromých investorů, které nakonec poslouží pro výrobu tohoto zařízení.

Autoři si podle svých slov uvědomují, že většina audiofilů hledá relativně levné řešení, jak nahradit kombinace PC/MAC a externího D/A převodníku, které slouží jako hudební server. Pokud vynecháme tyto nepříliš vybroušené marketingové věty a budeme se soustředit pouze na technické detaily, zjistíme, že Geek Source je docela zajímavým počinem.


Specifikace Geek Source:
    • Geek Source disponuje interním diskem o kapacitě 2 TB (4 TB za příplatek) pro ukládání audio souborů. Dostatek místa pro uložení více než 5 000 souborů v hi-resu nebo více než 50 000 souborů v CD kvalitě (Red Book).
    • Zabudovaný obvod Double Phase Re-Clock Jitter Elimination pro všechny digitální výstupy. Každý digitální výstup je díky re-clocku schopen zajistit maximální možnou kvalitu pro libovolný externí D/A převodník.
    • Podle výrobců je problém při přehrávání FLAC nebo DSD souborů skrze oblíbené iTunes. Geek Source tento problém řeší a přehrávání FLAC, DSD, DSD2, DXD a 384K (PCM 32/384) pro Geek Source není problémem.
    • Dedikovaný USB audio class 2.0 výstup s bezšumovým napájecím zdrojem. Není zcela jasné, co se pod tímto ve skutečnosti skrývá.
    • Vývojáři se řídili heslem méně šumu a více hudby. Opět poněkud méně šikovné heslo, ale odpusťme menší nedostatky v marketingu. Geek Source je navržen tak, že má externí napájecí zdroj podobně jako Lumin, aby se zamezilo případným interferencím.

Výrobce tvrdí, že samotné zařízení je zcela konkurenceschopné vůči hudebním streamerům v cenové hladině okolo 3 000 USD (asi 60 000 Kč). Pokud se nevybere požadovaná částka pro výrobu minimálně 200 kusů Geek Source, budou všechny peníze vráceny investorům. Tento koncept start-upů se mi velmi líbí, ale je také jistým nebezpečím, neboť člověk nikdy netuší, jak celý projekt nakonec dopadne a zda finální výrobek bude skutečně tak konkurenceschopný, jak vývojáři tvrdí.

Obecně je nápad s poměrně levným streamerem zajímavý, ale je zde nutné vzít v úvahu, že vývojáři nastavili cenu tak nízko, že není pravděpodobné, že by ji mohli v budoucnu udržet. Navíc by výrobce měl poněkud blíže specifikovat, jaké budou reálné vlastnosti přístroje a na jakých komponentech je založen, protože takto by potencionální investor mohl pojmout podezření, že žádný prototyp ještě neexistuje.

Zdroj: IndieGoGo
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek