Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Ayre AX-5: tranzistorová lahůdka

25.9.2014, Petr Štefek, recenze
Drahých tranzistorových integrovaných zesilovačů se na trhu v posledních letech objevilo opravdu hodně. Všem se ale chystá vypálit rybník Ayre se svým modelem AX-5, který nám servíruje opravdovou tranzistorovou pochoutku.
Ayre AX-5 je svým provedením jedním z těch zesilovačů, které vás donutí pořádně si osahat a trochu obdivovat i to, kolik si dali konstruktéři práce s „obalem“ zařízení. V situaci, kdy vedle na polici trůní Luxman L-590AX, není snadné udělat dojem. Preciznosti zhotovení a vypiplanosti Luxmanu nebo Accuphase Ayre nedosahuje, protože Japonci jsou v tomto ohledu prostě nedostižní a až fanaticky si hrají opravdu s každým detailem. Ayre AX-5 působí trochu industriálně, ale na první pohled je zřejmé, že byly použity jen kvalitní materiály jako broušený hliník obřezaný na CNC a částečně také ohýbaný hliníkový plech. Hmotnost přístroj činí 22 kg, což je na integrovaný zesilovač dost, zvlášť pokud vezmeme v úvahu, že samotné šasi přístroje je z lehkého hliníku.





Oba vnější regulátory (hlasitosti a vstupů) pracují s naprosto fanatickou přesností, která učaruje při každém pootočení. Horší je to již se zvukovým doprovodem serva otáčejícím firemní regulátory do požadované polohy, a tedy i úrovně zisku. Všechno je odvozeno z vlajkového předzesilovače KX-R, kde byl VGT použit poprvé. Regulátory dodala firma Shallco a jsou rovněž implementovány ve vlajkovém předzesilovači KX-R. Regulace samotná nabízí 46 kroků po 1,5 dB, což je pro jemné naladění hlasitosti více než dostatečné. Ayre staví regulaci hlasitostí na své technologii VGT (Variable Gain Transconductance), která je opravdu jedinečná a možná právě VGT lze přičíst na vrub detailnosti s jakou AX-5 hraje, která vyplývá z velmi dobrého odstupu signál/šum.





Pokud se chcete podívat do útrob toho přístroje, musíte odšroubovat vrchní hliníkový panel s průduchy pro odvod tepla generovaného koncovými stupni, který je ke zbytku šasi připevněný skrze 4 páry šroubů. Po odklopení vás na první pohled upoutá velký transformátor klasické konstrukce (EI), které vévodí prostřední části zesilovače. Zajímavé je, že Ayre prakticky stabilně sází na klasické transformátory místo toroidních transformátorů. Výrobce sáhl i po velmi kvalitních elektrolytických kondenzátorech americké firmy Cornell Dubilier. Součástková základna je prvotřídní a podobnou můžeme vidět jen u podstatně dražších zařízení.





Ayre AX-5 po několika hodinách provozu produkuje dost značné teplo, takže se vyplatí nechat nad zesilovačem minimálně 20-30 cm místa, aby bylo zajištěno dostatečné větrání. Rozhodně nedoporučuji zasunout zesilovač někde do těsné skřínky, neboť jste v tomto případě na nejlepší cestě zkrátit si podstatně životnost zesilovače. Integrovaný zesilovač samotný je při svém provozu poměrně tichý a jemné vrnění transformátoru zaslechnete jedině při vypnuté reprodukci velmi blízko zesilovače. V praxi to ovšem žádný problém nezpůsobuje a rozhodně to není rušivé ani při tichém nočním poslechu. Výkon zesilovače výrobce udává 2x125 W do 8 Ohmů a 2x250 W do 4 Ohmů.





Zadní strana zesilovače jasně dává najevo, že výrobce považuje za plnohodnotný způsob propojení se zdrojovými komponenty symetrické XLR, kterých jsou zde k dispozici 4 páry. Nesymetrické vstupy RCA jsou k dispozici také (2 páry), ale lepších výsledků dosáhnete při využití symetrického propojení, což jsem si ověřil i v praxi. Výrobce využil konektorů Neutrik, které jsou na kabelech a zařízeních téměř všudypřítomné. A také není divu, protože nabízejí opravdovou kvalitu za velmi rozumné peníze.





Výrobce věnoval zvýšenou pozornost i reproduktorovým terminálům, kde využil kvalitní výstupy Cardas. Ty jsou poněkud netypické tím, že dovolují optimálně připojit pouze reproduktorové kabely zakončené vidličkami. S trochou laborování lze připojit také banánky, ale sám výrobce to nedoporučuje, neboť kontaktní plocha opravdu není optimální. Terminály lze poměrně těsně dotáhnout tak, aby se vám nemohlo stát, že se kabel uvolní a napáchá škodu na reprosoustavách nebo zesilovači. Přeci jen na výstupu reproduktorových terminálů protékají poměrně značné proudy.





Displej přední části přístroje je opravdu jednoduchý, nečekejte od něj od žádné grafické orgie. Informaci získáte o zvoleném vstupu nebo hlasitosti. Dalším doprovodným indikátorem jsou podsvětlená tlačítka vedle regulátoru, jež informují o tom, zda je aktivní úsporný mód nebo je zesilovač ztišen funkcí „mute“. Více toho na minimalistickém čelním panelu nenajdeme. Jediné, k čemu bych měl docela zásadní výtku, jsou ostré vnitřní hrany okolo otočných regulátorů. V praxi to problém zřejmě nebude, protože většina lidí bude využívat dálkovým ovladač, ale přeci jen mě to překvapilo.



Ovladač s rozměry 210 x 60 mm

Když už byla řeč o dálkovém ovladači, ten mě radostí příliš nenaplňuje. Pokud jde o jeho design, přesunuli jsme se cca o 30 let zpět, kdy byly v módě dálkové ovladače velikosti cihly. Ovladač se poměrně špatně drží i ve velké ruce a je docela těžký. Podobnou výtku lze mít k chodu tlačítek, jejichž odpor je jednoduše příliš vysoký. Podsvětlení celého ovladače lze kvitovat jako plus. Ayre by se v tomto případě mělo chytit za nos a pro svá zařízení vytvořit něco důstojnějšího, než je tohle „tankové“ ovládání. Použití kvalitních materiálů v tomto případě už nic moc nezachrání.





Zajímavostí celého zesilovače je konstrukce, která umístila jakýsi tlumič nebo dosedovou plochu pro hlavní transformátor mimo šasi, takže se bude dotýkat podložky, na které přístroj stojí a bude samotný transformátor mírně nadzvedávat. Nenapadá mě jiná funkce toho vynálezu, než zabránit vibracím z transformátoru pronikat skrze šasi na další komponenty zesilovače. Rozměry zesilovače jsou 44(Š) x 48(H) x 12(V) cm. Průměrný příkon zesilovače je podle výrobce 230 W.