Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Aurender N100: konkurence pro Auralic Aries

28.1.2015, Petr Štefek, aktualita
Aurender N100 je zbrusu nový zástupce tzv. "rendererů", které se v poslední době rychle etablují na trhu s audio komponenty. Jejich funkce je jednoduchá. Udělají z vašeho USB D/A převodníku plnohodnotný hudební streamer.
Aurender N100 je odpovědí firmy na Auralic Aries. Jedná se o tzv. „renderer“, což znamená trochu zjednodušeně řečeno digitální transport pro externí D/A převodník. Aurender N100 připojíte do vaší domácí sítě a nakonfigurujete velmi jednoduše přístup k síťovému disku (NAS), kde máte uloženu svou hudbu. Pak si nainstalujete ovládací aplikaci na Apple iPad a můžete se směle pustit do přehrávání vašich oblíbených alb. Aurender je v této oblasti zkušených matadorem a má na svém kontě pár podobných zařízení, které si získaly mnoho fanoušků. Bohužel ostatní modely jsou poměrně drahé. Aurender si uvědomil, že podobný komfort chtějí i ti lidé, pro něž je investice 200 000 Kč do hudebního serveru spíše snem, nebo je pro ně jednoduše neodůvodnitelná.

Aurender N100 se z obvyklého rámce vymyká právě svou cenou. Za zhruba 2500 dolarů získáváte stejnou funkcionalitu jako u dražších modelů, ale na rozdíl od nich N100 nedisponuje vnitřním pevným diskem pro skladování hudby. Na palubě je pouze SSD o kapacitě 120 GB sloužící jako rychlá cache pro přehrávání, kdy jsou skladby daného alba nahrány z NAS na SSD a přehrávání samotné je tak realizováno z tohoto disku. Později přijde i model s interním pevným diskem o kapacitě 1 TB, ale pro toho, kdo již vlastní slušný NAS, se jedná o zbytečnost. Auralic Aries je v tomto ohledu také zajímavý, ale mnoho uživatelů neoslovuje svým designem a plastovým provedením. Tento konkurent také nemá na palubě SSD jako „cache“ pro přehrávání.

Tento „renderer“ podporuje všechny myslitelné formáty (DSF, DFF, WAV, FLAC, ALAC, APE, AIFF, M4A). DSD je omezeno na 5,6 MHz, což v současné době postačuje. Díky tomu, že je zařízení založeno na platformě PC, je možné v budoucnu podporu dále rozšiřovat. Firma tak ostatně často činí. Aurender asi nikdy nebude úplně levná značka, ale modelem N100 se posunula blíže k masám. Sympatické také je, že se i v tomto případě dočkáte luxusního hliníkového šasi a přehledného OLED displeje, což známe z dražších modelů. Ovládací aplikace Aurender je na špičkové úrovni, Nezbývá tedy už nic jiného, než se těšit, až Aurender N100 dorazí i k nám. Jediným omezením je nutnost D/A převodníku s USB vstupem.

Zdroj: Aurender