Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Luxman L-590AX: áčko jak má být

24.4.2014, Petr Štefek, recenze
Luxman není u nás notoricky známý jako jiní japonští producenti audio techniky, ale přesto patří k nejstarším společnostem a je zpět v plné síle. Dnes bude řeč o jeho nejvyšším modelu integrovaného zesilovače pracujícím v třídě A.
Pokud se rozhodnete jít do studia a vydat přes 200 000 Kč za integrovaný zesilovač, máte buď vše velmi dobře promyšlené a víte, čeho chcete dosáhnout, v opačném případě se řítíte přímou cestou do problémů a zbytečných ztrát způsobených následným prodejem takto drahých komponent. Luxmanem deklarovaných 30 W na kanál v 8 Ohmech je velmi konzervativní údaj a některé testy ukazují až trojnásobek (pravděpodobně již ve třídě AB). I přes tento fakt je potřebné počítat s tím, že pro podobný zesilovač je nutné vybírat reproduktory s rozumem, citem a také vlastním poslechem.

Luxman L-590AX velmi dobře spolupracoval např. s povedenými reproduktory z dílny zemřelého (čest jeho památce) Franco Serblina pod označením Accordo. Tam, kde se s těmito reproduktory nižší model L-550AX už ve velmi vypjatých situacích a ve vyšších než obyklých hlasitostechch trápil, vyšší model integrovaného zesilovače L-590AX dodal reprodukci potřebný šmrnc a drive. Luxman je díky perfektní transparentnosti vhodným partnerem, který dokáže benefitovat ze špičkové výškové kaloty (Ragnar Lian) a v této kombinaci jde o opravdu lahůdkovou záležitost pro milovníky neamplifikované hudby a menších orchestrálních těles. Franco Serblin Accordo jsou reproduktory, které bezpečně odhalí nectnosti reprodukčního řetězce na středních a vysokých frekvencích, ale na druhou díky svým skromným rozměrům i přes velmi rychlé a extrémně dobře prokreslené basy se tyto skvosty nesnaží fušovat do řemesla plnohodnotným nebo lépe řečeno velkoobjemovým reprosoustavám.





Poslechových prostor v panelákových bytech je více než dost, a tak ne každý potřebuje nebo si může dovolit vzhledem k prostorovým dispozicím mít doma velkoobjemové reprosoustavy. Pokud ano, je hřích toho nevyužít. Luxman jsem měl šanci slyšet malou chvíli na Harbeth M40.1 a B&W 803 Diamond. V obou případech to zesilovač ustál se ctí, ale jeho charakteru a možnostem přeci jen odpovídaly lépe britské reprosoustavy Harbeth M40.1, které i přes relativně nízkou citlivost 86 dB nevykazovaly při běžné poslechové hlasitostí omezení dynamiky nebo nedostatek kontroly na spodních oktávách.

B&W 803 Diamond již Luxman zvládá o poznání méně přesvědčivě, a to i přes fakt, že výrobce deklaruje citlivost 90 dB. Impedance ovšem klesá v některých případech až na 3 Ohmy, a to už může znamenat pro relativně skromně dimenzovanou výkonovou část problém. Celkově se nedalo říci (na rozdíl od Harbeth), že by člověk chtěl cíleně u podobné sestavy setrvávat příliš dlouho. Kontrola nad reprosoustavami ani charakter Luxmanu zmiňovaným Diamondům příliš neseděl. Nechci tím říci, že B&W 803 Diamond jsou špatné reprosoustavy, jen pro dosažení maximálních výkonnostních met potřebují poměrně výkonné zesilovače ve třídě AB (nejlépe opravdu silné monobloky ve třídě AB).





Případným majitelům nebo koupěchtivým zájemcům bych doručil hledat ve vodách britských výrobců reprosoustav, jako jsou Spendor nebo Harbeth. Ověřenou kombinací je i poměrně vzácná souhra s malými uměleckými skvosty Franco Serblin Accordo, které ovšem nevyhoví každému díky omezeným možnostem reprodukce ve spodních oktávách. Poměrně exotickou ale velmi příjemnou možností, jak ušetřit, jsou reproduktory ukrajinské značky Contrast, které společně s Luxmanem tvoří také velmi dobře poslouchatelnou kombinaci a díky vysoké citlivosti je „áčko“ uřídí bez sebemenších problémů.