www.svetaudia.cz
>
>

High-endové ozvučení počítače: jak na to?

High-endové ozvučení počítače: jak na to?
, , návod
Ozvučení počítače nemusí mít nutně a za každých okolností kompromisní kvalitu. Dnes si pro inspiraci ukážeme pár tipů, jak vyřešit ozvučení počítače tak, aby byl spokojen i skutečně rozmlsaný hifista. Vše samozřejmě podle stavu peněženky.
K oblíbeným
reklama
Zesilovače, které by byly vhodné svými vlastnostmi na stůl k počítači, bude velmi těžké najít na současném trhu. Obecně platí, že se vyvarujeme různým kompaktním zesilovačům v třídě D, které svou zvukovou kvalitou uspokojí pouze nenáročné jedince. Okruh, kde se vyplatí hledat vhodné kandidáty, je pracovní třída AB a je jedno, zda v lampovém nebo tranzistorovém provedení. Nároky na zesilovač jsou jasné, měl by bez problémů stačit doporučovaným reprosoustavám a zároveň poskytovat špičkový zvuk v kompaktním provedení. Ve výběru jsou ovšem i dvě výjimky, které umístit na stůl nebude to pravé, ale vzhledem k jejich ceně jistě nebude mít případný majitel problém udělat si vedle stolu miniaturní rack.


Doporučené zesilovače k pasivním mini monitorům


Nejlevnějším zesilovačem v této kapitole je Luxman M-200. Kromě toho, že hraje opravdu skvěle, je tento zesilovač velmi kompaktní a není problém na něj postavit dokonce monitor. To ovšem pouze za předpokladu, že nepřekryjete všechny větrací otvory v horním krytu. Vždy je ovšem lepší nechat si vyrobit na míru např. malý jednoduchý rack z trojice dřevěných masivních desek, který poslouží jako podstavec pod monitor a pod něj se bez problému vměstná nevysoký zesilovač spolu s převodníkem.


Luxman M-200

Luxman M-200 nabízí 2x35 W v třídě AB při zátěži 8 Ohmů a i přes nevysoký výkon je schopen uřídit i velké sloupové reprosoustavy. Jde o koncový zesilovač s vlastní regulací zisku, takže ho lze bez problému použít i s převodníkem, který nemá vlastní předzesilovač. Luxman dokáže pracovat v mono režimu (BTL), kdy dává 70 W na kanál. Cena tohoto koncového zesilovače je 49 000 Kč s DPH. Partnerem může být firemní D/A převodník DA-200, který má integrovaný sluchátkový zesilovač v třídě A.


Leben CS-300F

Leben CS-300F je primárně malý integrovaný zesilovač, ale může pracovat i v režimu sluchátkového zesilovače. Novy model s přídomkem F má pozměněnu topologii a využívá speciální lampy General Electric JAN-6197. Pro reprosoustavy je zde 15 W na kanál při 4/8 Ohmech. Tento zesilovač je druhý nejdražší z doporučovaných modelů, ale jeho kouzlo funguje naprosto spolehlivě. Budete se těšit, až si doma Leben u počítače zase pustíte a uslyšíte jeho magii ve vaší oblíbené hudbě. Dobrou zprávou je, že Leben CS-300F odstranil některá negativa předešlých verzí (např. brum). Pokud se rozhodnete sáhnout do kapsy takto hluboko a přikoupíte k němu mini monitory Harbeth nebo Spendor, je spokojenost zaručena. Leben CS-300F ocení i velmi kvalitní převodníky. V dnešním světě předraženého high-endu je cena v pravdě lidská a činí 79 000 Kč s DPH. Více informací najdete v naší recenzi Lebenu CS-300F.Burson Audio Timekeeper (dole)

Burson Audio Timekeeper (Virtuoso) je možností, jak doplnit D/A převodník a předzesilovač Conductor o skutečně špičkový koncový zesilovač kompaktních rozměrů. Timekeeper je ojedinělý v tom, že v malém balení kombinuje výkonný zesilovač v třídě AB a 80 W na kanál ve stereo režimu. Výrobce se nenechal chytit na špek a koncovou část neudělal v třídě D, ale jde skutečně o poctivý klasický koncový zesilovač. Výška 8 cm a hloubka 25 cm přímo láká zkusit tento zesilovač u počítače. Zastoupení Burson Audio v České republice existuje a pokud byste k němu měli výhrady, můžete směle objednávat i přes firemní web. Cena je adekvátní výkonům a činí zhruba 67 000 Kč.


McIntosh MHA-100

McIntosh MHA100 je nejdražší a nejefektněji vypadající doporučené all-in-one v tomto článku. Jeho modře podsvícené VU metry přímo hypnotizují a nabádají člověka, aby na něj myslel. Integrovaný zesilovač MHA100 v sobě kombinuje integrovaný zesilovač, sluchátkový zesilovač a D/A převodník. Sluchátkový zesilovač je řešen samostatně a nikoli pouze přes dělič, jak bývá u většiny integrovaných zesilovačů zvykem. Sluchátkový výstup je sice jediný, ale to bohatě vynahrazuje jeho kvalita a hlavně integrovaný D/A převodník. Podpora PCM do rozlišení 24 bitů a samplovací frekvence bohatě dostačuje dnes a bude i za pár let. Nativní DSD vždy můžete skrze softwarový přehrávač konvertovat do PCM. McIntosh MHA100 ke všemu přidává více než dostatečný výkon 50 W na kanál při 8 Ohmech. Bez problémů zvládne všechny doporučované sestavy. Dvěma základními problémy zesilovače jsou jeho cena (140 000 s DPH) a fyzická hloubka (45 cm).
reklama
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek