www.svetaudia.cz
>
>

Test přehrávačů hudby pro Windows a Mac OS X

Test přehrávačů hudby pro Windows a Mac OS X
, , recenze
V dnešním testu jsme si vzali na mušku několik softwarových přehrávačů, které považujeme za jedny z nejlepších možností, jak vyřešit přehrávání hudby na počítači s operačními systémy Windows a Mac OS X.
K oblíbeným
reklama
Foobar2000 (web programu) je možná nejznámější software pro přehrávání audia na PC. Jeho velkou předností je to, že je zdarma a existuje pro něj mnoho pluginů. Na to, že jde o freeware, mají pluginy opravdu velmi dobrou kvalitu. Pokud byste rádi využili možností Foobar2000, počítejte s tím, že po čisté instalaci je bezpodmínečně nutné vydat se cestou doplňkových modulů nejen v oblasti funkčnosti a podpory formátů, ale také vzhledu.

Mezi podporované formáty přehrávání patří MP3, MP4, AAC, CD Audio, WMA, Vorbis, Opus, FLAC, WavPack, WAV, AIFF, Musepack, Speex, AU, SND a mnoho dalších. Pokud byste rádi přehrávali DSD (soubory DSF a DFF), jednoduše si nainstalujete DSDIFF Decoder. Přehrávat můžete dokonce i obrazy SACD, které nemusíte převádět do samostatných DSF souborů a na výstupu si můžete zvolit nativní DSD nebo alternativně PCM. Stranou nemusí zůstat ani prostorový zvuk DSD nebo klasické formáty Dolby Digital a DTS.

Upravovat můžete i vzhled přehrávače a volně ke stažení existuje mnoho zajímavých možností. Namátkou můžeme jmenovat skiny jako MonoLite Plus nebo DarkOne v4. Pokud použijete vhodným způsobem Google, možnosti v úpravě vzhledu se stanou téměř nevyčerpatelné. Pozor ovšem na to, že pro některá vzhledová témata potřebujete doinstalovat i některé dodatečné pluginy pro zachování funkčnosti celého tématu.

Pokud jej chceme využívat jako přehrávač pro externí D/A převodník nebo lepší zvukovou kartu, je potřeba myslet na to, že chceme mít na digitálním výstupu tzv. „bit-perfect“ resp. „bit-exact“ data, která odpovídají datům, jaká byla při dekódování v samotném hudebním souboru (není aplikován žádný post-processing). Nesmíme do toho nechat mluvit softwarový mixer operačního systému Windows, který je automaticky konvertuje do formátu, který má nastaven jako výchozí a zároveň do hry zapojí nepříliš sofistikovaný systém digitálního řízení hlasitosti. Řešením je v tomto případě např. instalace pluginu WASAPI output support nebo alternativně využití dedikovaného ovladače pro externí USB D/A převodník, který vám zajistí totéž.

Možnosti Foobar2000 jsou velmi široké a můžete jej využít kromě jiného pro snadné vypalování CD Audio ze všech podporovaných audio formátů skrze plugin Audio CD Writer. Celkové hodnocení Foobar2000 bere v potaz širokou škálu možností, které potenciální uživatel má. Foobar2000 není pro uživatele, kteří mají rádi all-in-one boxované řešení, na které nemusí sáhnout. Pro tyto je pak lepší využívat některého ze dnes představených alternativ.

Zvuková kvalita přehrávače je do značné míry závislá od použitých filtrů, kde možnosti Foobar2000 nejsou tak široké jako např. u Signalyst HQ Player, ale pokud nemáte skutečně top-end stavu za statisíce, nemůže vás Foobar2000 urazit. V případě, že váš převodník podporuje vyšší rozlišení PCM, můžete využít doplňkových volných verzí up-samplerů SoX nebo SRC. Pokud váš převodník up-sampling nemá nebo jej provádí pro všechny digitální signály na vstupu kromě signálů s nejvyšší možnou bitovou hloubkou a samplovací frekvencí, můžete zajímavých výsledků dosáhnout právě skrze softwarový up-sampling v počítači.


Plusy+ Zcela zdarma včetně všech důležitých pluginů
+ Široká možnost přizpůsobení vzhledu a funkčnosti
+ Po instalaci nezbytných pluginů kvalitní zvuk


Minusy- Vývoj pluginů není na takové úrovni jako u placených programů
- Kvalita zvuku je přeci jen o trochu horší než v případě konkurenčních přehrávačů


Cena v době testování Foobar2000: zdarma
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek