Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

LUMIN D1: test nejmenšího streameru

30.4.2015, Petr Štefek, recenze
LUMIN D1 je nejnovějším počinem společnosti Pixel Magic Systems. V portfoliu značky stojí LUMIN D1 nejníže ze všech nabízených streamerů, ale o to zajímavější poměr ceny ku výkonu tento střízlík v reálném světě nabízí.
Kapitoly článku:
LUMIN D1 zaujme po vybalení především svou kompaktností. Pokud bychom srovnali LUMIN D1 s dříve testovaným streamerem Pioneer NA-70A, bude LUMIN D1 bude vedle něj vypadat jako hračka a nikoli jako plnohodnotný komponent. Provedení jako takové je ovšem výborné a v jeho případě je využito výhradně hliníkových slitin. Výrobce místo externího zdroje dodává napájecí adaptér se spínaným zdrojem, takže zde bude jistě poměrně velký prostor pro případné vylepšení lineárním zdrojem specializovaných dodavatelů.





LUMIN D1 je na českém trhu novým a relativně dostupným hudebním streamerem, který nijak výrazně neslevuje z možností dražších modelů značky LUMIN. Nejmenší streamer v nabídce má mnoho společného se svými dražšími souputníky, ale samozřejmě vzhledem k jeho ceně muselo dojít k jistým ústupkům od původní koncepce. To dobře ilustruje již zmíněný napájecí zdroj nebo jednodušší šasi. LUMIN D1 na českém trhu stojí 56 990 Kč s DPH, což odpovídá zhruba poloviční ceně vyššího modelu LUMIN T1.

Cílem konstruktérů bylo nabídnout trhu zařízení, které bude konkurovat streamerům běžných komerčních značek, jako je Pioneer nebo Marantz. LUMIN D1 vypadá jako miniaturizovaná verze modelu LUMIN T1. LUMIN D1 postrádá digitální výstupy HDMI. Obligátní lineární zdroj byl nahrazen adaptérem se spínaným zdrojem s výstupem stejnosměrného napětí 12 V. Malý LUMIN je se svou hmotností 2,6 kg opravdovým střízlíkem. Rozměry přístroje 240×60×244 mm tento fakt jen dokreslují.





Nejzajímavější částí nového streameru LUMIN D1 jsou D/A převodníky, kde najdeme dvojici osvědčených čipů Wolfson WM8741 v monaurálním režimu. Tyto čipy jsou hybridní a zvládají nativně také 1bitové DSD (podobně jako převodníky BB/TI PCM17x0). Analogové výstupy jsou k dispozici ve stejném složení jako v případě dražších verzí a najdeme zde tedy jeden pár symetrických XLR výstupů a jeden pár nesymetrických RCA výstupů. Na zadní straně přístroje najdeme digitální výstup BNC SPDIF, který dokáže pracovat se signály v kódování PCM (samplovací frekvence 44.1 kHz až 192 kHz) a můžete proto tento streamer využít i jako zdroj pro externí D/A převodník.

Spojení LUMIN D1 s převodníkem Luxman DA-06 přes SPDIF rozhraní se náramně osvědčilo a celkový výsledek subjektivně o chloupek předčil běžné PC se softwarovým přehrávačem Foobar2000. Netroufám si odhadnout, zda by mohl LUMIN D1 konkurovat specializovaným „rendererům“ jako Auralic Aries nebo Aurender N100. Tyto nabízejí výstupy USB a také podporu podstatně širší palety samplovacích frekvencí a kódování (především DSD).





Do domácí sítě připojíte LUMIN D1 skrze obligátní rozhraní Ethernet (100Base-T). Možnosti bezdrátového připojení na Wi-Fi obsaženy nejsou, ale při streamování hi-res audia je vždy lepší spolehnout se na „dráty“. LUMIN D1 může fungovat i jako externí USB D/A převodník díky svému asynchronnímu USB vstupu. Je ale pravděpodobné, že pouze minimum uživatelů tuto možnost bude využívat, neboť přidaná hodnota LUMIN D1 tkví právě ve vyřazení běžného počítače z reprodukčního řetězce.

Samozřejmostí je v případě LUMIN D1 také podpora UPnP AV. Pokud vlastníte NAS (např. Synology nebo QNAP) s možností instalace MinimServer, užijete si vše včetně přehrávání DSD ze síťového disku. Pokud máte "obyčejný" síťový disk Western Digital, tak na DSD bohužel budete muset zapomenout. V tomto ohledu se jeví jako univerzálnější zařízení např. Aurender N100, který si umí natáhnout přehrávané soubory na své interní SSD a přehrávat je přímo na zařízení. Na druhou stranu je Aurender N100 pouhý „renderer“ a nedisponuje tedy svým vlastním D/A převodníkem.





LUMIN D1 umí obsloužit formát v nativní formě DSD (DSF, DIFF), ale v případě nutnosti je k dispozici také DoP (DSD over PCM). PCM zahrnuje podporu (FLAC, Apple Lossless/ALAC, WAV, AIFF) do vzorkovací frekvence 384 kHz a rozlišení 32-bitů. DSD je omezeno na 2,8 MHz (DSD64). Toto není překvapením, protože podporu DSD128 má vyhrazenu až vlajkový přehrávač LUMIN S1. Ztrátové formáty jsou reprezentovány podporou MP3 a AAC. LUMIN umí rovněž up-sampling nižších audio formátů v PCM na DSD. Limitem je v tomto případě 96 kHz, kde vyšší formáty (176,2/192 kHz) již up-samplovat nelze. Gapless přehrávání je samozřejmostí a za tímto účelem je také dedikovaný buffer přímo v zařízení. Zamrzí nemožnost přehrávat bezztrátové soubory Monkey Audio (APE), kterých mám na disku větší množství.

Podobně jako ostatní streamery z rodiny LUMIN, také LUMIN D1 potřebuje ke svému plnému využití tablet Apple iPad (minimálně verzi 2 s operačním systémem iOS 5.0 nebo vyšším). Samotná aplikace pro správu a ovládání přehrávání patří k tomu nejlepšímu, co lze v této oblasti vidět. LUMIN D1 může být v průběhu času aktualizován a vylepšen po stránce firmware. Prozatím Pixel Magic System prováděl upgrady firmware poměrně často.





Instalace aplikace LUMIN na Apple iPad je otázkou malé chvíle. Stačí nalézt požadovanou aplikaci na App Store a pak již jen mít LUMIN D1 připojený do sítě. Po instalaci aplikace si pouze vyberete dostupný streamer LUMIN D1 a rovněž velmi jednoduchých způsobem zadáte cestu k síťovému uložišti hudby. Načtení informací z NAS je otázkou několik desítek sekund. Pokud vlastníte pouze „obyčejný“ síťový disk, v knihovně se vám nezobrazí DSD soubory, které je nutné provozovat na NAS s instalovaným Minim Serverem. Nezobrazí se také soubory, které aplikace nepodporuje, což se týká např. zmiňovaných APE (Monkey Audio).

Samotný provoz aplikace a uživatelské rozhraní je od uvedení nezměněno a představuje stále to nejlepší, s čím se můžete setkat. Konkurovat mohou pouze aplikace Aurender nebo Auralic. Rád bych ovšem viděl také možnost nainstalovat si tuto aplikaci na zařízení s operačním systémem Android nebo Windows Phone.