Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
CD/SACD přehrávače
DA převodníky
Streamery
Zesilovače
Reproduktory
Sluchátka
Ostatní
Facebook  |  Twitter
O nás  |  Napište nám
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Audiolab 8300 a M-DAC+: trojice britských novinek

, , aktualita
Britská značka Audiolab uvedla novou sérii dostupných audio komponent, tou je série 8300, která nahrazuje dnes již letitou řadu 8200. Novinkou je také převodník Audiolab M-DAC+, který nabídne podporu DSD i PCM v luxusnějším provedení.
Audiolab uvedl několik zajímavých novinek. První z nich je náhrada za dosluhující sérii 8200. Zbrusu novou sérii Audiolab 8300 reprezentuje CD přehrávač s integrovaných D/A převodníkem a předzesilovačem pod označením Audiolab 8300CD. Druhou novinkou je pak integrovaný zesilovač Audiolab 8300A navržený konstruktérem s českými kořeny, Janem Ertnerem. Třetí a možná nejzajímavější novinkou je převodník Audiolab M-DAC Plus, který současný M-DAC nenahradí, ale bude existovat vedle něj jako dražší alternativa s větší funkčností.

Jak už bylo řečeno výše, tak novinkový Audiolab 8300CD nahradí všechny digitální zdroje starší série, což v praxi znamená ukončení výroby modelů 8200CD a 8200CDQ. Velkou novinkou je také integrovaná „slot-in“ mechanika pro čtení CD. Audiolab zjemnil design série, ten je méně industriální, než jak tomu bylo u starších produktů. Audiolab 8300CD plní funkci externího D/A převodníku s podporou PCM 32-bit/384 kHz a DSD 256. Samozřejmostí jsou digitální koaxiální a optické vstupy spolu s USB, přes které je možné přehrávat PCM o vyšší samplovací frekvenci než 192 kHz a samozřejmě také DSD (Direct Stream Digital). K dispozici je rovněž profesionální verze AES, který využijete v případě některých „rendererů“ jako Auralic či Aurender. Digitální výstupy jsou reprezentovány XRL, koaxiálním a optickým rozhraním.


Integrovaný zesilovače Audiolab 8300A je postaven na zcela novém designu a má navázat na úspěchy originální verze 8000A, uvedené v roce 1983. K dispozici je výkon 2×70 W do zátěže 8 Ohmů a 2×105 W do zátěže 4 Ohmy. Zesilovač má stejný profil jako výše zmiňovaný CD přehrávač a jedná se o velmi kompaktní dvojici. Samozřejmostí jsou linkové analogové vstupy a jeden pár symetrických XLR. Hmotnost zesilovače je na úrovni 8 kilogramů, což není mnoho, ale není důvod pochybovat o tom, že Audiolab vše domyslel od posledního detailu v rámci povoleného rozpočtu. Více napoví až fotky vnitřní částí zesilovače. Cena tohoto zesilovače by se podle odhadů měla pohybovat na úrovni 33 tisíc korun s daní.

Poslední novinkou je externí převodník M-DAC+, který přináší vše, co nám mohlo v případě levnějšího převodníku chybět. Převodník disponuje podporou PCM do 32-bit/384 kHz a také DSD do DSD 256 (11,2 MHz). Převodník využívá jednoho čipu ESS Sabre32 9018. Audiolab M-DAC+ má XLR i RCA stereo analogové výstupy jako klasický M-DAC, avšak postrádá sluchátkový výstup. To znamená, že využití jako periferie pro PC bude ztíženo nemožností využít sluchátka. Funkčně se zdá, že M-DAC+ do značné míry kopíruje možnosti klasického Audiolabu 8300CD, ale v kompaktnějším balení a bez mechaniky. Větší model 8300CD postaven také na stejné D/A čipu ESS Sabre32 9018. Jediným zásadním rozdílem je přítomnost Bluetooth APT-X v případě M-DAC+. Cena tohoto převodníku by se měla pohybovat na úrovni 35 tisíc korun.

Zdroj: Whathifi.com