Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Antelope Rubicon Atomic: D/A a A/D převodník s předzesilovačem

21.1.2015, Petr Štefek, aktualita
Antelope Audio na letošním CES 2015 uvedlo svou novou vlajkovou loď Rubicon Atomic. Novinka představuje špičkový D/A a A/D převodník, který bude obsahovat předzesilovač a sluchátkový zesilovač. Připravte si ovšem zhruba 900 000 Kč.
Antelope Audio si již několik let buduje pověst výrobce špičkových převodníků, což dokladují především jeho modely Zodiac v různých obměnách. Consumer Eletronics Show 2015 v Las Vegas se pro tuto firmu stalo příležitostí pro uvedení vlajkového AD/DA převodníku Rubicon Atomic. Zaujme nejen exemplární provedení, ale také opravdu tučná cenovka, která činí rovných 40 tisíc dolarů. Zajímavě to ilustruje současný trend, kdy se v tomto oboru točí čím dále více peněz a firmy s různými exotickými konstrukcemi inkasují od svých zákazníků často až skoro nesmyslné peníze. Oproti předchozímu top modelu Antelope Zodiac Platinum stojí nový převodník čtyřnásobek.Antelope Rubicon bude vyráběn výhradně na objednávku a dostalo se mu formátů DSD64/128 a PCM do rozlišení 24-bit/384kHz. Firma vyvinula také zbrusu nové USB rozhraní s ultra nízkou hodnotou jitteru. Rubicon bude nejen D/A a A/D převodník, ale také předzesilovač a sluchátkový zesilovač. Podle firmy stojí za výkony Rubiconu firemní technologie Rubidium 10 MHz, která představuje extrémně atomové hodiny převodníku. Tato technologie v odlehčené verzi byla přítomna také u děleného převodníku Zodiac Platinum. Firma se dušuje, že Rubicon jde ještě podstatně dále.

"Předtím než jsme udělali Rubicon veřejně dostupným, chtěli jsme si být absolutně jistí, že bude obsahovat všechny naše poslední inovace, kterých jsme dosáhli při vývoji našeho převodníku Zodiac Platium. I přesto, že se poněkud prodloužil náš vývojový cyklus, tak jsme si v současné době jistí tím, že Rubicon má nejlepší převodník, hodiny a algoritmy pro DSD up-sampling, které jsou na trhu v současné době dostupné. Audiofilové se mnou určitě budou souhlasit, že konečný výsledek stojí zato.", řekl zástupce společnosti Igor Levin.Z výroků generálního ředitele Antelope Audio je jasné, že Rubicon má představovat shrnutí toho, co firma za léta v oblasti vývoje převodníků dokázala. Jednou z mnoha předností je podle konstruktérů Antelope Field-Programmable Gate Array (FPGA), což není nic jiného než programovatelná jednotka, která s v případě převodníku Rubicon stará o převzorkování s 64bitovou přesností u DSD a PCM. Up-sampling probíhá v případě DSD64 na DSD 256 a v případě PCM na samplovací frekvenci 384 kHz. Podle zástupců firmy to přináší extrémní přesnost, transparentnost a dynamiku.

Rubicon implementuje také duální D/A převodník, který by měl díky nezávislosti obou kanálů eliminovat přeslechy, docílit vyšší dynamiky a linearity. Antelope mlčí o původu či značce převodníků, ale pravděpodobně to bude některý z nových čipů. Převodník ovšem může být plně v režii FPGA. Podobné je to také v případě USB rozhraní, kdy si firma nechává detaily pro sebe. V případě Rubiconu se bude jednat o skutečně multifunkční zařízení. Otázkou celého tohoto snažení je, zda forma výrazně nepřevyšuje obsah. Nastavená cena je podle mého názoru přehnaně ambiciózní a je zřejmé, že potenciálními zákazníky budou spíše majetní fanoušci značky, kteří budou ochotní v přepočtu 900 tisíc korun vysázet na speciální objednávku.

Consumer Eletronics Show 2015 opět ukazuje trend, kdy se firmy vydaly spíše předváděním velmi drahých exotických konstrukcí a jen malé procento z nich ještě stále hledí na poměr ceny ku výkonu. Naštěstí stále existují firmy, které stojí nohama pevně na zemi. Pro méně majetné fanoušky v nabídce Antelope Audio zůstávají modely Zodiac v různých variacích.

Zdroj: Antelope Audio