www.svetaudia.cz
>
>
>

C.E.C. CD5: přehrávač s řemínkovým pohonem

C.E.C. CD5: přehrávač s řemínkovým pohonem
, , aktualita
Tradiční japonský výrobce audio komponent C.E.C. přichází s novým přehrávačem založeným na vynikajícím firemním řemínkovém pohonu čtecí mechaniky. C.E.C CD5 nahrazuje známý a oceňovaný model TL-51XR.
K oblíbeným
reklama
C.E.C. je japonský výrobce high-endového audia, který je na trhu od roku 1954 a před svým osamostatněním v 90. letech byl veden jako samostatná divize japonského gigantu Sanyo. Po svém osamostatnění pracoval dále na svých CD přehrávačích založených na mechanice s řemínkovým pohonem po vzoru gramofonů. C.E.C. vyrábí kromě špičkových high-endových komponent v podobě transportů a převodníků i výrobky mainstreamovějšího charakteru, které zachovávají veškeré vymoženosti drahých modelů včetně řemínkové čtecí optické mechaniky, ale zároveň jsou nabízeny za velmi rozumné ceny, které nesrazí na kolena ani našince s východoevropským platem.

Dobrým příkladem podobných výrobků byl CD přehrávač C.E.C. TL-51XR, který při své ceně 46 000 Kč představoval jedno z možných konečných řešení při přehrávání CD a svými výkony bez skrupulí atakoval i dvojnásobně drahé modely renomovaných značek. Tento přehrávač je v současné době nahrazován modelem C.E.C. CD5, který opět disponuje řemínkovou čtecí mechanikou, ale oproti minulému modelu se dá s úspěchem použít jako D/A převodník s asynchronním vstupem USB.
Na palubě tohoto přehrávače se uhnízdil špičkový převodník ESS Sabre ES9018K2, což napovídá, že s podporou dekódování různých formátů nebude problém. C.E.C. CD5 podporuje PCM do rozlišení 32bit/384 kHz PCM a DSD128/5.6 MHz. Důležitější než volba samotného převodníku je ovšem kvalita jeho implementace a v tomto ohledu se u C.E.C. velmi pravděpodobně nezklameme. CD mechanika disponuje řízením úrovně otáček Constant Linea Velocity (CLV), kdy jsou otáčky řízeny podle aktuálního místa čtecí hlavy na disku.

V praxi to znamená, že otáčky se se zvyšují směrem k okrajům disku. U standardních mechanik rychlost otáček řídí motor mechaniky, který je umístěný pod diskem a je napřímo spojený s osou mechanismu, na kterém je umístěno CD. Tento princip se obvykle nazývá „direct drive“. Vývojáři C.E.C. tvrdí, že pro udržení stabilních otáček je potřeba poměrně velký motor s adekvátním točivým momentem, jež po té způsobuje díky přímému napojení nechtěné vibrace, které se přenášejí na disk a ovlivňují čtení optické jednotky z disku. V případě mechanik C.E.C. je motor oddělen od samotné mechaniky, což omezuje vibrace a případný vliv elektromagnetického rušení na mechanismu optické jednotky.

Samotná mechanika je realizována jako „top loader“, což znamená, že nedisponuje běžným šuplíkem, ale CD se vkládá shora přímo do čtecího prostoru mechaniky. Na CD se pak přiloží přítlačný stabilizátor s hmotností 330 g, který má opět zajistit zvýšenou přesnost čtení a eliminovat vznik vibrací při rychlé rotaci disku. Princip je podobný jako u gramofonů. C.E.C., aplikuje letité principy známe z konstrukcí gramofonů na své transporty a CD přehrávače. Stejně jako u gramofonů lze vyměnit gumové lanko mechaniky za nové, ale jeho životnost je několik let.

Jako vůbec první přehrávač C.E.C. disponuje model CD5 také sluchátkovým zesilovačem a výstupem 6,3mm pro libovolná sluchátka. Tento krok sice mnohé potěší, ale přeci jen v těchto kategoriích už bývá běžné, že sluchátkový výstup má také integrovaný zesilovač nebo je přítomen rovnou dedikovaný sluchátkový zesilovač, jehož výkony jsou přeci jen někde jinde. Uspořené náklady bych raději viděl uplatněny například v celohliníkovém šasi. C.E.C. CD5 disponuje jako přehrávač nejen vstupem USB, který po připojení PC/Mac dokáže přehrát PCM do rozlišení 32-bit/384 kHz a zvládá také DSD 64/128 (DoP – DSD over PCM). Přehrávač má S/PDIF vstupy (koaxiální a optický Toslink) kompatibilní s formáty PCM do 24bit/192 kHz. Návrh převodníku je plně symetrický. Uživatel si může zvolit jeden ze dvou filtrů (FLAT/PULSE), kde první z nich (FLAT) poskytuje lineární frekvenční odezvu do 20 kHz a druhý (PULSE) poskytuje mírný změkčení vysokých frekvencí pod 20 kHz.

Analogové výstupy zahrnují symetrické (XLR) i nesymetrické (RCA) terminály. Digitální výstupy jsou přítomny ve formě obligátního optického Toslink a koaxiálního rozhraní. Displej zařízení indikuje nejen aktivní vstup, ale také přehrávaný formát (DSD/PCM/CD) a samplovací frekvenci. Hmotnost tohoto přehrávače je 9 kg a rozměry 435(Š) × 335(H) × 109(V)mm. Podrobné specifikace následují níže v kompletním výčtu. Cena by se podle našeho odhadu mohla pohybovat někde okolo 50 000 Kč s DPH.


C.E.C. CD5 - specifikace přístroje:

 • Čtecí mechanika: Drive System Belt Drive
 • Podpora disků: Audio CD + CD-R/RW
 • Napájení: AC 120V/230V/ 50-60 Hz
 • CD Stabilizátor: průměr 70 mm, hmotnost 330 g (mosaz)
 • Digitální vstupy:
  • COAXIAL × 1: SPDIF 24bit/32 až 192 kHz
  • TOSLINK × 1: SPDIF 24bit/32 to 192 kHz
  • USB 2.0 × 1: PCM 32bit/32 to 384 kHz, DSD2.8224/5.6448 MHz
 • Digitální výstupy: COAXIAL × 1: 0.5 Vp-p/75Ů
  • TOS × 1: -21 to -15dBm EIAJ
 • Analogové výstupy:
  • Symetrické XLR (pin2=hot) × 1 / 4 Vrm
  • Nesymetrické RCA × 1 / 2 Vrms
  • Sluchátkový 6,3 mm × 1
 • D/A převodník: ESS ES9018K2M x 1
 • Digitální filtry: FLAT / PULSE (přepínatelný)
 • Frekvenční rozsah: 20 Hz až 20 kHz, ±0.1dB (CD)
 • Odstup S/N: 105 dB, 1 kHz/0 dB
 • Přeslechy: 105 dB, 1 kHz/0 dB
 • Celkové harmonické zkreslení (THD): 0.016 %, 1 kHz/0 dB
 • Typický příkon: 17 W
 • Rozměry: 435(Š) x 335(H) x 109(V)mm
 • Hmotnost: 9 kg

Zdroj: C.E.C.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek