Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

High-endové ozvučení počítače: jak na to?

23.2.2015, Petr Štefek, návod
Ozvučení počítače nemusí mít nutně a za každých okolností kompromisní kvalitu. Dnes si pro inspiraci ukážeme pár tipů, jak vyřešit ozvučení počítače tak, aby byl spokojen i skutečně rozmlsaný hifista. Vše samozřejmě podle stavu peněženky.
Zesilovače, které by byly vhodné svými vlastnostmi na stůl k počítači, bude velmi těžké najít na současném trhu. Obecně platí, že se vyvarujeme různým kompaktním zesilovačům v třídě D, které svou zvukovou kvalitou uspokojí pouze nenáročné jedince. Okruh, kde se vyplatí hledat vhodné kandidáty, je pracovní třída AB a je jedno, zda v lampovém nebo tranzistorovém provedení. Nároky na zesilovač jsou jasné, měl by bez problémů stačit doporučovaným reprosoustavám a zároveň poskytovat špičkový zvuk v kompaktním provedení. Ve výběru jsou ovšem i dvě výjimky, které umístit na stůl nebude to pravé, ale vzhledem k jejich ceně jistě nebude mít případný majitel problém udělat si vedle stolu miniaturní rack.


Doporučené zesilovače k pasivním mini monitorům


Nejlevnějším zesilovačem v této kapitole je Luxman M-200. Kromě toho, že hraje opravdu skvěle, je tento zesilovač velmi kompaktní a není problém na něj postavit dokonce monitor. To ovšem pouze za předpokladu, že nepřekryjete všechny větrací otvory v horním krytu. Vždy je ovšem lepší nechat si vyrobit na míru např. malý jednoduchý rack z trojice dřevěných masivních desek, který poslouží jako podstavec pod monitor a pod něj se bez problému vměstná nevysoký zesilovač spolu s převodníkem.


Luxman M-200

Luxman M-200 nabízí 2x35 W v třídě AB při zátěži 8 Ohmů a i přes nevysoký výkon je schopen uřídit i velké sloupové reprosoustavy. Jde o koncový zesilovač s vlastní regulací zisku, takže ho lze bez problému použít i s převodníkem, který nemá vlastní předzesilovač. Luxman dokáže pracovat v mono režimu (BTL), kdy dává 70 W na kanál. Cena tohoto koncového zesilovače je 49 000 Kč s DPH. Partnerem může být firemní D/A převodník DA-200, který má integrovaný sluchátkový zesilovač v třídě A.


Leben CS-300F

Leben CS-300F je primárně malý integrovaný zesilovač, ale může pracovat i v režimu sluchátkového zesilovače. Novy model s přídomkem F má pozměněnu topologii a využívá speciální lampy General Electric JAN-6197. Pro reprosoustavy je zde 15 W na kanál při 4/8 Ohmech. Tento zesilovač je druhý nejdražší z doporučovaných modelů, ale jeho kouzlo funguje naprosto spolehlivě. Budete se těšit, až si doma Leben u počítače zase pustíte a uslyšíte jeho magii ve vaší oblíbené hudbě. Dobrou zprávou je, že Leben CS-300F odstranil některá negativa předešlých verzí (např. brum). Pokud se rozhodnete sáhnout do kapsy takto hluboko a přikoupíte k němu mini monitory Harbeth nebo Spendor, je spokojenost zaručena. Leben CS-300F ocení i velmi kvalitní převodníky. V dnešním světě předraženého high-endu je cena v pravdě lidská a činí 79 000 Kč s DPH. Více informací najdete v naší recenzi Lebenu CS-300F.



Burson Audio Timekeeper (dole)

Burson Audio Timekeeper (Virtuoso) je možností, jak doplnit D/A převodník a předzesilovač Conductor o skutečně špičkový koncový zesilovač kompaktních rozměrů. Timekeeper je ojedinělý v tom, že v malém balení kombinuje výkonný zesilovač v třídě AB a 80 W na kanál ve stereo režimu. Výrobce se nenechal chytit na špek a koncovou část neudělal v třídě D, ale jde skutečně o poctivý klasický koncový zesilovač. Výška 8 cm a hloubka 25 cm přímo láká zkusit tento zesilovač u počítače. Zastoupení Burson Audio v České republice existuje a pokud byste k němu měli výhrady, můžete směle objednávat i přes firemní web. Cena je adekvátní výkonům a činí zhruba 67 000 Kč.


McIntosh MHA-100

McIntosh MHA100 je nejdražší a nejefektněji vypadající doporučené all-in-one v tomto článku. Jeho modře podsvícené VU metry přímo hypnotizují a nabádají člověka, aby na něj myslel. Integrovaný zesilovač MHA100 v sobě kombinuje integrovaný zesilovač, sluchátkový zesilovač a D/A převodník. Sluchátkový zesilovač je řešen samostatně a nikoli pouze přes dělič, jak bývá u většiny integrovaných zesilovačů zvykem. Sluchátkový výstup je sice jediný, ale to bohatě vynahrazuje jeho kvalita a hlavně integrovaný D/A převodník. Podpora PCM do rozlišení 24 bitů a samplovací frekvence bohatě dostačuje dnes a bude i za pár let. Nativní DSD vždy můžete skrze softwarový přehrávač konvertovat do PCM. McIntosh MHA100 ke všemu přidává více než dostatečný výkon 50 W na kanál při 8 Ohmech. Bez problémů zvládne všechny doporučované sestavy. Dvěma základními problémy zesilovače jsou jeho cena (140 000 s DPH) a fyzická hloubka (45 cm).