Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Cambridge Audio 851N: další síťový streamer

18.2.2015, Petr Štefek, aktualita
Společnost Cambridge Audio rozšířila své portfolio o zbrusu nový streamer hudebních souborů pod označením AZUR 851N. Tento streamer doplňuje řadu samostatných komponentů 851, kde jsme dosud mohli najít pouze zesilovače a CD přehrávač.
Cambridge Audio 851 je série, která nabízí v rámci firemního portfolia více než slušný poměr ceny ku výkonu. Mimo zbrusu nový hudební streamer je v rámci této řady k dispozici také integrovaný zesilovač AZUR 851A a CD přehrávač AZUR 851C. Pro náročnější posluchače je pak k dispozici koncový zesilovače AZUR 851W a předzesilovač s integrovaným převodníkem AZUR 851E. Nový streamer AZUR 851E přesně zapadá do koncepce celé řady a je tím nejlepším, čím se může v současnosti firma na tomto poli pochlubit.


Cambridge Audio Azur 851 je síťový přehrávač, který vám umožní přehrávat hudbu uloženou na síťových discích (NAS) nebo na externích discích s rozhraním USB. Tento hudební streamer přichází na trh dva a půl roku po uvedení prvních přístrojů řady 851 a dává jasně najevo, že Cambridge Audio vidí budoucnost ve streamování hudby a přehrávání audio souborů z libovolného úložiště. Tento trend samozřejmě není ničím novým a firma má v portfoliu již hudební streamery Stream Magic 6 V2 a kompaktní MINX XI.

Azur 851N v sobě sdružuje více funkcí. Kromě síťového přehrávače je jej možné využít jako externí D/A převodník a digitální předzesilovač. Z jejich specifikací ovšem vyplývají i různá omezení. Je tedy možné k tomuto streameru připojit koncový zesilovač a úroveň hlasitosti regulovat skrze samotný streamer AZUR 851N. Pokud to ovšem myslíte se svým řetězcem vážně, tak kvalitní předzesilovač nevypouštějte. Zpravidla se to totiž „zvukově“ nevyplatí. DSD je podle všech informací možné přehrávat pouze přes USB a pouze ve formátu DSD64 (2,8 MHz). Integrované převodníky AD1955 sice nejsou žádnou poslední novinkou, ale pro účely streameru střední třídy určitě s přehledem stačí.

Cambridge Audio AZUR 851N je schopen přehrávat všechny populární formáty v kódování PCM až do rozlišení 24-bit/192 kHz. Všechny příchozí signály jsou převzorkovány interně na 24-bit/384 kHz. Výrobce uvádí, že tak činí pro dosažení nejlepší možné kvality výsledného zvuku. V tomto ohledu je ovšem upsampling poněkud kontroverzním tématem. Konstruktéři Cambridge Audio u přístroje, podle svých slov, používají při jeho výrobě speciálně vybírané komponenty audiofilské jakosti. Zde musíme brát výrok s rezervou, neboť se jedná v naprosté většině o smluvně dodávané součástky asijských výrobců. To ovšem neznamená, že vám Cambridge Audio AZUR 851N nemůže dlouho a bezproblémově sloužit. Vzletné markentingové slogany je ovšem nutné brát s velkou rezervou.

Azur 851N staví na celokovovém šasi, kde se kombinují ocelové a hliníkové plechy. Přístroj je vybaven také barevným displejem s úhlopříčkou 11 cm, který zobrazuje informace o přehrávání a také obal přehrávaného alba. Pro uživatele je k dispozici i softwarová aplikace Cambridge Connect, která je dostupná pro zařízení s operačním systémem Apple iOS a také pro zařízení s Androidem. Podle výrobce má zajistit jednoduchou a uživatelsky příjemnou komunikaci s přehrávačem.

Velká pozornost byla u síťového přehrávače AZUR 851N věnována jeho konektivitě. Připojen může být na domácí síť (Ethernet) nebo bezdrátově (Wi-Fi). Samozřejmostí je kompatibilita s UPnP. Přehrávač dokáže najít a streamovat hudbu uloženou v počítači, notebooku nebo na síťovém disku (NAS). Zařízení má 3 vstupy USB s podporou přímého přehrávání z externího pevného disku nebo paměťové karty. Další digitální vstupy reprezentují dva optické vstupy Toslink, dva koaxiální S/PDIF vstupy, vstup AES/EBU a asynchronní vstup USB typu B. Analogové výstupy jsou k dispozici jako nesymetrické RCA a symetrické XLR.

Podpora streamingových služeb není příliš široká, ale zahrnuje alespoň Spotify Connect. TIDAL, Pandora či Google Play Music by byly na místě. Je ovšem možné, že se výrobce rozhodně podporu dalších služeb v budoucnu implementovat. Formáty kompatibilní s přehrávačem zahrnují MP3, AAC, WMA a bezztrátové formáty FLAC, Apple a Ogg Vorbis. Azur 851N je k dispozici v černé nebo stříbrné barvě a jeho cena dělá 47 990 korun s daní.

Zdroj: Hifi.pl