Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Devialet 110/120: test základního modelu

15.7.2014, Petr Štefek, recenze
Devialet 120 je základním modelem společnosti a ukazuje, kam se vývoj v oblasti digitálních zesilovačů posouvá. V tomto případě máme na stole all-in-one řešení, které může být tím jediným zařízením ve vašem obýváku.
Devialet je stylové srdce domácího audio systému a na kompromisy už příliš neslyší. Devialet 120 nemůžeme porovnávat s konkurenčními zesilovači pouze podle své ceny, neboť francouzský zástupce má na své palubě nejen zesilovač, ale také D/A převodník a částečně také nahradí streamer hi-res audia. Pokud bych měl testovaný Devialet porovnávat čistě s ohledem na zvukové kvality proti integrovaným zesilovačům, neváhal bych jej postavit proti konkurenci, jako je Vincent 238 mk2 nebo Luxman 505u či NAD M2. Každý z těchto přístrojů má odlišný zvuk, ale v celkových kvalitách jsou vzájemným způsobem srovnatelné. To je pro Devialet velice slušný výsledek.

Pokud se týká D/A převodníku, opět velmi dobře konkuruje samostatným zařízením v ceně okolo 40-50 000 Kč. Ke všemu navíc přidává streamování audia po síti. Samotný zvuk nemůže konkurovat drahým high-endovým převodníkům nebo streamerům, jako je Lumin A1, ale synergie s integrovaným zesilovačem pod patentovanou technologií ADH je příkladná. Skoro bych se odvažoval říci, že jejich výkony jsou vzácně vyvážené a konstruktéři evidentně věděli, jak z celého tandemu vymačkat maximum.
Pokud uvažujete o Devialet 120 jako o základním modelu v nabídce výrobce, pak si dejte velmi dobrý pozor na výběr reproduktorů. Měly by být dostatečně transparentní a neměly by barvit zvuk směrem k teplejším tónům. Velmi dobře si Devialet rozuměl s Franco Serblin Accordo, ale obdobný výsledek očekávám i u reproduktorů z produkce B&W nebo Focal. Pokud toto pravidlo nedodržíte, pak zřejmě získáte příliš přitlumený zvuk, kde bude chybět živelnost a jiskrnost projevu. Dobrou zprávou je, že vzít Devialet pod paži a jít si poslechnout více reproduktorů, vás nebude stát mnoho sil díky velmi přijatelné hmotnosti přístroje.

Celková koncepce Devialet je mi sympatická, protože umožňuje majiteli zdarma upgradovat výkony a funkčnost vašeho stroje. Příkladem může být model Devialet 110, který se čistě softwarovou cestou promění v model 120 s o něco vyšším výkonem a také podporou hi-resu až do rozlišení 24-bit/192 kHz. Stejně tak se i mírně zvedl výkon ze 110 W na kanál až na 120 W na kanál při 6 Ohmech. Pokud bych měl něco Deviletu vyčíst, je to absence podpory DSD, ale zde bych tvrdě narazil, neboť výrobce plánuje uvolnit nový firmware podporující DSD64/128 pro každý ze svých přístrojů. Základ zesilovačů zůstává stejný a veškeré upgrady se provádějí softwarovou cestou, což je poměrně revoluční koncepce a osobně se mi velmi líbí.

Devialet ale má jako všechna zařízení své chyby. Chybí mi zde více analogových vstupů pro externí přehrávače, jako je můj Luxman. Vzal bych zavděk minimálně jedním párem XLR. Po delším užívání mi vadila absence displeje na ovladači, který by informoval o úrovni hlasitosti nebo zvoleném vstupu, či samplovací frekvenci na aktivním digitálním vstupu. Ukládání profilu nastavení zařízení na SD kartu je fajn, ale zde bych také ocenil možnost změnit toto nastavení přímo po síti nebo zvolení jednoho z uložených profilů. Tento požadavek u mě vznikl např. tím, že jediný linkový vstup byl nastaven na gramofon a já musel poměrně složitě laborovat, abych si nakonfiguroval vstup na běžný analogový.

Zvuk Devialetu se správnými reproduktory je překvapivě uspokojivý a zájemci o kvalitní zvuk, respektive audiofilové hledající svůj svatý grál, již nemusí od stylových digitálů prchat se špunty do uší. Výkony této základní řady mě přivádějí k tomu, že významným způsobem narostla má zvědavost vyzkoušet také dražší verze tohoto zesilovače, které jsou již koncipovány jako dual-mono a dosahují podstatně vyšší výkonů.


Plusy



+ Překvapivě uspokojující zvuk na all-in-one řešení
+ Dostatek výkonu pro náročnější reprosoustavy
+ Kvalitní provedení a dálkový ovladač
+ Upgrady zdarma a jednoduchá softwarová konfigurace

Minusy



- Ovladač by mohl mít informační displej
- Zvuk je možná až příliš klidný (je to ale chyba?)

Cena v době testování: cca 119 000 Kč s DPH

Za zapůjčení děkujeme distributorovi Audio Ego.