Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Luxman L-590AX: áčko jak má být

24.4.2014, Petr Štefek, recenze
Luxman není u nás notoricky známý jako jiní japonští producenti audio techniky, ale přesto patří k nejstarším společnostem a je zpět v plné síle. Dnes bude řeč o jeho nejvyšším modelu integrovaného zesilovače pracujícím v třídě A.
Luxman L-590AX je v mnoha ohledech výjimečný zesilovač, který do značné míry boří zažité mýty o tom, že tranzistorová Áčka hrají teple a hodí se pouze malé a nenáročné reprosoustavy. Luxman má bezesporu i přes relativně skrovný papírový výkon (2x30W v 8 Ohmech) ve svých silách, aby uřídil i plnohodnotné reprosoustavy typu Harbeth M40.1 nebo B&W 803 Diamond. Zároveň vás Luxman neošidí o nic ze zobrazení středního pásma a na nejvyšších frekvencích je maximálně transparentní, což dokazovalo jeho souznění s italskými klenoty Franco Serblin Accordo.

Luxman pouze lehounce otepluje reprodukci středního pásma, ale i přes tento fakt ho lze řadit spíše k neutrálním zesilovačům. Uchu lahodí také lehké zvýraznění nejvyšších frekvencí, které mají zásluhu na tom, že Luxman dokáže bez zbytečného karnevalu zobrazit v dobrých nahrávkách velmi přehledně zvukovou scénu a jednotlivé nástroje téměř s laserovou přesností. Na druhou stranu má L-590AX jisté rezervy v objemu a důrazu na spodních oktávách, kde nejlepší zesilovače ve třídě AB umí více. Luxman to ovšem kontruje přesností a rychlostí basových linek, což je u určitých typů hudby (především té akustické) velmi opojné.





Luxman na vás dokáže přenést auru zakouřeného jazzového klubu spolu s jemnými detaily, které můžete slyšet jen přes ty nejlepší integrované zesilovače. Konstruktéři dokázali dát modelu L-590AX do vínku velmi vyvážený poměr schopností, a tak dokáže zobrazit věrně i ty nejmenší detaily a zároveň vás bavit při poslechu dlouhé hodiny. Nedejte se ovšem ošálit tím, že koupí tohoto zesilovače se přenesete automaticky do jiné zvukové ligy, neboť Luxman k sobě nárokuje i adekvátní komponenty v podobě CD/SACD přehrávače, gramofonu či streameru a v neposlední řadě také dobré reprosoustavy.

Požadovaná částka za tento zesilovač rozhodně není ničím, nad čím by našinec mohl jen tak mávnout rukou, a tak se vyplatí tohoto „japonce“ zhodnotit na vlastní uši. Mimo mimořádně kvalitně řemeslně odvedené provedení má zesilovač k dispozici také kvalitní gramofonový předzesilovač, který např. u konkurenčního Accuphase bude stát dobrých 30 000 Kč navíc v podobě volitelného modulu.





Integrovaný zesilovač Luxman L-590AX není bez chyb, ale s klidným srdcem mohu prohlásit, že jde o velmi zdařilý produkt, který nikoho svými výkony nemůže urazit a fanoušky akustické hudby a klasiky může doslova nadchnout a dlouhou dobu nepustit. Nebudu se pouštět na tenký led prohlášeními, že jde o integrovaný zesilovač na pořád, ale pro překonání laťky, kterou tento integrovaný zesilovač nastavil, budete muset sáhnout do kapsy podstatně, ale opravdu podstatně hlouběji. Není to sice nejlepší integrovaný zesilovač, který si můžete za peníze koupit, ale jedním z mála přístrojů v této kategorii, které stojí opravdu za pozornost. Ostatně nic takového jako „nejlepší integrovaný zesilovač“ ani neexistuje.

Nesmíme zapomenout na nově příchozí rivaly Luxmanu L-590AX, jako je Accuphase E-600 či Ayre AX-5, které mají ambice pořádně zamíchat na nejvyšších příčkách seznamu bitvy o nejlepší integrovaný zesilovač. Snad je v testu již brzy poznáme podrobněji.


Plusy



+ Výborný zvuk (třída A)
+ Bezprecedentní provedení a design
+ Výborný gramofonový předzesilovač
+ Vybavenost zesilovače celkově

Minusy



- Některé konkurenční zesilovače mají lepší basy (např. 507uX)

Cena v době testování: cca 215 000 Kč s DPH

Za zapůjčení děkujeme hifi studiu NavratilAudio.cz