Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Accuphase P-7300: špička ve třídě AB

27.1.2016, Petr Štefek, aktualita
Japonská značka Accuphase uvádí svou novinku mezi koncovými zesilovači pracujícími ve třídě AB. Novinka má označení P-7300 a nahrazuje po téměř 10 letech model P-7100, který se těší značné váženosti i po celé dekádě od svého narození.
Accuphase je dnes již legendární značka, která se částečně vydělila z původní společnosti Luxmanu či Kenwoodu. Renomé, které si za posledních několik dekád udělala, ovšem stačilo výše uvedené společnosti zastínit. Poslední novinkou tohoto japonského výrobce je koncový zesilovač P-7300 pracující ve třídě AB, který nahrazuje původní model P-7100, jehož výroba byla po uvedení nástupce ukončena, vyráběl se od konce roku 2006. Accuphase P-7300 zaujímá druhé místo v řadě firemních zesilovačů pracujících ve třídě AB. Nad ním už sídlí pouze extrémně drahé M-6200.

Accuphase podle svých slov dosáhlo na technologické milníky, jako je odstup signál/šum na úrovni 131 dB (zisk -12 dB), což zahanbuje předešlou produkci včetně odcházejícího modelu P-7100. Výstupní část je opět postavena na kvalitních MOS-FET tranzistorech, kterých je u každého výkonového stupně využito 10 párů. Jako obvykle jsou využity špičkové součástky, neboť je automaticky předpokládáno, že zesilovač bude sloužit spolehlivě i desítky let. Koncový zesilovač disponuje výkonem 2×250 W při 4 ohmech a 2×125 W při 8 ohmech. Jedná se ovšem o výrobcem velmi skrovně prezentované „papírové“ hodnoty a skutečnost často převyšuje tato čísla až o jednu třetinu nebo více u špičkových výkonů.

Accuphase P-7300 se pyšní nízkou výstupní impedancí, která vyúsťuje v praxi ve velmi slušnou hodnotu damping faktoru (v tomto případě 1000). Je zřejmé, že se u takto dimenzovaného výkonového zesilovače nemusíme příliš starat o to, jaké reproduktory na něj připojíme, i přes jeho relativně standardní příděl wattů. Accuphase je u svých zesilovačů známo příkladnou stabilitou i při zátěži okolo 1-2 ohmů. V tomto případě výrobce uvádí výkon 800 wattů na kanál při zátěži 1 ohm. Přesné specifikace lze vidět na podrobných oficiálních údajích výrobce. Cena tohoto 48,6 kg vážícího „drobečka“ se bude zřejmě pohybovat okolo 500 000 Kč, což znamená v našich končinách velmi úzkou cílovou skupinu. V případě Accuphase ovšem získáváte na dalších 10 let to opravdu nejlepší, co si lze v rozumných mezích dopřát.

Příkon Accuphase P-7300 se pohybuje v závislosti na úrovni vstupního signálu z předzesilovače od 117 do 820 wattů. Výrobce se rovněž chlubí tím, že vylepšil léta pilované obvodové řešení MCS+, vyšší kapacitu má i toroidní transformátor. Filtrační kondenzátory mají stejnou kapacitu jako u monobloků A-200, což znamená 56 000 uF každý. Firma rovněž zůstala u klasických VU metrů a nepřešla k displejům jako u modelů A-70 nebo E-600, což zastánci starých pořádků jistě uvítají.

Accuphase tento koncový zesilovač doporučuje se svým nejvyšším předzesilovačem C-3850 nebo alternativně C-2820, který představuje ideálního partnera cenově i výkonově. Dalším článkem řetězce pak může být špičkový firemní přehrávač DP-720 s podporou CD a SACD. Cena podobného řetězce pak může pro našince nabývat poměrně děsivých rozměrů. Nutno ovšem dodat, že ne u všech výrobků v podobných cenových kategoriích máte garantovány adekvátní výkony. Accuphase je v tomto ohledu jako jedna z malá firem jistotou.

Zdroj: Accuphase.com