Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

B&W 800 D3: nová generace britských legend

15.9.2015, Petr Štefek, aktualita
B&W 800 D3 je zbrusu nová generace nejvyšší řady reprosoustav dnes již legendární britské značky. Zájemci si budou muset za přicházející modely poměrně hodně připlatit, ale lze očekávat, že odměnou bude také velký kvalitativní skok v reprodukci.
Britská firma Bowers & Wilkins bude v příštím roce slavit 50 let od svého založení a při této příležitosti uvádí na trh novou generaci své legendární řady 800. V portfoliu firmy stojí řada 800 nejvýše a je mnoha zasvěcenými považována za referenci ve své kategorii. Uvedení nové generace, řady 800, nás provází každých 5 až 6 let. Uvedení je vždy spojeno s představením nějaké nové firemní technologie (většinou v oblasti měničů). Poznatky získané při vývoji pak logicky ovlivňují také konstrukci dalších produktů Bowers & Wilkins. Nová generace se od staré liší nejenom designem, ale především ji provází jisté zeštíhlení a větší kompaktnost.

Výčet nových modelů B&W 800

:
  • B&W 805 D3: 2 pásma, basreflex, 1x165mm středobasový + 1x25mm vysokotónový měnič
  • B&W 804 D3: 3 pásma, basreflex, 2x165mm basový, 1x130mm středotónový + 1x25mm vysokotónový měnič
  • B&W 803 D3: 3 pásma, basreflex, 2x180mm basový, 1x130mm středotónový + 1x25mm vysokotónový měnič
  • B&W 802 D3: 3 pásma, basreflex, 2x200mm basový, 1x150mm středotónový + 1x25mm vysokotónový měnič
  • B&W 800 D3: tento model bude uveden v roce 2016.
  • HTM2 D3: 3 pásma, basreflex, 2x165mm basový, 1x130mm středotónový + 1x25mm vysokotónový měnič
  • HTM1 D3: 3 pásma, basreflex, 2x200mm basový, 1x150mm středotónový + 1x25mm vysokotónový měnič
  • FS-805 D3: podlahový stojan pro model B&W 805 D3
  • FS-HTM D3: podlahový stojan pro B&W HTM2 D3 a HTM1 D3


Zbrusu nová konstrukce ozvučnice


V tomto ohledu je podle výrobce vše zcela nové. Na základě počítačových simulací konstruktéři jednotlivé části ozvučnic přepracovali tak, aby byly ještě více inertní a odolávaly parazitním rezonancím. Vysokotónový reproduktor dostal novou aluminiovou ozvučnici s integrovanou trubicí Nautilus. Měnič je s touto ozvučnicí více spojen, což napomáhá lepšímu odvodu tepla vznikajícím při jeho činnosti. Větší hmotnost a masivnost zase činí ozvučnici odolnější proti vibracím a ze stejného důvodu bylo přepracováno i její uložení, jež nyní zaručuje větší separaci od středotónové sekce ozvučnice.

Hlavicovitá ozvučnice středotónového měniče má jiný, optimalizovaný tvar, ale vylepšení najdeme hlavně uvnitř. Zvolený tvar společně s hvězdicově rozmístěnými vnitřními příčkami jí přiřkl nový název Turbine head.

Basové (u nižších modelů středobasové) sekce ozvučnice mají poněkud odlišný tvar. Nejvíce je to patrné u modelů se středotónovu hlavicí, kde je proti předchozí řadě ozvučnice sestavena "obráceně" – uhnutý díl tvoří přední stěnu a boky, zatímco dříve tvořil zadní stěnu a boky. U modelů bez středotónové hlavice tvoří ohnutý díl stále zadní stěnu a boky, nicméně deska tvořící čelní stěnu je zde směrem do stran zaoblená.

Systém příček Matrix, kterým byly hlavní dřevěné ozvučnice řady 800 zpevněny i dříve, byl zcela přepracován. U nových modelů jsou nyní příčky vyrobeny z vrstvených dřevěných dýh, namísto původní MDF (netýká se to pouze regálového modelu 805 D3, kde je vzhledem k rozměru ozvučnice MDF dostačující). U všech modelů se středotónovou hlavicí je navíc konstrukce zpevněna prvky z hliníkových slitin.

Výhybky, které byly u modelů se středotónovou hlavicí dříve v základně, se přesunuly do speciální oddělené komory v zadní části hlavní ozvučnice. Základna je nyní nižší a obsahuje mimo koleček také vysouvatelné hroty. Přírodní třešňovou dýhu nahradí bílá barva, což je podle mého názoru poněkud škoda, ale doba si žádá své. K dispozici tedy budou dvě lakovaná provedení (lesklá černá a bílá) a jedna přírodní dýha (červený ořech). U bílých verzí modelů se středotónovou hlavicí bude tato lakována ve stříbřité barvě.


Středotónový měnič


Bowers &Wilkins začal jako první používat tkaný kevlar pro reproduktorové membrány. Žluté membrány se staly pro B&W jakýmsi charakteristickým rysem, i když se postupem času začaly objevovat i u jiných výrobců. Na rozdíl od některých následovníků však u B&W díky vlastnímu výzkumu věděli, proč použít právě kevlar, a znali také detailně chování tohoto materiálu. Jeho vlastnosti dovedli vhodně podporovat například speciálními pryskyřicemi. Na základě zkušeností s kevlarovými membránami objevili vývojáři v roce 2007 novou strukturu, která je po 8 letech vývoje konečně připravena pro použití v této nové sérii. Nové středotónové a středobasové membrány měničů se jsou pojmenovány Continuum. Jejich konstrukce je tvořena tkaným kompozitním materiálem, jenž dále rozvíjí to, čím vynikal kevlar.


