Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

LUMIN A1: pan skoro dokonalý

24.6.2014, Petr Štefek, recenze
V dnešní recenzi se podíváme na streamer z dílen Pixel Magic Systems, který nese označení LUMIN A1 a je ukázkou toho, že když se chytré hlavy z Hong Kongu dají dohromady, dokáží značně zatopit i renomovaným výrobcům věhlasných značek.
Vzhledem ke jménu kapitoly by se chtělo říci, že zatraceně dobře a tím skončit s tím, že si pustím další oblíbené album v hi-resu. V případě testování komponent používám několik vybraných záznamů, které ukazují, jak si přístroj poradí více či méně v různých složitějších situacích, ale celkově poslouchám vše, co mám v dané chvíli na uložišti k dispozici a posuzuji to, jak mě dokáže testovaný produkt zaujmout celkově. Pokud testovaný přístroj hamižný recenzent nechce vrátit, pak je to lepší vizitka, než v notýsku poznačené hyper rozlišení při reprodukci velkých ansámblů symfonického orchestru.

LUMIN je přesně takovým přístrojem, který vás donutí poslouchat další a další album v DSD, či se vrátit do dávno zapomenutých sbírek ripovaných Red Booků (CD). LUMIN je první streamer, který jsem slyšel, jež hraje bez zbytečné digitální drsnosti a hned ze startu vás překvapí perfektním rozlišením s dobře rozvrženým prostorem v jednotlivých nahrávkách. Pokud si pustíte DSD, zůstanete v zajetí analogově znějícího zvuku, který se až nápadně podobá gramofonu s dobrou rozlišující MC přenoskou, ale přesto nelze zcela jednoznačně prohlásit, že by nadšený vinylista zahodil gramofon a koupil si LUMIN.





LUMIN hraje naprosto úchvatně PCM o vysokém rozlišení (nejlépe 192 kHz/24-bit a výše), kdy v případě porovnávání se záznamem v DSD toho samého alba bylo z PCM slyšet lepší vrstevnatost, rozlišení a vzdušnost reprodukce. S přechodem na DSD jakoby celá reprodukce ztěžkla (byť to byly rozdíly velmi malé). Kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak si představte, že posloucháte stejnou kapelu na open air a pak se náhle teleportujete do zakouřeného klubu v suterénu a posloucháte ten samý song. Stejná hudba, ale jiné vyznění. Podotýkám, že přehrávání obou formátů je na špičkové úrovni a takto zveličený rozdíl je spíše snahou recenzenta o odprezentování rozdílů, kterými by se nikdo jiný v reálném světě ani minutu nezabýval.

Abych se ujistil o stavu věcí, tak jsem pro soupeření zapojil i svůj Luxman D-05, který je více než co jiného především špičkový SACD (DSD) přehrávač. Luxman si se stejným záznamem na SACD poradil celkově o fousek lépe, protože na výškách neztratil rozlišení a reprodukce byla o něco více homogenní a vzdušná. LUMIN zase kontroval celkově lepším rozlišením ve spodním pásmu. Ze zvědavosti jsem zařadil do srovnání i ten samý záznam v PCM (192 kHz/24-bit) versus SACD přehrávané na Luxmanu a zde již byl rozdíl jednoznačně ve prospěch LUMINu.





Po celovíkendovém poslouchání LUMINu jsem došel k názoru, že je to v dané cenové relaci výjimečný stroj pro přehrávání PCM/DSD o různém rozlišení a dnes již poměrně zastaralému formátu Red Book (CD – 44.1 kHz/16-bit) dodá patřičný šmrnc. Zde je ovšem důležité dodat, že nejvíce se mi u tohoto formátu (Red Book) líbil upsampling do 176,4 kHz (násobek 44,1 kHz) a nikoli do DSD (2,8 MHz). Rozdíly jsou ovšem velmi malé až nicotné. Pokud se při přehrávání ripů CD (EAC) je dobré něčemu vyvarovat, je to aktivace de-emphasis filtru pro záznamy 16-bit/44,1 kHz, který jednoznačně není ku prospěchu věci.

Osobní žebříček formátů mám tedy sestaven a kraluje na něm PCM 192 kHz/24-bit těsně následované DSD. Velmi důležitou zprávou je, že LUMIN umí velmi dobře přehrávat i MP3, která i na relativně slušné aparatuře neznamená útěk do vedlejšího pokoje nebo okamžité přepnutí na jiné album v hi-resu. Po víkendovém poslouchání tohoto streameru musím bez dlouhého přemýšlení říci, že mě LUMIN ani v jediném případě nenechal na pochybách, že jeho stvořitelé přesně věděli, co dělají a jaký je jejich cíl.





Abych byl zcela korektní, musím dodat, že nejlepší dedikované CD přehrávače v podobných cenových kategoriích jako specialisté na Red Book umí přeci jen o něco více. Netýká se to ani tak rozlišení, kde se LUMIN může poměřovat téměř s kýmkoli, ale spíše jde o celkovou organičnost a homogenitu reprodukce. Pokud si ale připomeneme, že na celkové překonání tohoto streameru bychom potřebovali asi tak dvojnásobně dražší CD/SACD přehrávač, který zvládne oba formáty na vyšší úrovni, ale stále nám bude chybět podpora hi-res audia po síti a perfektní uživatelské rozhraní na iPadu, tak se LUMIN najednou jeví jako poměrně výhodná nabídka.





Superdrahé dedikované CD přehrávače nebo SACD přehrávače stále mají své místo pod sluncem, i když se to jeví jako nesmyslné, protože streamery nabízejí větší komfort a podporu formátů. Ale špičkové čtecí mechaniky nebo celé transporty jakoby stále dokazovaly, že mají co nabídnout i proti přehrávačům hi-res audia, které využívají USB či Ethernetu. Rozdíly ale již nejsou ani zdaleka tak propastné, jako tomu bylo v minulosti a dnešní streamery se v kvalitě reprodukce mohou směle rovnat s podobně drahými dedikovanými stroji jednotlivých formátů. Jednou přijde jistě doba, kdy i zatvrzelí odmítači pokroku pod tíhou pádných argumentů povolí.

V době testování byly k dispozici následující komponenty: Leben CS-660p, Accuphase E-560, Luxman D-05, JBL 4429, Contrast Audio Model One AS3 Reference, Neyton Frankfurt AC, Crystal Cable Standard RCA. Jako záznamy posloužily alba v rozlišení 16-24-bit/44,1-192kHz (RIP EAC, HDtracks.com, DSD ISO konvertované na DSF atd.)