AMI MUSIK DS5: nenápadná síla

AMI MUSIK DS5: nenápadná síla
, , recenze
AMI MUSIK DS5 je zástupce relativně mladé japonské značky AMI, která se snaží prosadit svými kompaktními D/A převodníky se sluchátkovými zesilovači. AMI MUSIK DS5 se musí poměřit s takovými rivaly jako iFi Micro iDSD.
K oblíbeným
reklama
AMI MUSIK DS5 vás po prvních tónech vašich známých a nabiflovaných skladeb ničím zásadním nezaujme. Není zde žádný „wow“ efekt ani oteplený na první poslech příjemný zvuk. AMI MUSIK DS5 hraje na první poslech nevýrazně, ale to se začne měnit s postupujícím časem, který strávíte ve společnosti tohoto v Japonsku navrhovaného sluchátkového zesilovače s integrovaným D/A převodníkem. Pokud chceme hodnotit zvuk, musíme jednoznačně začít spojením se sluchátky, které v tomto případě zastupovaly modely AKG K-701, Sennhesier HD 650 a PerfectSound s301.

Sluchátkový zesilovač AMI MUSIK DS5 nemá předimenzovaný výkon a hodí se spíše pro nenáročná sluchátka na zesilovací prvek. AKG K-701 jsou známa tím, že pro vydolování maximálních výkonů je potřeba opravdu silný zesilovač. Sluchátkový zesilovač na palubě založený na TPA6120A2 podává slušné výkony, ale na K-701 úplně nestačí. To samozřejmě není vina ani tak samotného AMI MUSIK DS5, ale spíše AKG, které do plné krásy rozkvetou pouze s vybranými a velmi výkonnými zesilovači. Pro špičkové výkony těchto sluchátek ovšem nestačí ani „papírově“ velmi silný zesilovač nedávno testovaného iFi Micro iDSD, byť měl s AKG o poznání méně práce.Celkový projev nebyl ovšem ani přes výše uvedené výtky špatný a AKG ukazovaly hlavní devizy DS5, což je detailnost projevu a tonální vyrovnanost. Zvuk je pouze velmi mírně na straně teplejších tónů, ale nelze mluvit o žádném teplém stejnozvuku. Když víte, co sluchátka AKG dokáží se silnými zesilovači Burson Audio, Benchmark nebo Luxman, tak podvědomě čekáte to samé. AMI MUSIK DS5 vám to v případě těchto sluchátek prostě nenaservíruje. Pokud máte AKG K-701 a deriváty, tak se raději pohlédněte v podstatně výkonnějších (a dražších) patrech sluchátkových zesilovačů. Pro AMI MUSIK DS5 AKG K-701 není první volbou. Profilem zvuku zapadá AMI MUSIK DS5 mezi zařízení jako Astell&Kern AK100II nebo Lumin A1. Použitý převodník Cirrus Logic CS4398 má v implementaci DS5 příjemně muzikální zvuk bez excesů a zabarvení.

Sennheiser HD 650 nejsou zrovna mými osobními favority, ale mnoho lidí je upřednostňuje kvůli jejich basovému fundamentu, který často méně povedeným nahrávkám dokáže pomoci. Výrazně vyšší impedance a citlivost než v případě AKG K-701 znamená menší náročnost na sluchátkový zesilovač. AMI si poradilo se Sennheisery velmi dobře. Jednotlivá pásma měla k sobě přiměřené proporce, což u tohoto modelu sluchátek nebývá zvykem. Obvykle mají v kombinaci s mnoha sluchátkovými zesilovači tato sluchátka spíše níže položený zvuk, který často začne vadit přílišným důrazem na spodním pásmu. To ve výsledku znamená i subjektivní „pomalost“ zvuku. Kombinace AMI MUSIK DS5 se Sennheisery byla dle mého názoru nejlepší možnou volbou z celé trojice vybraných sluchátek.

Velmi dobře poslouchatelná byla klasika i akustické žánry. Chyběla jistá vzdušnost projevu dobře krmených AKG nebo vyšších modelů Sennheiserů, ale vše bohatě vynahrazoval drive této kombinace. Největším oříškem jako obvykle byla klasika, která snadno upozorní na některé nectnosti v projevu. Malé barokní ansámbly zněly bez výhrad a podobně tomu bylo u velkých symfonických těles. Používané záznamy nebyly binaurální, takže konstrukce zvukové scény neodpovídá realitě a ani její rekonstrukci skrze běžné reprosoustavy, ale přesto bylo slyšet, že AMI MUSIK DS5 poskytuje prokreslenější a lépe definovanou scénu než iFi Micro iDSD.PerfectSound s301 jako třetí testovaná sluchátka se ukázala rovněž jako dobrá volba pro daný sluchátkový zesilovač. Nechyběla zde kontrola nad zvukem, a pokud si nelibujete v analytickém vyznění a vzdušnost reprodukce pro vás není alfou a omegou, může vás tato kombinace oslovit. Zvuk je položen níže a má dobrý basový fundament. Kombinace se dobře hodí pro současný pop nebo elektroniku. Stále ovšem platí, že všechna tří sluchátka, která byla k dispozici, svým charakterem nejvíce sedí výše uvedená sluchátka Sennheiser HD650.

Přestože chápu, že AMI MUSIK DS5 je periferie určená spíše k počítači, tak mi nedalo, abych DS5 nezkusil u hlavní sestavy se zesilovačem Luxman L-590AX a reproduktory Franco Serblin Accordo. Výsledek byl více než dobrý. Pokud převodníku poskytnete kvalitní materiál, není zde známka po obvyklé dynamické nedostatečnosti známé z mnoha levnějších převodníků. Svým charakterem je AMI MUSIK DS5 velmi nekonfliktní a nesnaží se celému řetězci vnutit vlastní „pohled „ na zvuk. Opět se dá říci, že všechna pásma mají k sobě velmi dobrou proporci. Pokud bych mohl srovnat s nějakým zařízením z levnější kategorie, pak bych řekl, že zvuk AMI MUSIK DS5 si v ničem nezadá např. s Pioneer N-70A. Dokonce bych se nebál říci, že AMI MUSIK DS5 umí zahrát s větší dynamikou a „analogovějším“ způsobem bez náznaku digitální drsnosti.
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek