Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Burson Audio Conductor Virtuoso: nová vlajková loď

20.1.2015, Petr Štefek, aktualita
Burson Audio si několik málo let vydobyl poměrně solidní renomé v oblasti sluchátkových zesilovačů a převodníků. Nyní přichází se svou novou vlajkovou lodí pod označením Conductor Virtuoso. Na cestě je rovněž nová verze koncového zesilovače TimeKeeper.
Burson Audio je poměrně mladá australská firma, která se zaměřuje především na převodníky a sluchátkové zesilovače. Nejznámější model Burson Audio HD160 si vydobyl solidní renomé a v nastoleném trendu pokračoval také Burson Audio Conductor. Společnost ale rozhodně nezahálí a na trh pouští další novinku, která je evoluční verzi zmiňovaného modelu Conductor. Novinka nese označení Conductor Virtuoso a jedná se opět o kombinaci D/A převodníku, sluchátkového zesilovače a předzesilovače v jednom balení.

Mezi hlavní devizy Burson Audio Conductor Viruoso patří především solidní poměr ceny ku výkonu a také opravdu maximalistické provedení. Pro Conductor Virtuoso není problém na maximum využít téměř libovolná sluchátka díky vysokému výkonu až 4W na kanál. Jako předzesilovač poslouží velmi dobře i pro dražší koncové zesilovače, ale pouze v případě, že se spokojíte s nesymetrickými RCA linkovými výstupy. Jak si Burson Audio Conductor Virtuoso povede ve všech třech zmiňovaných rolích je prozatím velká neznámá, ale opět lze předpokládat, že se celkové výkony o krůček posunou před starší Conductor. Novinku lze spárovat s firemními koncovými zesilovači TimeKeeper.

Burson Audio prohlašuje, že u své novinky vylepšil oproti předchozí generaci nejen výkonnostní parametry sluchátkové zesilovače, ale rovněž se soustředil na implementaci zbrusu nového odporového krokového regulátoru hlasitosti s jemným rozlišením 100 kroků v celém rozsahu. Výrobce vybavil Conductor Virtuoso také originálním informačním displejem, který je na první pohled neviditelný a tvoří ho soubor LED, které svítí skrze mikrootvory v hliníkovém čelním panelu. Toto řešení činí celý design opravdu velmi čistým bez rušivých elementů.

Opravdu zajímavou možností danou výrobcem je možnost zvolit si D/A převodník do tohoto zařízení. Ten je tvořen samostatným modulem, takže celá konstrukce je do značné míry modulární a přímo se tato možnost tedy nabízí. Burson Audio také vsadil na své vlastní operační zesilovače a nevyužívá běžně dostupných řešení v podobě čipů Burr-Brown/Texas Instruments nebo dalších. Podle výrobce to přináší samá pozitiva v podobě perfektní tonality, čistoty zvuku a nízké úrovně šumu. V případě samotného D/A modulu si může zákazník zvolit, zda chce mít na palubě převodník Burr-Brown PCM1793 nebo ES9018 Sabre. Prvně jmenovaný by měl mít muzikální zvuk s důrazem na středových frekvencích, ale mírně nižší úroveň detailů než je tomu u ES9018 Sabre. Rozdíl v cenách obou variant je nezanedbatelných 500 Euro.

Dálkový ovladač není žádným laciným plastovým kouskem, ale precizně vysoustruženým hliníkovým nástrojem, který ladí k samotnému přístroji. Provedení Burson Audio Conductor Virtuoso je na první pohled bez slabých stránek. Cena v Evropě by se měla pohybovat okolo 55 tisíc korun s daní za verzi s převodníkem ES9018 Sabre a zhruba 42 tisíc korun s daní za verzi s převodníkem Burr-Brown PCM1793. Dostupnost prozatím není známa, ale je pravděpodobné, že výrobce nebude otálet a dočkáme se už v prvním kvartále toho roku.

Na CES 2015 Las Vegas výrobce představil rovněž koncové zesilovače Timekeeper Virtuoso, které se přímo na míru hodí k převodníku a předzesilovači Conductor Virtuoso. Koncový stereo zesilovač nabízí výkon 100 W na jeden kanál při zátěži 8 Ohmů, a pokud využijete koncové zesilovače dva v můstkovém zapojení, pak máte k dispozic rovnou 300 W na kanál při 8 Ohmech. Výkony při nižší impedanci 4 Ohmy jsou jednoduše dvojnásobné. Burson Audio si za Timekeeper Virtuoso účtuje v přepočtu zhruba 72 tisíc korun s daní. Aby toho nebylo málo, tak v přípravě je také integrovaný zesilovač Timekeeper Virtuoso.

Zdroj: Monoandstereo