Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Audio Solutions Overture: náhrada za Euphony

27.11.2015, Petr Štefek, aktualita
Audio Solutions z Litvy přichází s novou řadou reprosoustav pod označením Overture. Novinka nahrazuje v portfoliu firmy starší řadu Euphony, která byla oceňována za velmi dobrý poměr ceny ku výkonu. Overture je ovšem malinko dražší.
Audio Solutions uvádí novou řadu reprosoustav pod označením Overture. Velmi sympatické je, že pro jejich zakoupení nebudete muset brát hypotéku ani prodávat svůj automobil. Série Overture vychází ze starší série Euphony, ale má být podle výrobce značným způsobem vylepšena. Nečekejte žádné velké obměny v koncepci ani vzhledu, ale celkově Overture působí na fotografii solidním provedením a vcelku svěžím designem. Řada Euphony nedisponuje tak moderním vzhledem jako Overture, ale to se může některých zákazníkům líbit.

Audio Solutions je poměrně mladou firmou a stále si buduje své renomé. Firma vznikla v roce 2010 a založená byla konstruktérem reprosoustav Gediminasem Gaidelisem. Uvedení prvních produktových řad samozřejmě předcházely roky tvrdé práce a nespočet návrhů různých reprosoustav. V názvu Audio Solutions se odráží, podle zakladatele společnosti, praktická realizace průkopnických myšlenek. Zatímco řada Euphony nabízí velmi dobrý poměr ceny ku výkonu, řada Rhapsody se snaží bojovat především v „high-endu“. Reprosoustavy jsou navrhované i vyráběné v Litvě.

Zajímavostí nové řady je realizace předního panelu reprosoustav. Zákazník dostává dva přední panely reprosoustav (ty zřejmě neplní roli ozvučnice), kde jeden z nich má napevno nainstalovánu krycí tkaninu a druhý touto krycí tkaninou pro měniče nedisponuje. Důvod pro toto řešení je zřejmě jednoduchý. Pokud se rozhodnete provozovat reprosoustavy bez krycích mřížek potažených tkaninou, pak můžete mít přední panel bez příchytných děr.

Ozvučnici tvoří desky z MDF o tloušťce 36 mm, které nejsou opatřeny dýhou, ale jsou lakovány různými barvami. Koncept trošku připomíná Sonus Faber Chameleon, ale nemá demontovatelné bočnice reprosoustav. Podle výrobce došlo optimalizaci bass-reflexových vyústění, aby byly omezeny šumy vznikající „pumpováním“ vzduchu. Středotónové a nízkotónové měniče mají membránu z impregnovaného papíru. Výškový měnič je reprezentován měkkou hedvábnou kalotou, což by mělo zajistit příjemný zvuk s decentním rozlišením.

Pro českého zájemce ale bude nejspíše nejdůležitější cena:
  • Audio Solutions Overture O201C – centrální reproduktor s rozměry 204×590×320mm a hmotností 14 kg, citlivost 91 dB/2,83 V, minimální impedance 3,25 Ω, cena od 22 190 korun s DPH.
  • Audio Solutions Overture O202B – regálové reproduktory s rozměry 340×191×310mm a hmotností 8,5 kg,citlivost 90 dB/2,83 V, minimální impedance 6 Ω, cena od 26 890 s DPH.
  • Audio Solutions Overture O203F – sloupové reproduktory s rozměry 1038×232×377mm a hmotností 25 kg, citlivost 91 dB/2,83 V, minimální impedance 3,25 Ω, cena od 63 290 s DPH.
  • Audio Solutions Overture O204F – sloupové reproduktory s rozměry 1128×232×399mm a hmotností 30 kg, citlivost 89,5 dB /2,83 V, minimální impedance 3,4 Ω, cena od 78 390 s DPH.
  • Audio Solutions Overture O205F – sloupové reproduktory s rozměry 1248×252×428mm a hmotností 36 kg, citlivost 92 dB/2,83 V, minimální impedance 5,6 Ω, cena od 93 890 s DPH.
Výrobce slibuje bohatou škálu různých barevných provedení. Standardně se ovšem dodávají čtyři barevné laky a také speciální bílá a černá textura, která je odolnější oproti zašpinění než běžný lesklý lak. Pro vyznavače klasických dýhovaných vzorů budou k dispozici čtyři různé dubové dýhy pro bočnice. Český distributor Exaudio.cz prozatím nemá na stránkách informace k této uvedené řadě, ale ceny jsou již známy.

Zdroj: Exaudio.cz