www.svetaudia.cz
>
>
>

Cambridge Audio CXU: univerzální mediální centrum

Cambridge Audio CXU: univerzální mediální centrum
, , aktualita
Britští Cambridge Audio se mohou pochlubit zbrusu novým mediálním centrem v podobě přehrávače CXU, který podporuje nejen fyzická média Blu-ray či DVD, ale také například přehrávání MKV a AVI po síti.
K oblíbeným
reklama
Londýnští výrobci a průkopníci v oblasti spotřební audio a video techniky Cambridge Audio jsou jednou z mála společností, která pokračuje v dalších investicích do vývoje přehrávačů Blu-ray. V návaznosti na získané zkušenosti z přehrávače Azur 752BD nyní vytvořili nový a podle svých slov ještě lepší univerzální přehrávač pod označením CXU. Není od věci připomenout, že původní model 752BD byl založen na stejných základech jako přehrávač Oppo 105EU. Nový produkt samozřejmě designově zcela zapadá do nové řady produktů CX a s mírným zpožděním tuto řadu doplňuje. Řada CXU přišla na jaře letošního roku nejprve se stereo audio komponenty a postupně se rozšiřuje také směrem k domácímu kinu.

Ve své třídě univerzálních AV přehrávačů se jedná o velmi zajímavý výrobek, protože za cca 36 tisíc korun s daní nabízí firma Cambridge zákazníkům solidní produkt, navržený od počátku tak, aby nabízel v dané ceně nejvyšší možnou kvalitu obrazu i zvuku a navíc výjimečnou flexibilitu danou konektivitou přístroje. Kvality tohoto přístroje stačila už ocenit i odborná porota časopisu What Hi-Fi, když CXU udělila v kategorii Blu-ray přehrávače ocenění „Nejlepší Blu-ray přehrávač nad 300 liber“.

Díky použití nejnovější čipové sady Mediatek je přehrávání bleskově rychlé a opravdu univerzální - s kompatibilitou nejrůznějších diskových formátů, jako jsou 3D Blu-ray, Blu-ray DVD, CD, SACD, DVD-A, AVCHD a HDCD. Všechny podporované formáty jsou reprodukovány v adekvátní kvalitě, na čemž má svou zásluhu zpracování videa pomocí technologie DARBEE Visual Presence.

Reprodukce zvuku je v této kategorii také velmi zajímavě vyřešena, na čemž má zásluhu pět samostatných D/A převodníků Wolfson WM8740. Ty zajišťují dekódování každého zvukového kanálu samostatně a firma Cambridge Audio vlastní patentovanou technologii ATF (Adaptive Time Filtering), která se stará o převzorkování digitálního audia na 24 bitů a 192 kHz. To by samo o sobě mělo přispět k příjemnějšímu zvuku z některých kompromisnějších zdrojů.

Přehrávač Cambridge Audio CXU nabízí na svou cenu prvotřídní konektivitu, která dělá z tohoto přehrávače disků plnohodnotné digitální mediální centrum. Přehrávat můžete až jedenáct různých audio a video zdrojů prostřednictvím jediného přehrávače. K dispozici jsou dva HDMI vstupy, dva HDMI ARC výstupy, tři USB vstupy a také digitální S/PDIF koaxiální a optické TOSLINK digitální audio vstupy.

K dispozici je také možnost připojení přístroje k Ethernetové síti nebo k bezdrátové Wi-Fi síti prostřednictvím dodávaného adaptéru. Díky této podpoře lze přehrávač připojit k domácí síti a přehrávat audio či video z UPnP a DLNA serverů nebo alternativně z NAS disků. Cambridge Audio CXU podporuje mimo jiné Mobile High-Definition Link (MHL), který se dá využít pro připojení mobilního zařízení, jako je například mobilní telefon nebo digitální videokamera, a přehrávat audio a video obsah na nich uložený prostřednictvím univerzálního přehrávače CXU. Cambridge Audio tvrdí, že bez ohledu na způsob připojení nebo specifikace konkrétního audio video zdroje mohou být přehrávačem převzorkovány či zpracovány všechny příchozí signály. Podle svých slov věnovali vývojáři nadstandardní péči snadné ovladatelnosti přehrávače.

Cambridge Audio CXU má také volitelnou interní regulaci hlasitosti, která při své aktivaci umožňuje udělat z analogových výstupů (7.1 a 2.0) výstupy variabilní a ovládat jejich výstupní úroveň pomocí dálkového ovladače. To teoreticky umožňuje připojit přehrávač CXU přímo k výkonovému zesilovači nebo aktivním reprosoustavám a vytvořit tak jednoduchý a univerzální systém. Nelze ovšem předpokládat, že Cambridge Audio CXU zastane práci špičkového předzesilovače.

Vyhrazený 2kanálový analogový stereo výstup garantuje solidní kvalitu stereo reprodukce a režim Pure Audio umožňuje vypnout veškeré obvody pro zpracování obrazu, aby bylo zabráněno interferencím ze strany těchto odvodů a případnému rušení audio signálu.

Cambridge Audio CXU – technické specifikace:

  • Analogové audio výstupy: 7.1 multikanálové RCA (cinch) výstupy, 1×2kanálový stereo RCA výstup
  • HDMI vstupy: 2×1.4a (jeden s MHL kompatibilitou na čelním panelu)
  • Digitální audio vstupy: 1×S/PDIF, 1×TOSLINK
  • D/A převodníky: 5×Wolfson WM8740 24 bit/192 kHz DAC
  • Dekodér: Mediatek MTK8580
  • Audio up-sampler: Analog Devices DSP, využívající Anagram Technologii Q5 převzorkování na 24 bit/192kHz (všech 10 kanálů)
  • Video procesor: DARBEE Visual Presence
  • Externí úložný prostor: 3×USB 2.0
  • Rozměry: 82×430×312 mm
  • Hmotnost: 5,0 kg

Zdroj: CambridgeAudio.com
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek