www.svetaudia.cz
>
>

Jak vybrat správné reproduktory?

Jak vybrat správné reproduktory?
, , návod
V tomto článku určenému spíše začátečníkům se podíváme na úplné základy, které by měly pomoci vybrat správné reproduktory pro domácí poslechovou místnost a následně z nich pomocí pár triků získat opravdu maximum.
K oblíbeným
reklama
Regálové reproduktory jsou jednoduše kompaktní reproduktory, které většinu ze svého života stráví v lepším případě na kvalitním stojanu, v tom horším položené na nábytku. Kompaktní reproduktory se uplatní zejména tam, kde není dostatek prostorou pro plnohodnotné řešení. Možná to může vypadat, že regálové reproduktory jsou nějakým způsobem méněcenné, ale není tomu tak. Díky svým jednodušším konstrukcím, které jsou zpravidla dvoupásmové, dovolují výrobcům sáhnout po kvalitních měničích i v relativně levných kategoriích. Špičkové dvoupásmové monitory mají v nejvyšších kategoriích většinou schopnost zobrazit prostor nahrávky a detaily, které bývají stejně cenově položeným sloupovým reprosoustavám zapovězeny. Ne nadarmo jsou někteří zákazníci schopni utratit za regálové reproduktory peníze, které jinak s přehledem vystačí na pořízení kvalitního sloupového modelu.Dynaudio C1


Samozřejmě, že kompaktní reproduktory mají i svá negativa, která jsou zřejmá a souvisí s jejich fyzickými dispozicemi. Nejsou schopny reprodukovat nejnižší frekvence, a pokud jsou, tak s velmi výrazným poklesem. Poklesem se v tomto případě rozumí, že jednoduše řečeno jsou schopny reprodukovat nízké frekvence s nižší úrovní hlasitosti než zbytek frekvenčního pásma, který se pohybuje v určité toleranci. Proto můžeme vidět u reproduktorů uváděnou frekvenční odezvu, která často není spojena s údajem o tom, v jaké toleranci se pohybuje. Zcela běžně tak můžeme vidět, že regálové reproduktory mají papírovou schopnost reprodukovat 40 Hz, ale v praxi s takovým poklesem, že měnič na dané frekvenci téměř nereprodukuje. Jako příklad vyvracející výše uvedené tvrzení můžeme uvést časem prověřené Dynaudio Confidence C1 nebo v případě levnějších modelů KEF LS-50.Xavian Piccola


Regálové reproduktory také mívají podstatně nižší nároky na výkon zesilovače, takže i špičkové regálové reproduktory snadno ukočírujete slušným integrovaným zesilovačem, což se u sloupových modelů často nestává (pokud tedy hovoříme o plnohodnotných reprosoustavách). V případě kompaktních reproduktorů ale nemusíme mít na mysli pouze regálové reproduktory, protože na trhu se vyskytují i velmi kompaktní podlahové reprosoustavy, které svými rozměry a rozměry měničů nemají šanci postihnout celé frekvenční spektrum, ale na druhou stranu nepotřebují stojany a poskytnou často díky většímu objemu slušně podané hluboké tóny. Dobrým příkladem může být v tomto případě tuzemský Xavian s útlými sloupky Piccola.
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek