Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Denon DCD-2500 a PMA-2500: noví Japonci na obzoru

18.1.2016, Petr Štefek, aktualita
Japonská značka Denon si pro nás přichystala novou sérii svých mainstreamových komponent pod číselným označením 2500. Jedná se o nástupce řady 2020 a k dispozici bude opět tandem integrovaného zesilovače a přehrávače.
Jeden z nejstarších japonských výrobců audio komponentů Denon uvedl na trh náhradu za oblíbenou řadu Denon 2020, která se skládala ze přehrávače disků CD/SACD Denon DCD-2020 a integrovaného zesilovače Denon PMA-2020. Novinky pod označením DenonPMA-2500NE a DCD-2500NE mají znamenat pro tuto relativně mainstreamovou řadu výrazný posun od toho, co ukazovaly řady těchto komponent v posledních inkarnacích. Komponenty řady 2020 byly kvalitní možností, jak si pořídit něco, co lze dlouhodobě poslouchat, avšak nikdy nepředstavovaly překvapivý poměr ceny ku výkonu a spíše se jednalo o sázku na solidní jistotu. Mezigeneračně bylo vždy slyšet jemná zlepšení především u zesilovačů a částečně také u přehrávačů. Nová řada Denon 2500 má přinést výkonu výrazně více než minulé generace série 2020 nebo série 100 ke stoletému výročí firmy.





Denon PMA-2500NE – Integrovaný zesilovač s D/A převodníkem


Denon se stejně jako jiné firmy neustále zdokonaluje své originální návrhy a většinou se mezigeneračně setkáváme spíše s menšími změnami a téměř nikdy s revoluční změnou v pohledu na konstrukci nebo zvuk. Denon tvrdí, že zbrusu nový integrovaný zesilovač PMA-2500NE je výrazným kvalitativním posunem oproti odcházejícímu modelu PMA-2020AE, a proto nezvolili ani pokračování v číslování a rovnou skočili až k číslovce 2500, která má ilustrovat, že se zde stalo něco opravdu signifikantního.

Denon využívá stejně jako u dalších svých zesilovačů Ultra High Current MOS (UHC-MOS) FET tranzistory. Použití FET tranzistorů dává zvuku zesilovačů této značky malebný měkký výraz ne nepodobný lampovým konstrukcím. Firma podle svých slov praktikuje při návrhu obvodových řešení přístup „Simple & Straight“, což značí tu nejpřímější signálovou cestu s minimem součástek v signálové cestě. V případě šasi je zase uplatněno firemní řešení Precision Direct Mechanical Ground, které má minimalizovat vliv vibrací přicházejících z vnějšího prostředí a také od uvnitř umístěného transformátoru. Provedením bude Denon v dané třídě zřejmě opět na špici a poskytne podobnou kvalitu jako například Yamaha se svou sérií 2100.




Integrovaný zesilovač je vybaven dělenou příhradovou konstrukcí, aby nedocházelo ke vzájemnému ovlivňování vnitřních obvodů a také aby byly vnitřnosti zesilovače chráněny před vnějším rušením (RFI). Dominantou vnitřní části jsou dva klasické transformátory, které napájí každý koncový stupeň zvlášť. Konstrukce je typická japonská klasika se dvěma zrcadlově umístěnými koncovými stupni a s výkonem 2x160 W do zátěže 4 ohmů. Mimo precizní provedení je k dispozici také velké množství vybavení včetně gramofonového předzesilovače MM/MC a fyziologických regulací (basy/výšky). Asi nejpodstatnější novinkou je přítomnost integrovaného D/A převodníku s podporou přehrávání DSD a PCM skrze USB rozhraní nebo optický či koaxiální digitální vstup (ty jsou ovšem omezeny na PCM).





V případě již zmiňovaného převodníku je velmi zajímavá podpora DSD až do rozlišení 11,2 MHz a PCM do rozlišení 384 kHz/32 bitů. V tomto případě bych raději uvítal, aby tento převodník byl stejně jako Accuphase volitelnou součástí, která neprodražuje celou konstrukci, a pokud už to musí být integrovaný D/A převodník, tak by měl klást důraz na kvalitu reprodukce při využití formátů s nižším rozlišením (např. 16 bit/44,1 kHz). Doba si ovšem žádá své a je velmi nepravděpodobné, že integrovaný D/A převodník nahradí samostatné kvalitní řešení. Denon na všechny příchozí digitální signály aplikuje firemní Advanced Al32 Processing Plus, což je převod příchozího digitálního signálu na vyšší samplovací frekvence a bitovou hloubku (klasický up-sampling).





Zamrzí nepřítomnost symetrického propojení s digitálními zdroji. Denon symetriku používá až u svého vrcholového modelu SX1 a také novinky SX11, která je v Evropě nedostupná. Integrovaný zesilovač má integrovánu také funkci Pure Direct (pouze analogové vstupy), která zajišťuje odpojení všech nepoužívaných součástí jako D/A převodník nebo předzesilovač MM/MC. V tomto módu jsou přemostěny také všechny korekce a další obvody stojící v signálové cestě. Cenová politika Denonu se v průběhu let příliš nemění, a tak s největší pravděpodobností můžeme očekávat cenu mezi 50 a 60 tisíci Kč.


Denon PMA-2500NE – vlastnosti:


  • Výstupní výkon 2×160 W (při 4 Ω)
  • Firemní Ultra High-Current (UHC)-MOS výkonový zesilovač se Single Push-Pull zapojením a Schottkyho diodami
  • Precizní MasterClock pro D/A převodník
  • Vstup USA-B s podporou pro audio PMC 384 kHz/32 bit a DSD256 (11,2 MHz)
  • Galvanická izolace vstupu USB-B proti rušení přenášené po sběrnici z počítače
  • Nízkošumový displej OLED s informacemi o přehrávaném formátu, respektive signálu
  • Funkce PureAudio pro vypnutí a přemostění všech nepoužívaných obvodů
  • Advanced Al32 Processing Plus pro převzorkování všech příchozích digitálních signálů
  • Konstrukce Direct Mechanical Ground minimalizující vibrace z vnějšího i vnitřního prostředí
  • Dělená příhradová konstrukce se 6 samostatnými bloky
  • Zdvojené transformátory pro napájení koncových stupňů
  • Oddělené napájení digitálních a analogových obvodů zesilovače
  • 2 digitální optické a 2 digitální koaxiální vstupy
  • Předzesilovač pro přenosky typu MM a MC


Denon DCD-2500AE – přehrávač Super Audio CD a převodník


Vzhledem k zvyklostem firmy nesmí k integrovanému zesilovači chybět ani digitální zdroj, kterým je Denon DCD-2500AE. S ohledem na současné trendy je s podivem, že se nejedná o kombajn se vším všudy. Krom fyzických disků CD a SACD sice přehrajete soubory PCM do rozlišení 24 bit/192 kHz, ale pouze z fyzických disků DVD-R nebo DVD-RW. Zde si neodpustím pokárání, protože taková podpora v podstatě znamená, že žádná není. V dnešní době se asi nikdo nechce otravovat s vypalováním hudby na DVD. Přehrávač nemá ani jediný digitální vstup, takže výrobce evidentně počítá s tím, že jej bude většina zákazníků využívat přímo s firemním integrovaným zesilovačem PMA-2500NE, kde je již D/A převodník nainstalován.





Stejně jako v předchozím případě je přehrávač proveden exemplárně a je na něj skutečně radost pohledět. Kvalita se zřejmě nebude nijak výrazně lišit od předchozích modelů, ale proč měnit něco, co není špatné. Výrobce využil nejnovější mechaniku pro čtení fyzických disků s implementovaným firemním řešením Advanced S.V.H. (Suppress Vibration Hybrid), které má zajistit co možná nejpřesnější čtení fyzických disků CD a SACD. Direct Mechanical Ground je zde opět aplikován, pro odstínění obvodového řešení. Pro všechny podporované formáty je zde stejně jako v případě převodníku k dispozici převzorkování Advanced AL32 Plus. Přehrávač podporuje CD a Super Audio CD a jako přídavek podporuje DCD soubory DSD (2,8 MHz/5,6 MHz) a soubory kódované v PCM do rozlišení 192 kHz/24 bitů vypálené na DVD-R/RW a na DVD+R/RW.





Na rozdíl od integrovaného zesilovače PMA-2500NE není přehrávač DCD-2500NE zcela univerzálním zařízením. Výrobce opravdu v tomto ohledu zaspal, a když funkcionalitou srovnáme tento přehrávač například Yamahou CD-S2100, tak dostaneme navíc právě USB s dalšími digitální vstupy. Cena přehrávače by se měla pohybovat o malinko níže než v případě integrovaného zesilovače, což by znamenalo cenu okolo 50 tisíc korun.


Denon DCD-2500NE – vlastnosti:


  • Převzorkování digitálních signálů AL32 + precizní převodník s podporou PMC 192 kHz/32 bit
  • D/A převodník s precizními hodinami minimalizující jitter
  • Konstrukce Direct Mechanical Ground minimalizující vliv mechanických vibrací
  • Firemní čtecí mechanika s Advanced S.V.H. (Suppress Vibration Hybrid)
  • Podpora disků CD a Super Audio CD, DSD (2,8 MHz/5,6MHz) a PCM do 192 kHz/24 bit zapsaných na discích DVD-R/RW
  • Oddělené napájení pro analogové a digitální obvody
  • Obvod Pure Direct
  • Digitální optický a koaxiální výstup

Zdroj: hifiphilosophy.com