www.svetaudia.cz
>
>

Chord DAVE: převodník z budoucnosti

Chord DAVE: převodník z budoucnosti
, , aktualita
Britský výrobce Chord přišel s novým vlajkovým D/A převodníkem DAVE. Jako obvykle se jedná nejen o špičkovou elektroniku, ale také o velmi povedený originální design. Převodník DAVE může zastoupit také předzesilovač a sluchátkový zesilovač.
K oblíbeným
reklama
Britský Chord uvedl nový D/A převodník pod označením DAVE. Tato značka si libuje v užívání klasických jmen pro své produkty, což je nesporně originální. Cena novinky je poměrně vysoká, ale Chord v minulosti dokázal, že si nenárokuje vysoké částky je tak za nic. V České republice by se cena mohla pohybovat něco málo pod hranicí 300 000 korun s daní. Před 10 lety si takto drahé převodníky mohly dovolit uvést jen ty nejodvážnější firmy, dnes tyto částky asi už nikoho nepřekvapí.

Chord DAVE disponuje nejen velmi širokou škálou digitálních vstupů, ale také regulací hlasitosti realizovanou v digitální doméně. Výrobci se dnes dušují, že 32bitová regulace má natolik velkou rezervu, že nepředstavuje problém ani pro hi-res signál. Chord DAVE tedy může za určitých okolností fungovat jako předzesilovač. Naštěstí výrobce myslel na „puristy“ a implementoval DAC Mode, což je mód, ve kterém je regulace hlasitosti zcela vyřazena ze zpracování signálu. Chord DAVE má poněkud překvapivě implementován také sluchátkový zesilovač. Výstup je realizován skrze stereofonní jack 6,3 mm. Po zapojení sluchátek se samozřejmě analogové výstupy RCA/XLR odpojí.

Výrobce s pýchou tvrdí, že Chord DAVE je doposud nejlepší a nejkomplexnější výrobek společnosti, který bude atakovat tu nejlepší konkurenci v oboru. Převodník stejně konkurenční výrobky překonává využitím tzv. FPGA (Field Programmable Gate Array), což není nic jiného než programovatelný procesor, který dokáže pracovat uživatelským kódem pro digitální filtry nebo up-sampling. FPGA v tomto převodníku je LX75 Spartan-6 značky Xilinx. Výrobce tvrdí, že díky výkonu tohoto FPGA bylo možné použít komplexnější algoritmy pro filtry a ke zlepšení došlo také v oblasti „timingu“.

Využití FPGA již dnes není žádnou novinkou a podobná řešení můžeme vidět třeba u značek MSB, Meitner, Rocka a mnoha dalších. Přítomnost FPGA na palubě ovšem neznamená, že mohl být ze schématu vynechán klasický D/A převodník. Výrobce zde ovšem taktně mlčí o jejich původu. Je zřejmé, že se bude velmi pravděpodobně jednat o jeden z velmi moderních čipů schopných pracovat se signálem DSD264 a PCM768.

Chord DAVE disponuje digitálními vstupem USB, který podporuje PCM do rozlišení 32 bit/768 kHz a DSD do frekvence 11,2 MHz (DSD256). Digitální optické vstupy Toslink (2) podporují samplovací frekvence 44 Hz až 192 kHz a kódování PCM. Digitální vstup AES/EBU podporuje samplovací frekvence 44 Hz až 192 kHz a kódování PCM. Čtveřice digitálních BCN vstupů podporuje samplovací frekvence od 44 Hz až 384 kHz a v případě módu duálních dat je podporována samplovací frekvence až 768 MHz.

Výrobce uvádí, že separace kanálů je lepší než 125 dB a dynamika dosahuje 127,5 dB (váženo A). Výkon sluchátkového zesilovače dosahuje 154 mW při 300 Ω a 1,4 W při 33 Ω. Rozměry převodníku jsou 338×60×145 mm a hmotnost 7 kg.

Zdroj: Hifi.pl
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek