Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán

31.5.2016, Petr Štefek, recenze
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
Po vybalení Contour S3.4 LE zaujme především jejich výška, která činí více než 120 cm a v tom ještě není započítána případná výška žulových podložek pod základnu reprosoustav a šroubovací hroty. Přes poměrně nadstandardní výšku působí Dynaudia v prostoru opticky velmi lehce až subtilně díky své 20cm šířce. Provedení ozvučnice Mocca High Gloss vypadá v prostoru luxusně, ale přesto bych přivítal, kdyby bylo možné zvolit si přední panel z broušeného hliníku, které má standardně pouze provedení v černém pianovém laku. K dispozici jsou také další dvě provedení Bubinga Gloss a Wallnut.

Dynaudio Contour S3.4 LE jsou dvoupásmové reprosoustavy se zdvojenou středobasovou sekcí a jedním výškovým měničem. Dělicí frekvence jsou 2 kHz. Nominální impedance reprosoustav jsou 4 ohmy a citlivost 86 dB (2,83 V/1 m). Zatížitelnost reprosoustav je 270 W a frekvenční rozsah je podle výrobce 35 Hz - 25 kHz (± 3 dB). Rozměry jedné reprosoustavy jsou 357×1226×366 mm a hmotnost 33,3 kg.





Zvykem již bývá v případě Dynaudio poněkud netradiční rozložení měničů v ozvučnici. V horní polovině ozvučnice se nacházejí dva středobasové měniče MSP (Magnesium Silicate Polymer) o průměru 17 cm, které jsou pro Dynaudio typické. Zajímavostí jsou také firemní hliníkové cívky těchto měničů o průměru 75 mm. Pod nimi se nachází hedvábná výšková kopulka o průměru 28 mm, která vychází z konstrukce známého měniče Esotar2. Dynaudio uvádí, že Esotar2 je součástí až u vyššího modelu Contour S5.4. Výsledky výškového měniče jsou ale natolik přesvědčivé, že pokud by mi Dynaudio řeklo, že Esotar2 je použit i v případě tohoto modelu, tak tomu budu bez pochybností věřit. Výkony v této oblasti jsou totiž výrazně lepší než u běžné řady Contour S.

Precision Coating pro výškový reproduktor má především za úkol tlumit rezonance a tvořit povrch kopulky pravidelnějším. Vnitřní kabeláž je k výhybce realizována opět OFC mědí. Poněkud netradičně je výškový reproduktor umístěn pod dvojicí středobasových MSP. Výškový reproduktor není ve standardním postavení ve výšce uší, což ale na rozlišení nejvyšších frekvencí neubírá.





Ozvučnice Dynaudio Contour S3.4 LE je vyrobena z 20mm MDF. Ozvučnice je opatřena dýhou vysoké kvality a následně několika vrstvami transparentního bezbarvého laku. To ovšem dává provedení opravdový nádech luxusu, což se při ceně bezmála 170 tisíc korun dá očekávat. Štíhlá ozvučnice stojí na typické „noze“, která tvoří v podstatě stojan se šroubovatelnýmí hroty. Zadní bassreflex je masivní a má dlouhý nátrubek. Dynaudio spolu s reprosoustavami dodává také záslepky bassreflexu, které pomohou, pokud musíte mít reprosoustavy umístěny blíže u zdi. Jedná se ovšem kompromis a je dobré se ho vyvarovat.





Výhybka je oproti standardním Dynaudio Contour S značně vylepšena. Pasivní výhybka 1. řádu se strmostí 6 dB/okt. je postavena na solidních základech vybrané součástkové základny. Mezi hlavní „atrakce“ výhybky patří kondenzátory Mundorf M-Cap a kvalitní keramické rezistory. Zlí jazykové tvrdí, že model Contour S3.4 LE je jeden z posledních, který je vyráběn v Dánsku a podle všech indicií to skutečně vypadá, že nová řada Contour už bude vyráběna v Číně. Dopad na kvalitu výrobků to samozřejmě nemusí mít žádný, ale Evropané jsou na podobné kroky dost citliví.





Dynaudio Contour S3.4 nejsou extrémně náročné na zesilovač a pěkně zahrají i s výkonnějším lampovým zesilovačem. Doma jsou ale podle předpokladu s výkonným tranzistorem, jen ten z nich dokáže dostat maximum. Vhodným partnerem se zdály být například zesilovače Accuphase či Luxman ve třídě AB. V případě Contour S3.4 LE se nemusíte bát sáhnout do katalogu i na vyšší modely zesilovačů, reprosoustavy je ocení. Dynaudiím je nutné dopřát prostor a výrobcem doporučovanou vzdálenost 50 cm od zadních a bočních stěn je nutné mít na paměti. Testovaný model je vhodné umístit minimálně 80 - 90 cm od stěn. Pokud je tento předpoklad splněn, pak Contour S3.4LE dokáže dát zvukové scéně patřičné prostorové rozlišení i do hloubky.





Dynaudio Contour S3.4 LE si výrobce cení na bezmála 168 tisíc korun s daní, což je několik tisícovek výše než standardní model Contour S3.4. Contour S3.4 LE je striktně limitovanou záležitostí, takže si raději pospěšte, pokud po tomto modelu pokukujete.