Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Astell&Kern AK Jr: přehrávač nejen pro juniory

4.6.2015, Petr Štefek, aktualita
Všem, kteří pokukují po kvalitním přenosném přehrávači hudebních souborů, by neměl uniknout nový Astell&Kern AK Jr. Výrobce přišel se svým zatím nejdostupnějším přehrávačem s podporou PCM a DSD.
Astell&Kern připravil pro fanoušky mobilního poslechu hudby zbrusu nový přehrávač hudby pod označením Astell&Kern AK Jr (Junior). Tento přehrávač se od dražších kousků v portfoliu této značky odlišuje především svou cenou, která by v přepočtu měla být někde okolo 14 tisíc korun s daní. Modely Astell&Kern AK240II nebo AK120II jsou přeci jen až několikanásobně dražší. Astell&Kern Junior byl poprvé představen na výstavě v HighEnd 2015 v Mnichově.

Firma tvrdí, že přehrávač AK Jr nabídne podobnou kvalitu zvuku při podstatně nižší ceně. Očekávat ovšem, že novinka bude ohrožovat „zvukově“ top modely této značky, je při nejlepší vůli více než optimistické. Astell&Kern AK Jr má fungovat krom svého primárního účelu také jako USB převodník a zdroj zvuku pro domácí stereo aparaturu. V tomto ohledu není tak úplně ideálně vybaven, neboť disponuje pouze linkovým výstupem 3,5 mm určeným primárně pro sluchátka. Výstupní úroveň tohoto analogové výstupu činí 1,95 V. Druhou možností, jak se pomocí výstupu spojit s jiným zařízením, je Bluetooth ve verzi 4.0.
Astell&Kern AK Jr disponuje displejem o úhlopříčce 3,1 palce s rozlišením 240x400, což není v dnešní době vskutku mnoho. Integrovaná paměť má kapacitu 64 GB a je ji možné rozšířit o dalších až 128 GB pomocí integrovaného slotu pro karty typu micro SD. Celkově pak zařízení může disponovat kapacitou až 192 GB, což už jistě stačí k vytvoření velmi rozsáhlé cestovní kolekce hudby ve slušné kvalitě. Zařízení podporuje USB Mass Storage, takže si na něj můžete ukládat hudbu z libovolného počítače s podporou USB.

Podpora kódování zahrnuje PCM do rozlišení 24-bitů a samplovací frekvence 192 kHz. Samozřejmostí je podpora formátů FLAC, MP3, OGG nebo APE. Podporováno je také kódování DSD (DSD64) s formáty DSF a DFF. Podpora DSD až tak podstatná není, protože nativních záznamů v DSD je minimum a většina stažitelných souborů je pouhou pastičkou na nadšené audiofily. Většina rozumných uživatelů bude pravděpodobně v případě tohoto zařízení používat převážně komprimované formáty nebo klasickou kvalitu CD (16-bit/44,1kHz).

Na palubě přehrávače se nachází osvědčený převodník Wolfson WM8740 a hodiny s úrovní jitteru nepřevyšující 50 ps. Zaklínání se jitterem u zařízení této kategorie berme s rezervou. Hmotnost zařízení je velmi příjemných 93 g a rozměry přehrávače jsou 117x53x9 mm. Výrobce v přehrávači integroval Li-Pol akumulátor s kapacitou 1450 mAh (3,7 V). Ve specifikacích výrobce nezmiňuje počet hodin při přehrávání, ale můžeme počítat s výdrží i kolem 15-20 hodin čistého času. Astell&Kern AK Jr se může pyšnit kovovým tělem a velmi dobrým provedením.

Zdroj: Hifi.pl