Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Esoteric HR Audio Player: software pro přehrávání hi-res

13.6.2014, Petr Štefek, aktualita
Esoteric je známý jako výrobce špičkové elektroniky pro přehrávání hudby. Tento japonský high-endový gigant ale chce držet krok s dobou, a tak přispěchal s vlastním softwarem pro přehrávání hi-res audia na svých produktech.
ESOTERIC jako producent D/A převodníků a přehrávačů SACD vydává software pro přehrávání hi-res audia, který má dopomoci k maximálnímu využití možností přehrávání audia na PC nebo MACu. Podporovány jsou tedy Windows 7/8 i Apple OS X. Vše směřuje k tomu, aby již nebylo nutné instalovat aplikace třetích stran, jako je Fubar2000 nebo Cplay a další dodatečné plug-iny, které mají eliminovat vměšování kernelu do transportu  signálu na USB výstup. Esoteric chce svým zákazníkům ulehčit situaci tím, že si jednoduše nainstalují HR Audio Player a mohou rovnou přehrávat pomocí svého převodníku nebo přehrávače s USB vstupem DSD nebo PCM.


Firma má za to, že jiné aplikace a instalace dodatečných pluginů jsou natolik složité, že bylo potřeba, aby s podobným řešením přispěchala. Celý přehrávač je nápadně podobný řešení Luxmanu. Esoteric HR Audio umožňuje po zvolení zařízení respektive konkrétního přehrávače nebo převodníku již bez dalších nastavení a instalací pluginů přehrávat všechny podporované formáty, což znamená  DSF 2.8/5.6 MHz, DIFF 2.8/5.6 MHz, PCM 44.1k - 384 kHz/16-32 bit, FLAC 44.1k - 384 kHz/16-32 bit a MP3 32k - 320 kbps.
 
Aplikace je poměrně jednoduchá a nelze od ní očekávat stejné možnosti nastavení nebo personalizace jako např. u Foobar2000, ale podle společnosti jednoduchým návrhem a mimem nastavení dosáhli na optimální kvalitu přehrávání. V případě Windows a nativního přehrávání DSD je možné zvolit mód DoP nebo ASIO 2.1 podle vlastních preferencí. Přehrávač také podporuje funkci audio bufferu v RAM počítače, což by mělo zajistit podle Esotericu ještě lepší kvalitu výsledného zvuku (není zcela jasné, co tím společnost má na mysli a kolik z této informace je pouhý marketingový balast - v případě přehrávání je RAM užívána poměrně běžně ve všech přehrávačích).

Podporované modely jsou Grandioso D1, D-02, D-07X, K-01, K-03, K-05, K-07 a kompatibilní operační systémy by měly být podle výrobce Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 a také Mac OS X Lion/Mountain Lion/Mavericks. Pro vyzkoušení Esoteric HR Audio Playeru ale musíte mít jedno z podporovaných zařízení fyzicky k dispozici.

Zdroj: Esoteric.jp