Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Geek Source: zajímavý start-up projekt

7.8.2014, Petr Štefek, aktualita
Start-up projekty financované drobnými investory nejsou ničím novým, ale jsme o nich zvyklí číst hlavně ve spojitosti s telefony nebo softwarem. Nyní mají šanci také výrobci audio komponent.
Se streamery se poslední dobou roztrhl pytel a na trhu se objevují různá řešení od známých i méně známých výrobců. Geek Source je počin zcela neznámého výrobce, který slibuje za svou cenu v přepočtu zhruba 20 000 Kč velmi zajímavé věci. Geek Source je derivátem high-endového počinu Da Vinci Source, jehož cena je ovšem desetkrát vyšší. Podle výrobce je Geek Source spojením firemních technologií Geek Wave & Geek Pulse.

Light Harmonic Da Vinci Source se stal základem pro nový Geek Source a samotný výrobce tvrdí, že na něm spolupracuje rovněž stejný vývojový tým. Vztah mezi oběma subjekty ovšem vyjasněn úplně není. Celý projekt je v podstatě start-upem, na který vývojáři sbírají peníze od soukromých investorů, které nakonec poslouží pro výrobu tohoto zařízení.

Autoři si podle svých slov uvědomují, že většina audiofilů hledá relativně levné řešení, jak nahradit kombinace PC/MAC a externího D/A převodníku, které slouží jako hudební server. Pokud vynecháme tyto nepříliš vybroušené marketingové věty a budeme se soustředit pouze na technické detaily, zjistíme, že Geek Source je docela zajímavým počinem.


Specifikace Geek Source:
    • Geek Source disponuje interním diskem o kapacitě 2 TB (4 TB za příplatek) pro ukládání audio souborů. Dostatek místa pro uložení více než 5 000 souborů v hi-resu nebo více než 50 000 souborů v CD kvalitě (Red Book).
    • Zabudovaný obvod Double Phase Re-Clock Jitter Elimination pro všechny digitální výstupy. Každý digitální výstup je díky re-clocku schopen zajistit maximální možnou kvalitu pro libovolný externí D/A převodník.
    • Podle výrobců je problém při přehrávání FLAC nebo DSD souborů skrze oblíbené iTunes. Geek Source tento problém řeší a přehrávání FLAC, DSD, DSD2, DXD a 384K (PCM 32/384) pro Geek Source není problémem.
    • Dedikovaný USB audio class 2.0 výstup s bezšumovým napájecím zdrojem. Není zcela jasné, co se pod tímto ve skutečnosti skrývá.
    • Vývojáři se řídili heslem méně šumu a více hudby. Opět poněkud méně šikovné heslo, ale odpusťme menší nedostatky v marketingu. Geek Source je navržen tak, že má externí napájecí zdroj podobně jako Lumin, aby se zamezilo případným interferencím.

Výrobce tvrdí, že samotné zařízení je zcela konkurenceschopné vůči hudebním streamerům v cenové hladině okolo 3 000 USD (asi 60 000 Kč). Pokud se nevybere požadovaná částka pro výrobu minimálně 200 kusů Geek Source, budou všechny peníze vráceny investorům. Tento koncept start-upů se mi velmi líbí, ale je také jistým nebezpečím, neboť člověk nikdy netuší, jak celý projekt nakonec dopadne a zda finální výrobek bude skutečně tak konkurenceschopný, jak vývojáři tvrdí.

Obecně je nápad s poměrně levným streamerem zajímavý, ale je zde nutné vzít v úvahu, že vývojáři nastavili cenu tak nízko, že není pravděpodobné, že by ji mohli v budoucnu udržet. Navíc by výrobce měl poněkud blíže specifikovat, jaké budou reálné vlastnosti přístroje a na jakých komponentech je založen, protože takto by potencionální investor mohl pojmout podezření, že žádný prototyp ještě neexistuje.

Zdroj: IndieGoGo