Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Astell&Kern AK100 II a AK120 II: ve znamění streamovaní a wi-fi

26.5.2014, Petr Štefek, aktualita
Astell&Kern se činí a uvádí novou generaci svých špičkových audio přehrávačů, které podporují DSD a všemožné další bezeztrátové formáty audia. Nově zde máme funkcionalitu streamování hudby přes wi-fi a převodník Cirrus Logic z vlajkového modelu AK240.

Astell&Kern můžeme považovat za takové Bentley mezi přenosnými přehrávači hudebních souborů. High End 2014 v Mnichově přinesl novou generaci přehrávačů AK100 a AK120. Tyto dva modely představují levnější alternativu, jak se dostat k přehrávači s touto značkou. Vlajková loď AK240 sice zůstává nezměněna, ale na trhu není tak dlouho jako předchozí modely.

Astell&Kern spadá jako značka pod známého výrobce multimediálních přehrávačů iRiver, který se orientoval v minulosti spíše na levnější přehrávače. Starší model AK100 byl na trhu od konce roku 2012 a dražší AK 120 od května 2013. Vlajková loď AK 240 přišla na řadu až poslední v roce 2014.

V případě druhé generace AK100 II a AK120 II nahradili vývojáři původní převodník Wolfson WM8740 převodníkem Cirrus Logic CS4398, který je přítomen rovněž ve vlajkovém AK240. AK100 II disponuje jedním převodníkem, který pracuje ve stereo režimu pro oba kanály. Dražší AK 120 II má hned dva převodníky Cirrus Logic v monaurálním módu. Konstruktéři navrhli AK 120 II jako skutečný dual-mono design, což se v high-endu a hi-fi prostě nosí.AK100 II - přibližná cena 16 000 Kč s DPH

Podle konstruktérů právě dual-mono design přináší ovoce v podobě znatelné lepší hloubky, rozlišení a vzdušnosti reprodukovaného zvuku. AK 120 II tak je skutečným přehrávačem pro fajnšmekry s odpovídajícími sluchátky, kteří touží po odpovídající alternativě high-endové domácí sestavě.

Oba přehrávače podporují Wi-Fi přenosy a můžete tak směle streamovat audio uložené na síťovém disku nebo na počítači ve stejné síti (MQS Streaming). Update firmware nově můžete udělat, aniž byste přehrávač připojili kabelem k počítači. Užijete k tomu jednoduše podporu bezdrátové sítě. Prakticky se dají nové přehrávače považovat za plnohodnotné streamery.

AK 100 II i AK 120 II disponují analogovými výstupy jako je klasický 3,5mm stereo jack a také 4pinový konektor. Mezi další vlastnosti nových přehrávačů patří 3,3“ AMOLED displej s rozlišením 480x800. Podporována je DSD 64 a také DSD 128, což znamená, že o budoucnost se nemusíte bát (byť je vše řešeno konverzí z DSD na PCM). Klasické PCM je podporováno až do rozlišení 24bit a samplovací frekvence 192 kHz. Na palubě je také Apple lossless a FLAC a další formáty, které by kdy uživatel mohl potřebovat.AK120 II - přibližná cena 32 000 Kč s DPH

Nyní ovšem ke kapacitě interní paměti, která je u modelu AK100 II 64 GB a v případě dražšího modelu AK 120 II 128 GB. V případě rozsáhlé sbírky v DSD je tato kapacita poměrně malá, ale dobrá zpráva je, že kapacitu je možné rozšířit skrze SD kartu o kapacitě 128 GB. Samotná kapacita je tak již dostačující, i když by zvláště dražšímu modelu slušela lépe dvojnásobná. Oba přehrávače mohou sloužit nejen jako streamery, ale také jako USB převodníky, které s přehledem překonají většinu dostupných zvukových karet v běžných počítačích.

Ceny nejsou prozatím známy, ale je nutné předpokládat, že se budou pohybovat v rozmezí 16 až 32 000 Kč. Dobrou zprávou je, že společnost iRiver má své zastoupení i v České republice.

Zdroj: Astell&Kern