Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Bowers & Wilkins T7: bezdrátové reproduktory

4.11.2014, Petr Štefek, aktualita
Bowers & Wilkins se mimo špičkové reprosoustavy soustředí i na stylové přenosné reproduktorové systémy. Zbrusu nový model T7 podporuje přenosy audia skrze Bluetooth a vydrží hrát 18 hodin na jedno nabití akumulátorů.
Bowers & Wilkins je již delší dobu znám svými stylovými reproduktorovými systémy a nyní přichází se zbrusu novým přenosným reproduktorovým systémem pod označením T7. Bowers & Wilkins T7 kombinuje funkcionalitu Bluetooth bezdrátového streamování audia s mobilitou celého zařízení, kterou umožňují integrované dobíjecí akumulátory. Nepotřebujete žádné kabely a reproduktorový systém si můžete umístit dle libosti tam, kam vám to nejvíce vyhovuje. Zařízení staví na firemní technologii Bowers & Wilkins Micro Matrix, která by podle zástupců společnosti měla zajišťovat bezprecedentní zvukovou kvalitu v této kategorii reproduktorových systémů.

Bowers & Wilkins T7 je vůbec prvním Bluetooth reproduktorovým systémem v portfoliu firmy. Firma se snaží tímto modelem odkazovat na svou vlajkovou sérii 800 Diamond, kterou najdeme v domácnostech mnohých audiofilů a také jako součást některých nahrávacích studií. Nutno ovšem podotknout, že tyto dva produkty nemají nic společného. Je to podobné, jako když se automobilka Citroen u svých standardních silničních modelů odkazuje na výkony svých speciálů v rallye. Je zde ovšem na místě dodat, že stylové reproduktorové systémy Bowers & Wilkins prostě umí. Jako dobrý příklad můžeme uvést modely Zeppelin Air nebo M1, které sice nenahradí plnohodnotný hifi systém, ale jako hudební kulisa rozhodně neurazí.

Naopak hodně společného má reproduktorový systém T7 s řešeními Bowers & Wilkins určenými pro další generaci ozvučovacích technologií pro automobilový průmysl. Dobrým příkladem může být plástvová vnitřní struktura ozvučnice modelu T7 pod označením Micro Matrix, která zajišťuje větší pevnost ozvučnice a také její odolnost proti vzniku parazitních rezonancí. Další vymožeností je dvojice basových jednotek (v současné době v patentovém řízení), které pomáhají Bowers & Wilkins T7 reprodukovat nízkofrekvenční spektrum ve velmi akceptovatelné kvalitě (samozřejmě vzhledem k cílové skupině tohoto produktu). Oba aktivní měniče mají průměr 50 mm, což opravdu není mnoho a je tedy zřejmé, že bavit se o reprodukci nízkých kmitočtů má cenu od zhruba 150 Hz. Koncept fungování je velmi podobný firemnímu subwooferu PV1D, kde dva protilehlé měniče v uzavřené ozvučnici poskytují velmi přesný a rychlý bas. Společnost ale o přesných specifikacích prozatím mlčí, takže vše lze jen odhadovat.

Bowers & Wilkins T7 lze spojit díky bezdrátovému rozhraní nejen s PC, ale i třeba s telefonem nebo tabletem. Výdrž akumulátorů v zařízení by se při standardních poslechových hlasitostech měla pohybovat okolo 18 hodin, což je opravdu velmi dobrý výsledek. Společnost se chlubí i tím, že na vývoji modelu T7 spolupracovala se známou hudebnicí Mirou Calix, ale o jejím přínosu k finálnímu výrobku taktně mlčí, takže to berme spíše jako zvláštní marketingovou strategii, jak oslovit mladší klientelu. Design zařízení je velmi nekonfliktní a elegantní, což bývá u tohoto výrobce zvykem. Rozměry zařízení jsou 210 (Š) x 115 (V) x 55 (H) mm a hmotnost zařízení je 940 g.

Reproduktorový systém samotný má na palubě integrovaný D/A převodník, jehož parametry nejsou známy a oficiální stránky společnosti nám bohužel také příliš nepomohou ani se zjištěním, jaké formáty systém přes Bluetooth umí obsluhovat. Je velmi pravděpodobné, že půjde o formát mp3 a případně ALAC (Apple Lossless Audio Codec). Podporu hi-res audia ani FLAC nečekejme, neboť by zde ani nenalezla opodstatnění. Rozhraní USB přítomné na zařízení je určeno pouze pro servisní účely. K nabíjení zařízení dochází skrze obligátní 12V vstup a dodaný adaptér. Cena zařízení se bude na našem trhu pohybovat někde okolo 10 000 Kč.

Zdroj: Bowers & Wilkins