Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
CD/SACD přehrávače
DA převodníky
Streamery
Zesilovače
Reproduktory
Sluchátka
Ostatní
Facebook  |  Twitter
O nás  |  Napište nám
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Pioneer N-70A: téměř dokonalý streamer

, , recenze
Pioneer N-70A: téměř dokonalý streamer
Měli jsme jako jedni z prvních možnost otestovat přednosti zbrusu nového streameru Pioneer N-70A, který v současné nabídce představuje to nejlepší, čím se firma může pochlubit. Konkurenční přehrávače jako Marantz NA-8005 ovšem nebudou snadnými soupeři.
Pioneer N-70A: téměř dokonalý streamer
Pioneer N-70A je velmi dobře zabalený a v krabici najdete vše podstatné včetně základní kabeláže, kterou ovšem raději nechejte v pytlíku a vůbec ji nevybalujte. Jedná se samozřejmě o zcela základní analogový propojovací RCA kabel a přívodní napájecí kabel, které jsou využitelné spíše jako nouzové řešení. Streamer Pioneer N-70A je podle firemní produktové strategie vhodným doplňkem k integrovanému zesilovači A-70.

Po vybalení zaujme především solidnost provedení. Hliníkové bočnice a vlastně většina šasi je z hliníkových profilovaných dílů. Čelní panel je také hliníkový, ale je u něj využito broušeného povrchu. Je to trochu zvláštní, ale čelní panel působí v kontextu zbytku šasi trochu levněji, než jak by mohl. Lakovaný hliník by v tomto případě udělal lepší službu a byl by luxusnější. Provedení lze celkově hodnotit jako výjimečně kvalitní v této cenové relaci. Stydět by se nemusel ani hudební streamer za dvojnásobek ceny Pioneeru N-70A.

Zadní panel odhaluje množství digitální vstupů. Na palubě máme koaxiální a optický vstup SPDIF a také USB s podporou asynchronních přenosů. Streamer se tak velmi dobře může stát centrálním zařízení starajícím se o veškerou dvoukanálovou reprodukci v domácnosti. Připojit můžete multimediální centrum, televizor skrze SPDIF digitální vstupy nebo PC skrze USB. Zajímavým bonusem je streamování hudby ve formátu PCM po Wi-Fi (ovšem pouze do rozlišení 16 bitů a samplovací frekvence 44,1 kHz). Nejsilnější vlastností Pioneeru N-70A je kombinace streamování hudby po domácí síti a funkcionalita D/A převodníku s podporou asynchronních přenosů.

Pioneer N-70A sice podporuje přehrávání PCM do rozlišení 32-bit a samplovací frekvence 384 kHz a DSD ve formátech 64/128, ale má to jeden poměrně zásadní háček. Po síti si přehrajete pouze PCM a nikoli DSD, což mě v první chvíli poněkud zamrzelo. Pokud chcete DSD, musíte na to jít skrze PC nebo Mac a asynchronní USB vstup. Za tímto účelem ale musíte mít nainstalován softwarový přehrávač s podporou DSD. Takovým přehrávačem je např. Foobar2000, kde je ovšem nutné nainstalovat nezbytné doplňky a nastavit je tak, aby na výstupu byl skutečně DSD stream a nikoli PCM (např. kvůli převodu DoP – DSD over PCM). Dobrou zprávou je, že díky podobně vyladěnému software můžete přehrávat nejen formáty DSF a DSDIFF ale třeba přímo SACD ISO obrazy, ze kterých není třeba extrahovat samotné stopy ve stereu (DSF a DSDIFF). Některé zdroje uvádějí, že lze přehrávat DSD i skrze Ethernet v případě, že máte na svém NAS nainstalován např. MinimServer, což umožňují jen některé NAS (např. QNAP nebo Synology). Tento předpoklad se ovšem nepodařilo potvrdit.

USB vstupů má streameru několik, ale pouze jediný z nich (zadní strana a typ B) je určen pro DSD64/128 a PCM 384. Přední USB a zadní USB typu A nedisponuje podporou asynchronních přenosů, takže je spíše vhodné pro připojení mp3 přehrávače nebo telefonu. Dominantou předního panelu je především poměrně velký informační displej, který dovoluje ovládat Pioneer N-70A skrze několik málo tlačítek na samotném přístroji nebo na dálkovém ovladači. V zásadě tak nepotřebujete instalovat ovládací aplikaci na mobil nebo tablet. Musíte ovšem počítat s tím, že ze vzdálenosti větší než 2 metry uvidí fonty na displeji pouze bystrozrací jedinci.

Samotná ovládací aplikace Pioneer Control App sice nedosahuje takových možností jako v případě aplikace pro streamery Lumin nebo Auralic Aries, ale pro ovládání základního přehrávání zcela dostačuje. Je zde nutné připomenout, že aplikace samotná je univerzální pro AV receivery a další audio vizuální zařízení značky Pioneer.