Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
CD/SACD přehrávače
DA převodníky
Streamery
Zesilovače
Reproduktory
Sluchátka
Ostatní
Facebook  |  Twitter
O nás  |  Napište nám
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

iFi iUSB3.0: regenerátor USB audio signálu

, , recenze
iFi iUSB3.0: regenerátor USB audio signálu
Britská značka iFi spadající pod Abingdon Music Research uvedla nový regenerátor USB audio signálu, který významně rozšiřuje možnosti původního výrobku iUSB Power. Má vůbec smysl investovat do podobných vymožeností?
iFi iUSB3.0: regenerátor USB audio signálu
iFi Micro iUSB3.0 by teoreticky měl vyřešit kvalitu napájení a vedení audio signálu skrze USB. Sběrnice USB běžného počítače nebo notebooku je zdrojem různých rušení a šumů. Společnost AMR, respektive značka iFi a její konstruktéři tvrdí, že předřazením iFi iUSB3.0 získáváme kvalitnější napájení USB než v případě běžné 9V baterie. K tomu oproti minulé verzi získáváme také celkovou regeneraci (resymetrizaci a přečasování) USB signálu a jeho následné odeslání do externího USB převodníku, a to vše beze ztráty kompatibility s USB3.0, což znamená, že jednotka není pravděpodobně galvanicky oddělena a nedojde k přerušení signálu.Micro iUSB3.0 je vybaven jedním USB vstupem a rovnou čtyřmi USB výstupy, které jsou rozděleny na výstup s napájením a výstup pro samotná data a napájení. Pokud nemáte po ruce kabel iFi Gemini Dual-Head, tak nemusíte zoufat, protože lze využít také standardní čtyřvodičový kabel se spojeným napájením a datovými přenosy. Jednoduše k tomu využijete druhý jmenovaný výstup označený jako napájení a datové přenosy. Nepodařilo se otestovat, jestli plný potenciál regenerátoru neomezujeme použitím jediného kabelu Audioquest Carbon oproti zmiňovanému firemnímu kabelu iFi Gemini.

Další dvojice USB portů ze strany regenerátoru jsou určeny pro libovolné zařízení kompatibilní s USB 1.0 a vyšším a replikují svou funkčností první pár USB výstupů. Zároveň mohou sloužit také k napájení externího zařízení, jako jsou tablety či telefony. iFi Micro iUSB3.0 staví na firemních řešeních, jako je již zmiňovaná Active Noise Cancellation + (ANC+). O reclocking signálu se na výstupu zařízení stará krystalový oscilátor TCXO, který zajišťuje přesné časování datových paketů podle kompatibilního USB standardu. Je již prokázáno, že čím menší jsou fluktuace ve frekvenci zasílání datových paketů, tím lépe se receiver na straně USB D/A převodníku s tímto signálem vyrovnává.
Nestabilita v USB přenosu paketizovaných dat může vést v extrémním případě ke vzniku problémů a kvalitativnímu zhoršení reprodukce. Přenosy USB audio využívají zcela odlišné komunikační protokoly a standardy než komunikační protokoly pro klasické počítačové periferie a „mass storage“ zařízení. Stejně tak lze říci, že u asynchronního přenosu USB Audio v podstatě neexistuje efektivní ECC (Error Code Correction). Asynchronní přenos po sběrnici USB by měl být teoreticky imunní, ale v praxi se ukazuje, že to zřejmě nebude tak jednoduché.

Na zařízení najdeme tři informační diody, které nás informují o tom, zda je připojený počítač, převodník a také zda je aktivovaná funkce IsoEarth. Napájení Micro iUSB3.0 je řešeno skrze dodávaný adaptér (spínaný zdroj) nebo je možno alternativně napájet z USB samotného počítače samostatným kabelem. Přesto, že výrobce tvrdí, že dodávaný iFi iPower napájecí adaptér je velmi kvalitní, tak se zdá, že uživatelé dosahují ještě podstatně lepších výsledku při využití kvalitních lineárních zdrojů.

Na zařízení je přítomen pouze jeden jediný přepínač, jenž aktivuje tzv. IsoEarth, který přerušuje stejnosměrné zemní propojení mezi počítačem a převodníkem a má podle inženýrů iFi dále snižovat kontaminaci dat rušením a šumem. Zajímavé je, že i přes přerušení signálové cesty zůstává iFi iUSB3.0 kompatibilní se standardem USB 3.0. Designem iUSB3.0 téměř přesně kopíruje D/A převodník Micro iDSD nebo starší iUSB Power představený v minulé kapitole. Cena iFi Micro iUSB3.0 je distributorem stanovena na 12 769 Kč s DPH, což se jeví vzhledem k vylepšením jako relativně přiměřené.

Výrobce doporučuje pro iUSB3.0 využití svých USB kabelů Mercury a Gemini. Druhý jmenovaný dual-head USB kabel Gemini podporuje oddělení napájení od datových přenosů a disponuje také příkladnou impedancí podle standardu USB. Zmiňovaná impedance by měla co nejpřesněji odpovídat standardu specifikovanému pro USB 2.0/3.0, který činí 90 ohmů. Gemini odpovídá této hodnotě s odchylkou maximálně 1 %. Je těžké posoudit, do jaké míry se jedná o marketing a do jaké míry to mají v iFi podložené skutečným výzkumem. USB kabel Gemini je založen na stíněných konektorech s pozlacenými kontakty a také na vodičích ze superčisté mědi (Heavy OHFC Continuous Cast Copper) s pevným jádrem. Cena kabelu je bohužel poměrně vysoká, činí 6972 korun za 1,5metrovou verzi. Kabel Mercury je pak velmi podobný až na skutečnost, že nemá oddělené napájení a signál v samostatných větvích.

My jsme pro účely testu použili „obyčejnější“ Audioquest Carbon USB o délce 0,75 metru a jako přívodní kabel do iUSB3.0 posloužil ten dodávaný iFi. Zařízení po celou dobu fungovalo bezchybně, avšak v přímé blízkosti spínaného zdroje jsem zaregistroval jeho mírné pískání. Tento jev nebyl nijak rušivý a v případě běžné reprodukce ho nebudete mít šanci postřehnout. Jedinci s citlivým sluchem ho ovšem mohou zaslechnout. Spínané zdroje se většinou takto projevují a je spíše s podivem, když jsou absolutně tiché. Je trošku škoda, že iFi nedodává iUSB3.0 i bez toho zdroje za nižší cenu, aby dokoupení lineárního zdroje případného uživatele bolelo méně.