SPEC RSA-M3EX: třída D tak trochu jinak

SPEC RSA-M3EX: třída D tak trochu jinak
, , recenze
Japonská značka SPEC je na trhu pouze několik málo let, a přesto si již získala řadu obdivovatelů. Integrovaný zesilovač RSA-M3EX pracuje ve třídě D a svým zvukem přitom připomíná povedené lampové zesilovače.
K oblíbeným
reklama
SPEC RSA-M3EX zaujme na první pohled velmi minimalistickým provedením a hmotností, kterou byste od třídy D jednoduše nečekali. Velmi zajímavou konstrukční vymožeností je přízvučná deska, respektive základna z masivního evropského smrkového dřeva s nožičkami z japonského ořechovce. Konstruktéři tvrdí, že tímto získávají specifické zabarvení zvuku tohoto zesilovače. Funkční hledisko lze velmi těžko ověřit, ale Japonci si v tomto esoterickém přístupu přímo libují a osobně mi trošku této esoteriky v návrzích není zcela proti srsti. Navíc to vypadá vskutku originálně a luxusně.

SPEC zvolil výrazně minimalistickou cestu, v příslušenství nenajdete ani klasický dálkový ovladač, který lze za zhruba 15 tisíc korun dokoupit zvlášť. Jedná se sice o luxusně vyhlížející ovladač z lakovaného masivního hliníku a samostatný modul přijímače v dřevěné krabičce ze smrkového dřeva, ale požadovaný příplatek rozhodně nepotěší. Navíc se v případě ovladače jedná pouze o regulaci v omezeném rozsahu s možností celkového ztlumení hlasitosti. Pokud mi to SPEC vynahradí jinde (myslím tím především zvukově), pak s tím nemám problém. Je to stejné dilema jako svého času v případě přístrojů Audionet, kde jste si za dálkový ovladač museli také připlatit nemalou částku.

Další specialitou zesilovače je jeho zapínání skrze přepínač, který je běžně spíše používaný v leteckém průmyslu. Jedná se spíše o takovou funkční libůstku, která SPEC odlišuje od konkurence. Zesilovač nabízí papírově skrovný, ale v praxi dostatečný výkon 2×120 wattů při zátěži 4 ohmy a 2×60 wattů při zátěži 8 ohmů. Zkreslení dosahuje maximálně 0,02 % (při 1 kHz, 80 % výkonu) a frekvenční rozsah udává výrobce 10 Hz až 30 kHz (+-1 dB, 1 W). Příkon zesilovače dosahuje maximálně 215 wattů při plné zátěži a 15 wattů v klidovém režimu bez signálu. Celé řešení ve třídě D pracuje s účinností přes 96 %, což v reálu znamená téměř žádné vyzářené ztrátové teplo. SPEC můžete umístit tam, kam byste běžný zesilovač s ohledem na větrání umístit nemohli.

Model RSA-M3EX stojí uprostřed portfolia integrovaných zesilovačů SPEC a je do značné míry odvozen od vlajkového modelu SPEC RSA-F33EX. Poněkud netradičně najdeme v napájecí části opravdu velký transformátor typu R, který obecně najdeme spíše u lampových zesilovačů či digitálních zdrojů. Transformátory tohoto typu a značky (Kitamura Kiden) využívá mimo jiné také japonský Esoteric. Za transformátorem jsou umístěny filtračních kondenzátory Nichicon Fine Gold, Nichicon Super Through a Arizona Capacitors, což opět znamená to lepší, co můžete v zesilovačích bez ohledu na cenu najít. Doplňují je Shottyho diody.

Všechny sekce integrovaného zesilovače jsou stíněny jednoduchou konstrukcí z nerezové oceli, a pokud byste rádi viděli, co se ukrývá pod nimi, tak je nutná jejich demontáž. Pod jedním z těchto krytů se schovává rovněž zmiňovaný transformátor. Regulace hlasitosti je realizována skrze integrovaný obvod Tachyonix 3310 IR01 (Japonsko), což není nic jiného než digitálně řízené analogové rezistory. Jedná o japonskou verzi populárního CS3310/PGA2310 Texas Instruments. Potenciometr, kterým je hlasitost regulována na čelním panelu, nestojí v signálové cestě. Kompletní interní použitá kabeláž je postříbřená měď značky Belden.

Srdcem zesilovače je plně symetrický modul výkonového zesilovače s modulátorem PWM International Rectifier IRAUDAMP4 DB Rev.03 se samostatným stíněním. Konstrukce je plně symetrická. Výkonovými tranzistory jsou v tomto případě FET (DirectFET). Přesto, že je zesilovač postaven kolem relativně dostupného modulu Class D od International Rectifier, tak celá součástková základna je nepochybně první třídy. V případě rekonstrukčního filtru (PWM modulace) výrobce využil na zakázku vyrobených olejových kondenzátorů z dílen Arizona Capacitors. Tyto speciální olejové kondenzátory se do značné míry podepisují na typickém zvuku zesilovačů SPEC. Rekonstrukční filtry mají samostatné stínění a jsou situovány na pravé levé straně modulu International Rectifier.

Zadní strana zesilovače je vybavena pouze jediným symetrickým XLR vstupem a trojicí nesymetrických RCA vstupů. Konektory jsou potažené rhodiem a opět patří k tomu nejlepšímu, co lze v této kategorii vidět. Reproduktorové terminály obstaralo WTB a jsou zlacené. Další zajímavostí je přepínač režimu práce zesilovače, kdy jej lze využít jako integrovaný zesilovač nebo výkonový zesilovače. Módy pro roli integrovaného zesilovače jsou dva. Jeden s modře podsvícenou regulací hlasitosti a druhý z deaktivovaným podsvícením. Vliv na zvuk je v tomto případě nulový a jedná se tak spíše vizuální korekci, pokud vám typický prvek zesilovačů SPEC nevyhovuje.
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek