www.svetaudia.cz
>
>

Test přehrávačů hudby pro Windows a Mac OS X

Test přehrávačů hudby pro Windows a Mac OS X
, , recenze
V dnešním testu jsme si vzali na mušku několik softwarových přehrávačů, které považujeme za jedny z nejlepších možností, jak vyřešit přehrávání hudby na počítači s operačními systémy Windows a Mac OS X.
K oblíbeným
reklama
Tradiční konkurent softwaru Audirvana je Amarra (web programu), která se minulý rok objevila ve verzi 3.0. Amarra je především myšlena jako nadstavba nad iTunes, ale tento software lze využívat i samostatně. Avšak stejně jako Audirvana nedisponuje svým vlastním „remote“ klientem, který je vyhrazen pouze iTunes přes Apple Remote. Amarra nabízí stejně jako konkurenční Audirvana podporu DSD, ale v tomto případě jde vždy o DoP (DSD over PCM) přehrávání. V případě standardní verze 3.0 je k dispozici podpora PCM až do rozlišení 384 kHz (verze Hifi je limitována na 192 kHz).

Podpora formátů je podobná jako u konkurenční Audirvana 2.0, takže nebude problém s většinou lossless formátů (FLAC, ALAC, WAV). DSD je limitováno na DSD64, což může některé mrzet, ale záznamů ve vyšších formátech je jako šafránu. Oproti konkurenci neumí Amarra přehrávat obrazy SACD disků, takže je budete muset extrahovat na samostatné skladby ve formátu DSF. Amarra má resampler, takže lze nastavit na výstupu maximální samplovací frekvenci, kterou váš převodník zvládá a o více se nemusíte starat.Amarra je samostatně uživatelsky o něco horší než Audirvana, ale spojení s Apple iTunes ledacos vyváží. Pokud ovšem iTunes neholdujete a chcete přehrávač, který poskytne maximální uživatelský komfort sám o sobě, dejte raději přednost konkurenci. Vnitřní zpracování digitálních signálů je 32bitové a chybí také „integer“ přehrávání. Amarra má také svůj „room corrector“ iRC, kterým si můžete pomoci v případě, že máte Amarra 3.0 a také nějaký ten mikrofon pro „změření“ místnosti. To se týká pouze extrémně drahé verze Symphony, která stojí v přepočtu 20 000 Kč.

Zvukově je Amarra 3.0 velmi dobrá, ale subjektivně mám pocit, že favoritem na platformě Apple je Audirvana 2.0, která nabízí o něco lepší celkovou kvalitu zvuku (méně digitální stopy ve zvuku). Zajímavé v tomto ohledu je, že každý software má poměrně jasný zvukový charakter, který je dán použitím odlišných digitálních filtrů. Tak trochu bych v tomto ohledu přivítal možnost užít v případě Amarra i externí filtry pro PCM a DSD. To se ostatně týká i další konkurence.

Velikým problémem standardní Amarra 3.0 je cena, představuje dvojnásobek toho, co dáte za licenci pro Audirvana 2.0. Lehčí verze je zase podle mého názoru příliš osekaná a cenově nedaleko od standardní verze Audirvana 2.0. Amarra 3.0 jakoby se ocitla svou nabídkou v zemi nikoho. Na trhu momentálně existují lepší alternativy. Lákadlem může být snad pouze volitelný doplněk v podobně Amarra SQ, který má "vylepšit" zvuk všech streamovacích služeb jako Spotify a Tidal. Další výhodou je možnost instalace Amarra 3.0 na dvě zařízení (např. desktop a notebook) v ceně jedné licence.


Plusy+ Čistý zvuk s dobře rozlišenými výškami
+ Integrace do iTunes
+ Podpora DSD i PCM
+ Další volitelné (poměrně drahé) add-ony (iRC + SQ)
+ V jedné ceně licence pro dvě zařízení


Minusy- Cena je nastavena příliš optimisticky
- Neumí SACD ISO
- Absence "integer mode" pod Mac OS X
- "Memory play" neni u verze Hifi


Cena v době testování Amarra 3.0 (Amarra 3.0 Hifi): 3000 (1200) Kč s DPH
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek