Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

dCS Rossini DAC/Player: dvě novinky od krále digitálu

16.6.2015, Petr Štefek, aktualita
Pokud hledáte opravdu ten nejlepší digitální zdroj pro svou domácí aparaturu, tak dříve nebo později skončíte u dCS. Nová série Rossini s sebou přináší rovnou dva nové digitální přehrávače hi-res audia.
dCS je velmi dobře známá značka, která produkuje jen ty nejlepší digitální zdroje, a nebudu daleko od pravdy, pokud řeknu, že se jedná o absolutní špičku v tomto oboru. O to více potěší zpráva, že firma uvádí na trh zbrusu novou sérii Rossini. Prvním zástupcem je Rossini DAC v ceně zhruba půl milionu korun s daní a druhým zástupcem je Rossini Player, který vás bude stát ještě o zhruba 100 tisíc korun více. Jak napovídá označení těchto výrobků, tak bychom velmi pravděpodobně řekli, že se jedná o externí D/A převodník a alternativně v druhém případě streamer digitálního audia. Není tomu tak, dCS Rossini DAC je plnohodnotný streamer dCS Rossini Player navíc disponuje integrovanou mechanikou CD.

dCS Rossini DAC poskytuje svému uživateli poměrně velký výběr digitálních audio vstupů a samozřejmě disponuje také síťovým rozhraním, které komunikuje běžnými síťovými protokoly s routery a také NAS. Podporovány jsou streamovací služby TIDAL, Spotify a Deezer, které jsou dostupné jako volné nebo předplacené služby bez reklamních vsuvek. Zařízení Applu jsou podporovány skrze firemní Airplay, které je ovšem omezeno na 44,1kHz/16-bit. Klasické digitální vstupy reprezentuje asynchronní USB, profesionální AES/EBU a obligátní SPDIF. Rossini Player navíc podporuje přehrávání CD. Oba zástupci řady dCS Rossini mají proprietární technologie, Digital Processing Platform a Ring DACTM, které můžeme vidět také ve vlajkové sérii Vivaldi. Rossini DAC a Rossini Player využívají programovatelného FPGA procesoru, který umožní budoucí upgrady jednoduchým přeprogramováním.

dCS Rossini se může pochlubit zbrusu novým uživatelským rozhraním a také kontrolní aplikací, která umožňuje spravovat a řídit přehrávání z libovolného podporovaného zdroje, který může být například CD, iRadio či digitální UPnP zdroje. Výrobce dále uvádí, že aplikace je snadno instalovatelná a konfigurovatelná. Stěžejní informace o tom, jaké platformy aplikace podporuje, ovšem prozatím absentuje. Obě novinky využívají multi-stage oversampling, který nabízí upsampling PCM a rovněž také převod na DSD. K dispozici jsou také volitelné filtry, které může uživatel volit podle aktuální přehrávané hudby nebo prostě dle své nálady. Transport Rossini Player nepodporuje SACD, ale signál DSD dokáže zpracovat z externího transportu přes duální AES výstupů přehrávačů Vivaldi, Scarlatti nebo Paganini.

Rossini DAC a Rossini Player se nepouští do podpory nějakých extra exotických formátů, a zůstává tak maximální podpora DSD128 a PCM 384/24. V případě DSD je podporováno přehrávání DoP a taky nativní DSD. Výrobce také slibuje zcela minimální degradace signálu vlivem jitteru. Pokud se týká podpory formátů, tak výrobce poskytuje běžný standard zahrnující bezztrátové formáty FLAC/ALAC, APE a další. Firma dále dodává, že řada Rossini je vybavena firemním „auto clocking“ systémem, který minimalizuje jitter a zvyšuje podstatně kvalitu výsledného zvuku.

Šasi obou přístrojů tvoří opracované kusy hliníku, které jsou navíc uvnitř vybaveny tlumením vibrací. Výrobce prohlašuje, že mechanické vibrace mají značný vliv na výsledný zvuk. Nyní ovšem jde o vibrace, které způsobuje šíření zvukových vln, a také vibrace způsobené interními transformátory, jež jsou součástí napájení. Výrobce implementoval dvojici napájecích zdrojů, které se starají zvlášť o digitální a analogovou sekci obou přehrávačů.

Rossini DAC a Player nabízí také vylepšenou digitální regulaci hlasitosti, a mohou tak fungovat jako předzesilovač s variabilním výstupem nebo jako běžný komponent s analogovými výstupy s fixovanou úrovní. Aktualizace firmwaru obou přístrojů mohou probíhat skrze fyzický nosič CD nebo také skrze USB rozhraní. Výrobce by měl poskytovat software pro aktualizaci přes svou webovou stránku, kde bude v případě uvolnění ke stáhnutí. Zájemci se mohou těšit na dostupnost obou přístrojů na konci srpna 2015.

dCS Rossini DAC/Player - vlastnosti

:
  • dCS Rossini DAC (zhruba 560 000 Kč), dCS Rossini Player (zhruba 676 000 Kč)
  • poslední generace dCS Digital Processing Platform
  • dCS Ring DACTM využívaný rovněž ve vlajkovém systému Vivaldi
  • přehrává audio skrze UPnP, asynchronní USB, Apple AirplayTM, AES, BNC, S/PDIF digitální vstupy a z CD (Rossini Player)
  • multi-stage oversampling design s volitelným DSD upsamplingem
  • uživatelský volitelné DSP a DSD filtry
  • auto-clocking systém minimalizující jitter
  • podpora DSD128 a PCM 384/24

Zdroj: Monoandstereo.com