Luxman L-590AX: áčko jak má být
24.4.2014, Petr Štefek, recenze
Luxman není u nás notoricky známý jako jiní japonští producenti audio techniky, ale přesto patří k nejstarším společnostem a je zpět v plné síle. Dnes bude řeč o jeho nejvyšším modelu integrovaného zesilovače pracujícím v třídě A.
Kapitoly článku:
Provedení zesilovače
Luxman si bez debat zaslouží za provedení absolutorium a nenapadá mě žádný konkurent, který by se dokázal tomu, co vidíme u modelu L-590AX v dané cenové relaci vyrovnat. Snad možná jen japonský rival Accuphase se u vyšších modelů integrovaných zesilovačů dokáže celkovému provedení přiblížit. Precizně provedené příhradové šasi je odolné proti vibracím, což dokladuje i fakt, že Luxman je naprosto imunní vůči jakýmkoli antivibračním podložkám typu Acoustic Revive (ty ovšem spadají spíše do oblasti hi-fi voodoo pro maximalisty).
Design Luxmanu evokuje doby dávno minulé, ale jen stěží bych si dovolil jej označit jako vintage. Kombinace precizně vyřezaných (CNC) hliníkových prvků jako jsou regulátory hlasitosti, korekce a přepínače či masivní čelní panel. Ten je navíc opatřen kvalitním práškovým vypalovaným lakem. Kapitolou samou o sobě jsou masivní podsvětlené VU metry, které při reprodukci doslova hypnotizují a zároveň poskytují velmi důležitou informaci, jak daleko má zesilovač do limitace. V případě zesilovače ve třídě A s menším výkonem to přijde rozhodně vhod (mezi špičkovými "class A" integrami je tento výkon ale obvyklý - např. Accuphase E-600). Vrchní část zesilovače je tvořena masivním broušeným plátem s vyřezanými otvory, kde jsou vsazeny tmavě lakované průduchy chlazení pro koncové stupně. Luxusní a velmi efektní.
Pohled pod "kapotu"
Dominantou při pohledu do útrob integrovaného zesilovače je velký ručně vinutý 640VA transformátor napájecího zdroje, který není toroidní, jak bývá většinou zvykem, ale je typu EI, který jsme většinou zvyklí vídávat u lampových zesilovačů. Tento typ transformátoru od určitého mezního výkonu nemá tendenci ke skokovému zkreslení, ale zkreslení u něj narůstá lineárně. Napájecí zdroj doplňuje čtveřice elektrolytických kondenzátorů s celkovou kapacitou 40 000 µF a usměrňovač proudu využívá Shottkyho diody, které se vyznačují především menšími úbytky napětí v propustném směru těchto diod.
Typickou záležitostí japonských integrovaných zesilovačů jsou dva zrcadlově orientované koncové stupně. Podobné uspořádání používá kromě Luxmanu např. Yamaha nebo již zmiňovaný Accuphase. Každý koncový stupeň je osazený 3 páry bipolárních tranzistorů. Chloubou Luxmanu je léta pilované ODNF (Only Distortion Negative Feedback), které je zde aktuálně ve verzi 3.0A (novější 4.0 je zatím doménou vlajkové série 900) a podle konstruktérů zajišťuje vysokou rychlost přeběhu signálu, velký frekvenční rozsah a typicky i nízké zkreslení. Luxmany pracující ve třídě AB jsou vybaveny stejným obvodovým řešením.
Výkon a vybavení
Samotný integrovaný zesilovač disponuje výkonem 2x 30 W ve třídě A, a proto je třeba počítat s tímto faktem při výběru reprosoustav. Typicky se k Luxmanu hodí spíše citlivější reproduktory a reproduktory, jejichž impedance neklesá pod 3 ohmy. V praktickém světě ale téměř nenajdete reproduktory, které by tento integrovaný zesilovače nedokázal rozehrát. A to včetně takových kousků jako jsou např. B&W 803 Diamond. Pro uřízení není až tak podstatný výstupní výkon jako dostatečně dimenzovaná výkonová část (zde 3 páry bipolárních tranzistorů a nízká výstupní impedance zesilovače atd.).
Firemní řešení regulace hlasitosti LECUA (LUXMAN Electric Controlled Ultimate Attenuator - Waiting Matrix) se stará o maximální souběh obou kanálů a o minimální přeslechy mezi nimi. Informace o poloze regulátoru je zaznamenávána a zpracovávána jednoduchým mikroprocesorem, který pak následně ovládá proudové spínače a reguluje hlasitost. Předchozí vlajková loď Luxmana s označením L-509u využívala poměrně drahého regulátoru Alps RK 501 (sám o sobě stojí asi 700 USD), který byl bez debat špičkovou volbou, která měla do značné míry pozitivní vliv na zvukové výkony toho zesilovače, ale v současné době je nedostupný (navíc nepříjemně drahý). Obvodové řešení LECUA zajistí špičkovou regulaci hlasitosti bez nutnosti sáhnout po krokovém regulátoru, který navíc nelze řídit skrze dálkový ovladač.
Zadní strana zesilovače je osazena vstupy a výstupy. K dispozici je kromě hromady linkových (RCA) vstupů i dvojice symetrických vstupů pro zdroje, jako jsou CD/SACD přehrávače nebo streamery. Vítaným bonusem je kvalitní gramofonový předzesilovač, který zvládne obsloužit MM/MC přenosky a podle některých testů dokáže nadmíru dobře obsloužit i gramofony v cenové hladině okolo 70 000 Kč. U konkurence (Accuphase) si na kvalitní gramofonový předzesilovače musíte připlatit zhruba 30 000 Kč, což je významná úspora.
Japonci berou slovo integrovaný zesilovač velmi vážně a Luxman osazuje své výtvory opravdu vším, co byste si mohli přát. K dispozici jsou i korekce basů a výšek, které puristé neuvidí rádi, ale některým nahrávkám jednoznačně pomáhají. Jejich aktivace se nijak negativně nepodepisuje na výsledném zvuku. Příznivci sluchátkového poslechu si také přijdou na své díky kvalitnímu sluchátkovému zesilovači, který bez problému uřídí téměř libovolná sluchátka.
Pro fanoušky filmů a majitele ozvučení domácího kina může být velký přínosem možnost oddělení předzesilovače a koncového zesilovače, který je následně možné využít pro hlavní pár reprosoustav a řídit jej skrze AV receiver bez toho, aniž byste byli nuceni přepojit byť jediný kabel, než si opět pustíte své oblíbené album. Podobně je tomu v případě subwooferu u stereo poslechu, kde je praktické využít kvalitní pre-out Luxmanu. Suma sumárum zde máme vše, co bychom si kdy mohli od integrovaného zesilovače přát a k tomu vše v luxusním precizním sestavení.