Nízkotónový měnič


V odcházející řadě 800 byly membrány nízkotónových měničů vyrobeny z Rohacellu potaženého z horní a spodní strany uhlíkovou vrstvou. Toto řešení přineslo velké vylepšení oproti dříve používaným membránám z kevlaru a papírové směsi. Výsledkem několikaletého snažení konstruktérů je materiál, který poskytuje optimální kombinaci tvarovatelnosti, nízké hmotnosti a pevnosti. Tento materiál umožňuje vytvarovat membránu tak, aby její tloušťka nebyla všude stejná, resp. směrovat její pevnost tam, kde je potřeba. Nový tvar membrán dostal jméno Aerofoil.


Vysokotónový měnič


Vysokotónový měnič se změnil nejméně. Stále používá diamantovou (oxid) membránu, nicméně jeho nově vyvinutá ozvučnice mu poskytuje lepší podmínky k práci a také již není tak snadné sundat jeho mřížku, čímž by mohlo dojít k jeho poškození.


B&W 805 D3


2pásmové reprosoustavy jsou především malými a přesnými stereofonními monitory pro menší místnosti. Stejně tak je lze použít jako součást ultimativní sestavy pro domácí kino. Jsou osazeny středobasovým reproduktorem se 165mm membránou typu Continuum a vysokotónovým měničem s 25mm diamantovou membránou, vybavenou technologií Nautilus. Čistotě basů pomáhá basreflexové vyústění s technologií Flowport.


B&W 804 D3


Jedná se o 3pásmové sloupové reprosoustavy kompaktních rozměrů. Díky dvěma basovým reproduktorům se 165mm membránami typu Aerofoil a basreflexu s technologií Flowport dokáže tato reprosoustava produkovat hluboké a přesné basy, aniž by zabírala v místnosti příliš místa. Nezaostává však ani zbytek zvukového spektra – díky středotónovému reproduktoru s technologií FST a 130mm membráně typu Continuum i vysokotónovému reproduktoru s 25mm diamantovou membránou, vybavenému technologií Nautilus.


B&W 803 D3


Tento 3pásmový model sloupových reprosoustav těží ze všech technologií, které jsou charakteristické pro novou řadu 800. Vysokotónový reproduktor s technologií Nautilus používá 25mm diamantovou membránu. Středotónový reproduktor s technologií FST má 130mm membránu typu Continuum a je zasazen v samostatné ozvučnici, označované jako "Turbine head". Hluboké tóny pak mají na starosti dva basové reproduktory se 180mm membránami typu Aerofoil a basreflex s technologií Flowport.


B&W 802 D3


3pásmový model 802 D3 je velmi podobný nejvyššímu modelu této referenční řady, 800 D3, má však o něco kompaktnější rozměry. Dvě basové membrány typu Aerofoil zde mají průměr 200 mm. V samostatné hlavici připomínající ozvučnici (Turbine head) je zasazen středotónový reproduktor s technologií FST a 150mm membrána typu Continuum. Zcela nahoře je pak umístěn vysokotónový reproduktor s technologií Nautilus s 25mm diamantovou membránou. Robustní hlavní ozvučnice vybavená basreflexem typu Flowport je zárukou toho, že čistota reprodukce nebude snížena ani při opravdu velké hlasitosti.


B&W HTM2 D3


3pásmový centr HTM2 D3 je ideálním doplňkem pro sestavu domácího kina, ve které jsou pro přední kanály použity reprosoustavy 804 D3, nebo 805 D3. Je osazen vysokotónovým reproduktorem s 25mm diamantovou membránou a technologií Nautilus, středotónovým reproduktorem s technologií FST a 130mm membránou typu Continuum a dále dvěma 165mm basovými reproduktory s membránami typu Aerofoil. Čistotě basů napomáhá také basreflexové vyústění s technologií Flowport.


B&W HTM1 D3


Tento 3pásmový centr je určen pro skutečně nekompromisní systémy domácího kina, založené na předních reprosoustavách 800 D3, 802 D3, resp. 803 D3. Používá vysokotónový reproduktor s technologií Nautilus s 25mm diamantovou membránou, na který navazuje středotónový reproduktor s technologií FST a 150mm membrána typu Continuum. Precizní, dynamické basy pak produkuje dvojice basových reproduktorů s 200mm membránami Aerofoil, doplněná basreflexem s technologií Flowport.


B&W FS-805 D3


Jedná se o podlahové stojany, vyvinuté speciálně pro reprosoustavy 805 D3. Jejich provedení bylo odvozeno od luxusních stojanů pro limitovanou řadu 805 Maserati. Pilíře umožňují skryté vedení kabelu, i vyplnění sypkým materiálem pro zvýšení odolnosti vůči rezonancím.


B&W FS-HTM D3


Tento podlahový stojan je určen pro centr HTM2 D3 či HTM1 D3. Jeho provedení je stejně ultimativní jako reprosoustavy, pod které je určen. Aby nic nerušilo čistý design, lze kabel k reprosoustavě vést nenápadně uvnitř pilíře. Také je možné pilíře vyplnit sypkým materiálem pro zvýšení odolnosti vůči rezonancím.

Poněkud nepříjemné je zdražení všech modelů, ale pokud bude vykoupeno výrazně lepším zvukem, pak asi vyšší cena bude na místě.

Zdroj: eurostar-ostrava.cz