Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Jak vybrat správné reproduktory?

4.9.2014, Petr Štefek, návod
V tomto článku určenému spíše začátečníkům se podíváme na úplné základy, které by měly pomoci vybrat správné reproduktory pro domácí poslechovou místnost a následně z nich pomocí pár triků získat opravdu maximum.
Regálové reproduktory jsou jednoduše kompaktní reproduktory, které většinu ze svého života stráví v lepším případě na kvalitním stojanu, v tom horším položené na nábytku. Kompaktní reproduktory se uplatní zejména tam, kde není dostatek prostorou pro plnohodnotné řešení. Možná to může vypadat, že regálové reproduktory jsou nějakým způsobem méněcenné, ale není tomu tak. Díky svým jednodušším konstrukcím, které jsou zpravidla dvoupásmové, dovolují výrobcům sáhnout po kvalitních měničích i v relativně levných kategoriích. Špičkové dvoupásmové monitory mají v nejvyšších kategoriích většinou schopnost zobrazit prostor nahrávky a detaily, které bývají stejně cenově položeným sloupovým reprosoustavám zapovězeny. Ne nadarmo jsou někteří zákazníci schopni utratit za regálové reproduktory peníze, které jinak s přehledem vystačí na pořízení kvalitního sloupového modelu.



Dynaudio C1


Samozřejmě, že kompaktní reproduktory mají i svá negativa, která jsou zřejmá a souvisí s jejich fyzickými dispozicemi. Nejsou schopny reprodukovat nejnižší frekvence, a pokud jsou, tak s velmi výrazným poklesem. Poklesem se v tomto případě rozumí, že jednoduše řečeno jsou schopny reprodukovat nízké frekvence s nižší úrovní hlasitosti než zbytek frekvenčního pásma, který se pohybuje v určité toleranci. Proto můžeme vidět u reproduktorů uváděnou frekvenční odezvu, která často není spojena s údajem o tom, v jaké toleranci se pohybuje. Zcela běžně tak můžeme vidět, že regálové reproduktory mají papírovou schopnost reprodukovat 40 Hz, ale v praxi s takovým poklesem, že měnič na dané frekvenci téměř nereprodukuje. Jako příklad vyvracející výše uvedené tvrzení můžeme uvést časem prověřené Dynaudio Confidence C1 nebo v případě levnějších modelů KEF LS-50.



Xavian Piccola


Regálové reproduktory také mívají podstatně nižší nároky na výkon zesilovače, takže i špičkové regálové reproduktory snadno ukočírujete slušným integrovaným zesilovačem, což se u sloupových modelů často nestává (pokud tedy hovoříme o plnohodnotných reprosoustavách). V případě kompaktních reproduktorů ale nemusíme mít na mysli pouze regálové reproduktory, protože na trhu se vyskytují i velmi kompaktní podlahové reprosoustavy, které svými rozměry a rozměry měničů nemají šanci postihnout celé frekvenční spektrum, ale na druhou stranu nepotřebují stojany a poskytnou často díky většímu objemu slušně podané hluboké tóny. Dobrým příkladem může být v tomto případě tuzemský Xavian s útlými sloupky Piccola.