Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Clearaudio Absolute Phono: gramofonové předzesilovače

11.11.2014, Petr Štefek, aktualita
Nový gramofonový předzesilovač Clearaudio Absolute Phono zaujme především svým netradičním a velmi inovativním aktivním prvkem v podobě předzesilovače umístěného hned za gramofonovou přenoskou.
Clearaudio platilo a platí za jednoho z největších inovátorů v oblasti gramofonové techniky. Německá firma se ovšem nyní chystá všem vypálit rybník skutečně inovativním řešením v podobě aktivního předzesilovače přenosky a návazného zesilovacího řetězce. Naprostá většina výrobců přenosek sází na pasivní řešení, kdy jsou signály zesilovány až v předzesilovači mimo gramofon, ale Clearaudio na to jde úplně jinak. Podle firmy je vedení jemných signálů provázeno různými negativními jevy, které vznikají při vedení signálu z přenosky do předzesilovače, kde je signál zesílen a následně ještě ekvalizován. Poté je teprve přiveden do standardního předzesilovače nebo integrovaného zesilovače. Na této své relativně dlouhé cestě je signál z přenosky ovlivňován rušením různého charakteru (RFI/EMI).

Řešením tohoto problému je podle firmy Clearaudio radikálně odlišný design celého systému. Výsledkem inovativního přístupu jsou dva zcela nové gramofonové předzesilovače. Na jejich vývoji pracovali inženýři firmy několik let a postupným laděním a zlepšováním vlastností se firma dostala až k finálním výrobkům. Pokud si myslíte, že mluvím o standardních gramofonových předzesilovačích, které si posadíte na poličku vedle svého integrovaného zesilovače, pak se hluboce mýlíte. Clearaudio totiž vytvořilo předzesilovač Absolute Phono Inside, jehož součástí je aktivní prvek, který nasadíte přímo nad gramofonovou přenosku, kde obvykle vídáváme standardní „headshell“. K prvotnímu zesílení dochází hned za přenoskou, což znamená zhruba 1,5 cm signálové cesty a nikoli 1,5 metru, jak bývá běžně zvykem. Inženýři společnosti tvrdí, že právě toto má stěžejní vliv na výslednou kvalitu reprodukce.

Takto zesílený signál pak putuje do specializovaného hlavního RIAA gramofonového předzesilovače skrze signálovou cestu, která nemá ve své dráze žádná relátka nebo kondenzátory, což podle Clearaudia podstatně zlepšuje čistotu a přesnost zvuku. Po následné ekvalizaci je signál přiveden na symetrické (XLR) nebo nesymetrické výstupy předzesilovače (RCA). Tento přístup by podle firmy měl zajistit až o 10 dB lepší odstup signálu od šumu oproti konvenčnímu řešení. Pokud již vlastníte raménko Clearaudio, pak pro vás firma při koupi „přenoskového“ předzesilovače Absolute Phono Inside upraví raménko bezplatně a vyhnete se tak nějakému domácímu kutilství. To nás přivádí ke skutečnosti, že Absolute Phono Inside není kompatibilní s raménky jiných značek, takže toto vylepšení si mohou pořídit jen ti, co jsou věrni značce Clearaudio. Majitelé špičkových ramének SME, Ortofon nebo Jelco pravděpodobně ostrouhají.

Uvnitř levnějšího předzesilovače Absolute Phono najdeme inovativní obvodové řešení, které využívá proudové zesílení, což je hlavní rozdíl oproti běžným gramofonovým předzesilovačům, které využívají napěťové zesílení. Toto řešení je podle firmy Clearaudio tím, co činí Absolute Phono tak výjimečným mezi dalšími gramofonovými předzesilovači. Kombinaci předzesilovače a aktivního "mikro" předzesilovače v případě Absolute Phono Inside je nutné využívat v tandemu, ale samostatný předzesilovač Absolute Phono (bez Inside) je kompatibilní s naprostou většinou přenosek na trhu. Kompatibilita je zaručena díky absenci aktivního prvku na raménku.

Pokud se týká provedení samotného předzesilovače, můžeme počítat s tím nejvyšším standardem v této oblasti. Šasi předzesilovače je vyrobeno ze dvou kusů frézovaného hliníku, což samozřejmě dává celému předzesilovači punc exkluzivity. Součástková základna je velmi kvalitní a zahrnuje kondenzátory Clearaudio Silver Glimmer a rezistory Dale. Velkou výhodou předzesilovače je absence nutnosti přednastavit parametry pro konkrétní přenosku. Cena Absolute Phono je prozatím neznámá, ale o žádnou láci se jednat nebude ani v případě Absolute Phono Inside, ani v případě levnějšího předzesilovače Absolute Phono.

Zdroj: Clearaudio