Accuphase P-7300: špička ve třídě AB

Accuphase P-7300: špička ve třídě AB
, , aktualita
Japonská značka Accuphase uvádí svou novinku mezi koncovými zesilovači pracujícími ve třídě AB. Novinka má označení P-7300 a nahrazuje po téměř 10 letech model P-7100, který se těší značné váženosti i po celé dekádě od svého narození.
K oblíbeným
reklama
Accuphase je dnes již legendární značka, která se částečně vydělila z původní společnosti Luxmanu či Kenwoodu. Renomé, které si za posledních několik dekád udělala, ovšem stačilo výše uvedené společnosti zastínit. Poslední novinkou tohoto japonského výrobce je koncový zesilovač P-7300 pracující ve třídě AB, který nahrazuje původní model P-7100, jehož výroba byla po uvedení nástupce ukončena, vyráběl se od konce roku 2006. Accuphase P-7300 zaujímá druhé místo v řadě firemních zesilovačů pracujících ve třídě AB. Nad ním už sídlí pouze extrémně drahé M-6200.

Accuphase podle svých slov dosáhlo na technologické milníky, jako je odstup signál/šum na úrovni 131 dB (zisk -12 dB), což zahanbuje předešlou produkci včetně odcházejícího modelu P-7100. Výstupní část je opět postavena na kvalitních MOS-FET tranzistorech, kterých je u každého výkonového stupně využito 10 párů. Jako obvykle jsou využity špičkové součástky, neboť je automaticky předpokládáno, že zesilovač bude sloužit spolehlivě i desítky let. Koncový zesilovač disponuje výkonem 2×250 W při 4 ohmech a 2×125 W při 8 ohmech. Jedná se ovšem o výrobcem velmi skrovně prezentované „papírové“ hodnoty a skutečnost často převyšuje tato čísla až o jednu třetinu nebo více u špičkových výkonů.

Accuphase P-7300 se pyšní nízkou výstupní impedancí, která vyúsťuje v praxi ve velmi slušnou hodnotu damping faktoru (v tomto případě 1000). Je zřejmé, že se u takto dimenzovaného výkonového zesilovače nemusíme příliš starat o to, jaké reproduktory na něj připojíme, i přes jeho relativně standardní příděl wattů. Accuphase je u svých zesilovačů známo příkladnou stabilitou i při zátěži okolo 1-2 ohmů. V tomto případě výrobce uvádí výkon 800 wattů na kanál při zátěži 1 ohm. Přesné specifikace lze vidět na podrobných oficiálních údajích výrobce. Cena tohoto 48,6 kg vážícího „drobečka“ se bude zřejmě pohybovat okolo 500 000 Kč, což znamená v našich končinách velmi úzkou cílovou skupinu. V případě Accuphase ovšem získáváte na dalších 10 let to opravdu nejlepší, co si lze v rozumných mezích dopřát.

Příkon Accuphase P-7300 se pohybuje v závislosti na úrovni vstupního signálu z předzesilovače od 117 do 820 wattů. Výrobce se rovněž chlubí tím, že vylepšil léta pilované obvodové řešení MCS+, vyšší kapacitu má i toroidní transformátor. Filtrační kondenzátory mají stejnou kapacitu jako u monobloků A-200, což znamená 56 000 uF každý. Firma rovněž zůstala u klasických VU metrů a nepřešla k displejům jako u modelů A-70 nebo E-600, což zastánci starých pořádků jistě uvítají.

Accuphase tento koncový zesilovač doporučuje se svým nejvyšším předzesilovačem C-3850 nebo alternativně C-2820, který představuje ideálního partnera cenově i výkonově. Dalším článkem řetězce pak může být špičkový firemní přehrávač DP-720 s podporou CD a SACD. Cena podobného řetězce pak může pro našince nabývat poměrně děsivých rozměrů. Nutno ovšem dodat, že ne u všech výrobků v podobných cenových kategoriích máte garantovány adekvátní výkony. Accuphase je v tomto ohledu jako jedna z malá firem jistotou.

Zdroj: Accuphase.com
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek