Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Bryston BDA-3: DAC s podporou DSD 512 a PCM 384

13.11.2014, Petr Štefek, aktualita
Bryston oznámil zbrusu nový převodník BDA-3, který se bude pyšnit podporou formátů hi-res audia PCM 384 a DSD 512. Pro praktické využití nás ovšem bude zajímat spíše přítomnost 10 digitálních vstupů.
Bryston přichází s novým D/A převodníkem BDA-3, který se může pochlubit mimo jiné podporou samplovací frekvence 384 kHz a rozlišení 32 bitů. Nový převodník podporuje také DSD 512, které ovšem není v praxi využitelné. Tyto formáty zřejmě nebudou ani hudbou blízké budoucnosti, protože standardem v současném nahrávacím průmyslu je PCM. DSD se objevuje u nahrávek jen zcela ojediněle. K převodníku můžete připojit prakticky jakékoli zařízení s digitálním výstupem. Bryston BDA-3 disponuje 10 digitálními vstupy, mezi kterými najdete čtveřici HDMI, dvojici asynchronních USB, S/PDIF skrze BNC, koaxiální a optický vstup Toslink.Bryston BDA-2

Předchozí převodník měl limit na hranici 192 kHz/24-bit, ale vývoj jde dále a jak jinak vysvětlit zákazníkovi, že je něco nové, než přidat podporu nových formátů nebo vyššího rozlišení. Novinkou je firemní re-clocking všech PCM signálů, což přispěje ke snížení jitteru a zlepšení výsledného zvuku. Zástupci Brystonu se dušují, že díky precizním hodinám je jitter nyní na téměř neměřitelné úrovni. Bryston ovšem prozatím nezmiňuje, jakého řešení využil u vstupu USB, který je pro většinu uživatelů velmi důležitý. Podpora DSD zahrnuje již zmiňovaný exotický formát DSD 512, což odpovídá samplovací frekvenci 22,4 MHz u DSD streamu. V tomto formátu není v současné době dostupná žádná hudba. Záznamy pořízené ve formátu DSD 64 jsou někdy převzorkovány do vyšších formátů DSD, což reálně nepřináší žádné kvalitativní bonusy.

Bryston zapracoval i na analogové sekci, kde nevyužil žádných integrovaných obvodů, které by limitovaly nějakým způsobem dynamický nebo frekvenční rozsah. Proprietární analogové obvody využité u převodníku BDA-3 jsou založeny na letitých znalostech firmy při konstrukci předzesilovačů a zesilovačů. Nový převodník se může stát součástí celého systému díky mnoha digitálním vstupům. Bryston tvrdí, že převodník BDA-3 může být velmi dobrou cestou k upgradu pro majitele levnějších SACD přehrávačů nebo Blu-ray přehrávačů, jejichž převodníky jsou velmi kompromisní. Cena tohoto převodníku prozatím není známa, ale lze předpokládat, že půjde o částku okolo 100 000 Kč s DPH.

Zdroj: Bryston