Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM

7.6.2016, Petr Štefek, aktualita
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
ASTELL & KERN známe spíše ze světa mobilních přehrávačů hi-res audia, avšak jak je patrné z dnešní novinky, značka se neomezuje pouze na ně. Zbrusu nový model AK300 představuje nejlevější přenosný přehrávač řady 300 s možností dokoupení dodatečného rekordéru ve formě dokovací stanice se samostatnými mikrofony pro snímání zvuku. ASTELL & KERN AK300 má hodně společného s modely AK320 a AK380, ale na rozdíl od nich se bude nabízet za podstatně příjemnější ceny. Protože toho mají všechny modely série AK3xx mnoho společného, nepřekvapí možnost užívaní stejného příslušenství či dokovacích stanic.

ASTELL & KERN AK300 nebyl ochuzen po stránce vybavení o parametrický korektor (PEQ), VCXO Reference Clock (Femto hodiny) pro minimalizaci jitteru, podporu AK Connect - funkci USB DAC, konektivitu Wi-Fi, a také o tlakově citlivé kovové tlačítko „home“. Srdcem celého zařízení je D/A čip AK4490 s podporou PCM do rozlišení 32-bit/384 KHz (konverze do 24bit/192 kHz PCM) a také DSD 128 (konverze do PCM – výrobce zřejmě myslí DoP). Nainstalováno je 64 GB interním paměti a je zde také možnost rozšířit uložiště vložením microSD karty s kapacitou až 200 GB. Asi nejlepší zprávou je ovšem cena, která po přepočtu činí zhruba 30 000 Kč s DPH (konečná česká cena zatím není známa), což je výrazně méně než u modelů AK320/380.

ASTELL & KERN AK Recorder je volitelným příslušenstvím ke všem modelům série AK3xx a můžete si jej pořídit za zhruba 25 000 Kč s DPH. AK Recorder se hodí k nahrávání zvuku ve vysokém rozlišení, ale samozřejmě nedoufejte, že AK Recorder nahradí profesionální studiovou techniku. AK Recorder slouží především k tomu, aby dokázal na cestách nebo v domácích podmínkách nahrát zvukovou stopu, která bude použitelná k následnému publikování na internetu nebo dalším úpravám v domácím studiu. Marketingovou zajímavosti je možnost přímého nahrávání zvuku v DSD 5,6 MHz (DSD128). Výrobce se pyšní tím, že jde o první takovéto zařízení vůbec, ovšem je vhodné dodat, že takto nehrané DSD už poté nelze bez velmi nákladného software nijak upravovat, kdežto nahrávku v PCM si upravíte v mnoha aplikacích.

AK Recorder je svými vlastnostmi ovšem profesionální technice poměrně podobný:
  • mic in – podporuje profesionální mikrofony s fantomovým napájením 5V a 48V
  • line in – podporuje signály z analogových zdrojů zvuku
  • AES / EBU In – profesionální obdoba digitálního SPDIF vstupu pro spojení s kompatibilními zdroji
  • podpora pro samostatný kit Recording Stereo (prodávaný odděleně)
  • možnost nahrávání následujících formátech – bitové rozlišení 16/24/32bit se vzorkovací frekvencí 44,1/48/88,2/96/176,4/192/352/384 kHz a samozřejmě také 1bitové DSD64 a DSD128
  • možnost úpravy vstupního signálu skrze dedikovaný předzesilovač
  • široké možností nastavení nahrávání např. digital limiter, peak hold, low-cut filters, pre-recording a další
  • podpora vzdáleného ovládání a správy přes Wi-Fi
Astell&Kern Grafen Cable je podle firmy prvním kabelem vyrobeným částečně z grafenu (forma uhlíku schopná díky své krystalové struktuře vést elektrony až na hranici rychlosti světla). Podle výrobce je potažení mědi grafenem možností, jak dosáhnout nejlepší možné kvality audio signálu. Tato tvrzení se zakládají částečně na pravdě, neboť grafen má skutečně výjimečné vlastnosti, avšak tyto nejsou pro běžnou spotřební elektroniku nijak zásadním přínosem. Za zhruba 17 000 Kč s DPH můžete přínos symetrického analogového kabelu Astell&Kern Grafen Cable vyzkoušet, nicméně raději si místo něj kupte oblíbenou hudbu.

Zdroj: Hifi.pl