Accuphase C-3850: nejlepší předzesilovač?

Accuphase C-3850: nejlepší předzesilovač?
, , aktualita
Japonský výrobce high-endových audio komponentů vypravil do světa svůj nový top model mezi analogovými předzesilovači s označením C-3850. Pokořit odcházející model C-3800 nebude nic lehkého, ale výrobce je přesvědčen o tom, že mezi generační změna je významná.
K oblíbeným
reklama
Accuphase vyrukovalo se zbrusu novým vlajkovým předzesilovačem C-3850, který nahrazuje dosavadní vlajkový model C-3800. Již starší předzesilovač byl mnohými označován jako jeden z nejlepších, ne-li nejlepší předzesilovač na světě. Ruku v ruce s kvalitami zvuku a s absolutně nejlepším provedením šla také cena, která se pohybovala na úrovni 800 tisíc korun. Pro majitele monobloků Accuphase A-200 nebo M-6200 je ovšem tento model čirou nutností a rozmařilé utrácení se dalo ospravedlnit po prvním usednutí do pohodlného fotelu a puštění prvního disku.

Předzesilovač je navrhován stejně jako předchůdce - striktní dual-mono design s oddělenými kanály i napájením. Na ilustračním obrázku lze dobře vidět dvojici poměrně masivních (na předzesilovač) toroidních transformátorů s řadou filtračních kondenzátorů na každé straně. Celkové provedení je opravdu exemplární a dlouze se lze kochat tím, jak Japonci dokáží i vnitřní část přístroje uspořádat. Šasi přístroje tvoří hliníková slitina a svrchní obal je z lakovaného dřeva makasar. Přední panel je opět hliníkový a zlacený tak, jak je u Accuphase dobrým zvykem.

Accuphase C-3850 je vybaven firemním řízením hlasitosti, Balanced AAVA, které se skládá (jak už název napovídá) ze dvou samostatných paralelních obvodů AAVA. Tento princip řízení je založen na regulaci zisku předzesilovače, který tím docílí požadované hlasitosti ve spolupráci s koncovými zesilovači. Podobný systém řízení hlasitosti má také Luxman, ale obě společnosti jdou svou vlastní cestou. Je velmi zajímavé pozorovat, jak jsou si tyto společnosti se svými koncepcemi podobné, ale zároveň staví na jiných technických řešeních.

Pokud bychom se měli soustředit na parametry a rozdíly, kterými se nový předzesilovač C-3850 odlišuje od staršího modelu C-3800, tak toho mnoho nenajdeme. Jedná se spíše o mírnou evoluci a stopová zlepšení. Jmenovat můžeme lepší odstup signál/šum (113 dB vs. 115 dB). Další viditelnou změnou je zmiňovaná Balanced AAVA pro každý kanál zvlášť. Minulý model měl standardní AAVA pro každý kanál. Samozřejmostí je možnost připojit k předzesilovači také sluchátka. Pole analogových vstupů ani nemá smysl zmiňovat.

Pro tento vlajkový předzesilovač neexistuje možnost dokoupení a interního modulu s D/A převodníkem nebo gramofonovým předzesilovačem. To je samozřejmě logické, protože jakýkoli podobný modul je kompromis k samostatným komponentům a degradovalo by to poslání C-3850. Cena tohoto předzesilovače je bezpředmětná, protože kdo na něj má, si jej prostě koupí. Pro smrtelníky ovšem uvedu, že se bude jednat o zhruba 1 milión korun s daní.

Accuphase C-3850 – technické specifikace:

Frekvenční odezva:
 • 3 až 200 000 Hz (+0 -3,0 dB)
 • 20 až 20 000 Hz (+0 -0,2 dB)
Celkové harmonické zkreslení (THD):
 • menší než 0.005 %
Výstupní úroveň:
 • BALANCE OUT: 2 V, 50 Ω
 • LINE OUT: 2 V, 50 Ω
Odstup signál/šum:
 • 115 dB
Minimální impedance:
 • BALANCE OUT: 600 Ω
 • LINE OUT: 600 Ω
 • RECORDER OUT: 10 kΩ
Přeslechy mezi kanály:
 • -90 dB nebo více (10 kHz)
Vstupy - maximální vstupní napětí:
 • BALANCE INPUT: 6.0 V
 • LINE INPUT: 6.0 V
Příkon zařízení:
 • 55 W
Rozměry (Š×V×H)/Hmotnost:
 • 477×156×40 6 mm/25,0 kg

Zdroj: Accuphase.com
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek