Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Jak vybrat správné reproduktory?

4.9.2014, Petr Štefek, návod
V tomto článku určenému spíše začátečníkům se podíváme na úplné základy, které by měly pomoci vybrat správné reproduktory pro domácí poslechovou místnost a následně z nich pomocí pár triků získat opravdu maximum.
Často opomíjená možnost, jak si ze svých regálových reproduktorů nebo kompaktních sloupků vykouzlit něco víc. Puristé nad tímto řešením ohrnují nos a tvrdí, že jedinou správnou cestou je plnorozsahová reprosoustava. V zásadě mají pravdu, protože sladit subwoofer s regálovými reproduktory je opravdu velmi náročné a často celý proces trvá i týdny, než se zvuk vybalancuje natolik, že subwoofer u všech žánrů odvádí „neslyšně“ svou práci a poskytuje to, co od něj čekáme. Po mnoha experimentech se subwoofery musím říci, že pro extrémně náročného posluchače není jiné cesty než pořídit subwoofery do dvojice pro každý kanál zvlášť, protože přeci jen i basy se šíří směrově, jen je v případě nízkých frekvencí těžší určit sluchem jejich zdroj.



B &W DB-1 - jeden z nejlepších subwooferů pro hifi nasazení na trhu


Pokud ovšem dokážeme regálové reproduktory se subwooferem sladit, rázem se ocitáme tak trochu v jiné dimenzi poslechu a výsledný zážitek pak směle může konkurovat plnohodnotným reprosoustavám, které jsou v ceníku mnohem výše než kombinace použitých regálových reproduktorů a subwooferu. Aby se dílo zdařilo, je nutné mít na paměti, že musíte své reprosoustavy sladit se subwooferem, jehož devizou je přesnost hlubokých tonů a nikoli jejich objem. Jinými slovy to znamená, že vyhnout se musíte jakýmkoli subwooferům určeným pro domácí kino. Bohužel je potřeba počítat s tím, že subwoofer by měl být spíše lepší než ostatní články sestavy (myšleno hlavně reproduktory).




REL G1 - zesilovač ve třídě AB a osvědčená uzavřená konstrukce


Jak takový subwoofer poznat? Odpověď je poměrně jednoduchá, protože existuje pouze několik málo společností, které vhodné subwoofery pro nasazení v high-endovém audiu vyrábí. Musíme jmenovat hlavně Bowers & Wilkins, kde se jedná speciálně o dva použitelné modely pod označením PV1D (DSP) a DB-1 (DSD včetně korektoru akustiky pokoje). Tyto modely vznikaly pod taktovkou Analog Devices a Bang & Olufsen a nadmíru se povedly. Dalšími možnostmi jsou modely JL Audio Fathom F110/112/113 nebo Velodyne DD+, které jsou také vybaveny integrovaným DSP pro lepší integraci s reprosoustavami a rozhraním umožňujícím nastavení s pomocí počítače z poslechového místa. REL G1/G2 jsou zase zajímavé tím, že spoléhají na zesilovač ve třídě AB a nikoli na silné zesilovače ve třídě D jako konkurence.


JL Audio Fathom F113 - uzavřená konstrukce a velmi přesné basy

Pokud se už pro tento model rozhodnete a není to věru špatně, počítejte s tím, že také subwoofer vyžaduje slušné umístění v rámci poslechového pokoje. Pokud zvolíte model s dvojitým protilehlým měničem, je vhodné jej umístit co možné nevíce mezi reproduktory samotné, aby oba z měničů měly ke svým protilehlým stěnám zhruba stejnou vzdálenost. Ve většině případů bývá v této pozici ovšem rack s komponenty, které vibrace způsobené subwooferem většinou nesou nelibě. Lepším řešením je pak umístění komponent mimo a do středové pozice umístit subwoofer.

Pokud se rozhodnete pro dvojici subwooferů, je velmi praktické umístit oba hned vedle hlavních reprosoustav tak, aby celá soustava regálových/sloupových reprosoustav se subwoofery byla symetrická. Toto řešení je jediným možným řešením pro puristy, kteří jediný subwoofer v prostoru vždy odhalí (nebo si to aspoň myslí). Nevýhodou tohoto řešení je finanční náročnost, ale vždy je lepší zvolit dva subwoofery menší (10“ a více) než jediný velký (13“ a více), který se většinou (neplatí v globále) vyznačuje pomalejšími reakcemi. Opět je ovšem nutné připomenout, že vyladění subwooferu pro reprodukční řetězec vyžaduje zkušenosti a dobrý sluch. Pro základní nastavení ale velmi dobře poslouží integrovaná elektronika resp. DSP. Pokud je subwoofer zbrusu nový, bude se intenzita a přesnost basu měnit s přibývajícím počtem nahraných hodin, než si měnič „sedne“.