Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
CD/SACD přehrávače
DA převodníky
Streamery
Zesilovače
Reproduktory
Sluchátka
Ostatní
Facebook  |  Twitter
O nás  |  Napište nám
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Test přehrávačů hudby pro Windows a Mac OS X

, , recenze
Test přehrávačů hudby pro Windows a Mac OS X
V dnešním testu jsme si vzali na mušku několik softwarových přehrávačů, které považujeme za jedny z nejlepších možností, jak vyřešit přehrávání hudby na počítači s operačními systémy Windows a Mac OS X.
Test přehrávačů hudby pro Windows a Mac OS X
Signalyst HQ Player (web programu) je jedním z nejmladších přehrávačů, ale současně je rozhodně jedním z nejzajímavějších řešení pro špičkový zvuk z platformy PC nebo MAC. Signalyst HQ Player je dítkem stejného programátora, který stál za přehrávačem Cplay. Bohužel se ukázalo, že obchodní model založený na dobrovolných příspěvcích od uživatelů totálně selhal, a tak se autor rozhodl svou práci rozvíjet na čistě komerčním projektu Signalyst HQ Player. Tento přehrávač je podstatně rozvinutější verzí původního Cplay a zároveň se stal placenou verzí, kterou si ovšem prvních 30 dnů můžete zaplatit předem.

Signalyst HQ Player nabízí velmi široké možnosti, pokud se týká volby digitální filtrů a up-samplingu. Podporuje všechny následující formáty CDDA (Audio CD), FLAC, DSDIFF (DFF), DSF, RIFF (WAV + DXD) a AIFF. Samozřejmostí je možnost přehrávání DSD v nativní formě a také přehrávání skrze DoP (DoP v1.1 s makery 0x05/0xFA a0x06/0xF9). Přehrávač obchází mixer operačního systému a dá se tedy označit za „bit-perfect“. Nevýhodou vyplývající z využití náročných algoritmů a 64-bit floating point procesování signálu je poměrně značná výpočetní náročnost. Pro využití všech možností, které přehrávač nabízí, potřebujete alespoň dvoujádrový procesor podporující instrukční SSE3. Na provozování tohoto přehrávače na „lehkonohých“ platformách ARM můžete rovnou zapomenout.

Vlastnosti Signalyst HQ Player zahrnují softwarový upsampling a downsampling s volitelným algoritmem podporujícím nejvyšší rozlišení 32-bit 1,536 MHz a nejnižší rozlišení 16-bit 32 kHz. Implementovány jsou Delta-Sigma modulátory pro upsampling PCM/DSD obsahu až na 49,152 MHz 1-bit SDM. Velkou předností tohoto přehrávače jsou kvalitní volitelné algoritmy pro dithering a noise shaping, které do značné míry ovlivňují kvalitu zvukového výstupu. Samozřejmostí je rovněž podpora ASIO a multi reproduktorových systémů 2.1, 3.0, 3.1, 5.0, 5.1 a 7.1 kanálového zvuku.

Signalyst HQ Player ovšem nabízí další vymoženosti jako spolupráce s externími algoritmy pro Digital Room Correction (DRC), Acourate nebo Room EQ Wizard. Tento přehrávač je určen těm, kteří si rádi vyhrají s různým nastavení filtrů nebo upsamplingem a zároveň jsou schopni poněkud slevit z uživatelského komfortu. Pokud se týká čistě zvukové kvality, je Signalyst HQ Player bezkonkurečně nejlepší možností. Pokud se týká samotné práce s přehrávačem, vyhoví spíše nadšencům. Zamrzí poněkud omezené možnosti správy hudebních souborů a jejich „zaknihování“ v desktop módu. Vzhledem k urputnému snažení autora je ovšem pravděpodobné, že se vše v některé z dalších verzí v dobré obrátí.

Signalyst HQ Player je dostupný pro Windows, Linux a také pro Mac OS. Za jeho plnou verzi dáte 3 942 Kč s DPH, což je hlavní bolístka tohoto přehrávače. Veškerá konkurence je levnější a nákup se vyplatí, pokud to myslíte s přehráváním hi-res audia z počítače skutečně vážně. Pro běžné užití se vyplatí sáhnout po konkurenčních řešeních.


Plusy+ Volitelné algoritmy a filtry
+ Kvalita zvuku je bezkonkurenční
+ Podporuje Windows, Linux a Mac OS
+ Možnost pokročilých optimalizací (DRC)
+ Networ Audio Adapter pro multi-room přehrávání

Minusy- Cena je poměrně vysoká
- Uživatelská práce s hudebním obsahem není příliš domyšlená


Cena v době testování Signalyst HQ Player: 3942 Kč s DPH