Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Chord DAVE: převodník z budoucnosti

17.2.2016, Petr Štefek, aktualita
Britský výrobce Chord přišel s novým vlajkovým D/A převodníkem DAVE. Jako obvykle se jedná nejen o špičkovou elektroniku, ale také o velmi povedený originální design. Převodník DAVE může zastoupit také předzesilovač a sluchátkový zesilovač.
Britský Chord uvedl nový D/A převodník pod označením DAVE. Tato značka si libuje v užívání klasických jmen pro své produkty, což je nesporně originální. Cena novinky je poměrně vysoká, ale Chord v minulosti dokázal, že si nenárokuje vysoké částky je tak za nic. V České republice by se cena mohla pohybovat něco málo pod hranicí 300 000 korun s daní. Před 10 lety si takto drahé převodníky mohly dovolit uvést jen ty nejodvážnější firmy, dnes tyto částky asi už nikoho nepřekvapí.

Chord DAVE disponuje nejen velmi širokou škálou digitálních vstupů, ale také regulací hlasitosti realizovanou v digitální doméně. Výrobci se dnes dušují, že 32bitová regulace má natolik velkou rezervu, že nepředstavuje problém ani pro hi-res signál. Chord DAVE tedy může za určitých okolností fungovat jako předzesilovač. Naštěstí výrobce myslel na „puristy“ a implementoval DAC Mode, což je mód, ve kterém je regulace hlasitosti zcela vyřazena ze zpracování signálu. Chord DAVE má poněkud překvapivě implementován také sluchátkový zesilovač. Výstup je realizován skrze stereofonní jack 6,3 mm. Po zapojení sluchátek se samozřejmě analogové výstupy RCA/XLR odpojí.

Výrobce s pýchou tvrdí, že Chord DAVE je doposud nejlepší a nejkomplexnější výrobek společnosti, který bude atakovat tu nejlepší konkurenci v oboru. Převodník stejně konkurenční výrobky překonává využitím tzv. FPGA (Field Programmable Gate Array), což není nic jiného než programovatelný procesor, který dokáže pracovat uživatelským kódem pro digitální filtry nebo up-sampling. FPGA v tomto převodníku je LX75 Spartan-6 značky Xilinx. Výrobce tvrdí, že díky výkonu tohoto FPGA bylo možné použít komplexnější algoritmy pro filtry a ke zlepšení došlo také v oblasti „timingu“.

Využití FPGA již dnes není žádnou novinkou a podobná řešení můžeme vidět třeba u značek MSB, Meitner, Rocka a mnoha dalších. Přítomnost FPGA na palubě ovšem neznamená, že mohl být ze schématu vynechán klasický D/A převodník. Výrobce zde ovšem taktně mlčí o jejich původu. Je zřejmé, že se bude velmi pravděpodobně jednat o jeden z velmi moderních čipů schopných pracovat se signálem DSD264 a PCM768.

Chord DAVE disponuje digitálními vstupem USB, který podporuje PCM do rozlišení 32 bit/768 kHz a DSD do frekvence 11,2 MHz (DSD256). Digitální optické vstupy Toslink (2) podporují samplovací frekvence 44 Hz až 192 kHz a kódování PCM. Digitální vstup AES/EBU podporuje samplovací frekvence 44 Hz až 192 kHz a kódování PCM. Čtveřice digitálních BCN vstupů podporuje samplovací frekvence od 44 Hz až 384 kHz a v případě módu duálních dat je podporována samplovací frekvence až 768 MHz.

Výrobce uvádí, že separace kanálů je lepší než 125 dB a dynamika dosahuje 127,5 dB (váženo A). Výkon sluchátkového zesilovače dosahuje 154 mW při 300 Ω a 1,4 W při 33 Ω. Rozměry převodníku jsou 338×60×145 mm a hmotnost 7 kg.

Zdroj: Hifi.pl