Clearaudio Absolute Phono: gramofonové předzesilovače

Clearaudio Absolute Phono: gramofonové předzesilovače
, , aktualita
Nový gramofonový předzesilovač Clearaudio Absolute Phono zaujme především svým netradičním a velmi inovativním aktivním prvkem v podobě předzesilovače umístěného hned za gramofonovou přenoskou.
K oblíbeným
reklama
Clearaudio platilo a platí za jednoho z největších inovátorů v oblasti gramofonové techniky. Německá firma se ovšem nyní chystá všem vypálit rybník skutečně inovativním řešením v podobě aktivního předzesilovače přenosky a návazného zesilovacího řetězce. Naprostá většina výrobců přenosek sází na pasivní řešení, kdy jsou signály zesilovány až v předzesilovači mimo gramofon, ale Clearaudio na to jde úplně jinak. Podle firmy je vedení jemných signálů provázeno různými negativními jevy, které vznikají při vedení signálu z přenosky do předzesilovače, kde je signál zesílen a následně ještě ekvalizován. Poté je teprve přiveden do standardního předzesilovače nebo integrovaného zesilovače. Na této své relativně dlouhé cestě je signál z přenosky ovlivňován rušením různého charakteru (RFI/EMI).

Řešením tohoto problému je podle firmy Clearaudio radikálně odlišný design celého systému. Výsledkem inovativního přístupu jsou dva zcela nové gramofonové předzesilovače. Na jejich vývoji pracovali inženýři firmy několik let a postupným laděním a zlepšováním vlastností se firma dostala až k finálním výrobkům. Pokud si myslíte, že mluvím o standardních gramofonových předzesilovačích, které si posadíte na poličku vedle svého integrovaného zesilovače, pak se hluboce mýlíte. Clearaudio totiž vytvořilo předzesilovač Absolute Phono Inside, jehož součástí je aktivní prvek, který nasadíte přímo nad gramofonovou přenosku, kde obvykle vídáváme standardní „headshell“. K prvotnímu zesílení dochází hned za přenoskou, což znamená zhruba 1,5 cm signálové cesty a nikoli 1,5 metru, jak bývá běžně zvykem. Inženýři společnosti tvrdí, že právě toto má stěžejní vliv na výslednou kvalitu reprodukce.

Takto zesílený signál pak putuje do specializovaného hlavního RIAA gramofonového předzesilovače skrze signálovou cestu, která nemá ve své dráze žádná relátka nebo kondenzátory, což podle Clearaudia podstatně zlepšuje čistotu a přesnost zvuku. Po následné ekvalizaci je signál přiveden na symetrické (XLR) nebo nesymetrické výstupy předzesilovače (RCA). Tento přístup by podle firmy měl zajistit až o 10 dB lepší odstup signálu od šumu oproti konvenčnímu řešení. Pokud již vlastníte raménko Clearaudio, pak pro vás firma při koupi „přenoskového“ předzesilovače Absolute Phono Inside upraví raménko bezplatně a vyhnete se tak nějakému domácímu kutilství. To nás přivádí ke skutečnosti, že Absolute Phono Inside není kompatibilní s raménky jiných značek, takže toto vylepšení si mohou pořídit jen ti, co jsou věrni značce Clearaudio. Majitelé špičkových ramének SME, Ortofon nebo Jelco pravděpodobně ostrouhají.

Uvnitř levnějšího předzesilovače Absolute Phono najdeme inovativní obvodové řešení, které využívá proudové zesílení, což je hlavní rozdíl oproti běžným gramofonovým předzesilovačům, které využívají napěťové zesílení. Toto řešení je podle firmy Clearaudio tím, co činí Absolute Phono tak výjimečným mezi dalšími gramofonovými předzesilovači. Kombinaci předzesilovače a aktivního "mikro" předzesilovače v případě Absolute Phono Inside je nutné využívat v tandemu, ale samostatný předzesilovač Absolute Phono (bez Inside) je kompatibilní s naprostou většinou přenosek na trhu. Kompatibilita je zaručena díky absenci aktivního prvku na raménku.

Pokud se týká provedení samotného předzesilovače, můžeme počítat s tím nejvyšším standardem v této oblasti. Šasi předzesilovače je vyrobeno ze dvou kusů frézovaného hliníku, což samozřejmě dává celému předzesilovači punc exkluzivity. Součástková základna je velmi kvalitní a zahrnuje kondenzátory Clearaudio Silver Glimmer a rezistory Dale. Velkou výhodou předzesilovače je absence nutnosti přednastavit parametry pro konkrétní přenosku. Cena Absolute Phono je prozatím neznámá, ale o žádnou láci se jednat nebude ani v případě Absolute Phono Inside, ani v případě levnějšího předzesilovače Absolute Phono.

Zdroj: Clearaudio
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek