www.svetaudia.cz
>
>

DSD: spása, nebo marketing hudebního průmyslu?

DSD: spása, nebo marketing hudebního průmyslu?
, , článek
Tento článek si dal za úkol mírně nahlédnout pod pokličku formátu DSD pro přehrávání hudby a jeho srovnání s obligátnějším PCM. Je skutečně DSD takovou spásou a formátem budoucnosti, jak se nám jej snaží vykreslit hudební vydavatelství a výrobci?
K oblíbeným
reklama
Na následujících řádcích se ve stručném přehledu dozvíte, kde je možné koupit nějaké skladby v DSD, resp. v dalších formátech. Samozřejmě, že nabídka asi nevyhoví každému, protože ne každé vydavatelství se odhodlalo distribuovat vydávanou hudbu mimo fyzické nosiče. Některé služby jsem do výčtu nezařadil, protože se omezují na USA nebo Japonsko.


Blue Coast Records


Neomezená světová distribuce. Blue Coast Records má dlouholetou tradici v nahrávání a mixování přímo v DSD a veškerá její hudba je od začátku do konce v nativním DSD. Právě vydavatelství je i přes skromnou nabídku DSD dobrou ukázkou toho, jak může umělec ve svém snažení z DSD profitovat. Producent Cookie Marenco vytvořil nahrávací techniku speciálně pro studio Blue Coast pod označením E.S.E. (Extended Sound Environment). Vydavatelství má na „svědomí“ nějaké zlaté desky a nominace na Grammy.


Downloads NOW!


Neomezená světová distribuce. Downloads NOW! Nabízí kromě DSD také WAV a FLAC soubory, ale nabídka se opět omezuje spíše na nezávislé umělce, kteří nevyhoví zcela každému. Distribuuje mimo jiné i Blue Coast Records, San Francisco Symphony, IsoMike a mnohé další nezávislé labely. Zaměstnanci poměrně rychle reagují na jakýkoli dotaz týkající se jejich služeb. Dobrou zprávou je, že všechno si můžete poslechnout skrze web, než se rozhodnete pro samotnou koupi.


2L


Neomezená světová distribuce. Prvotřídní norský export a výběr hudby bez zřejmých hranic, který čerpá především z evropských umělců a tradiční folkové hudby. Všechny záznamy tohoto vydavatelství jsou zvukově vynikající a není potřeba se bát, že by si člověk nepochutnal ani na velmi drahém aparátu. Zajímavostí je, že šéf 2L Morten Lindberg zvolil pro nahrávání DXD formát (352,8 kHz/24-bit), takže DSD není tak úplně nativním DSD, ale stále jde o jednu z nejlepších možností, jak se ke kvalitnímu záznamu dostat.


Channel Classics


Neomezená světová distribuce. Channel Classics Records je holandský nahrávací label a pod tímto označením se skrývá producent a inženýr Jared Sacks. Ten se dostal ke svému vysněnému povolání, což je nahrávání hudby, resp. práce s ní přes svá studia na Oberlin Coservatory a také konzervatoři v Amsterdamu, kde se v průběhu 15 let zdokonaloval ve hře na lesní roh. Channel Classics Record začalo svou působnost již v roce 1990, takže nejde o žádnou rychlou kariéru, ale především o dřinu v průběhu let.

Cybele Records


Neomezená světová distribuce. Německé vydavatelství, které se rovněž snaží a vydává svou hudbu v DSD za dodržení všech důležitých principů. Jednoduchou orientaci ve formátech umožňuje zvolení jednoho z nich. Cybele Records má poměrně bohatou nabídku klasické hudby, takže si tu její milovníci opravdu přijdou na své. Nutné je ovšem počítat s tím, že za stáhnutí hudby ve formátu DSD zaplatíte jen o něco málo méně než za fyzický nosič SACD. Majitelé rozsáhlejší sbírky s malým bytem jistě ocení, že nemusí zakopávat o tisíce desek. Přes tuto distribuci prodává i portál HD-Klassik.com.


DSDfile.com


Neomezená světová distribuce. Opus 3 Records bylo založeno v roce 1976 a také bylo shodou okolností jedním z prvních vydavatelství, které vsadilo na SACD v roce 2000, což znamenalo, že má hardware a zkušenosti s nahráváním do DSD. V současné době nabízí více než 50 originálních analogových Master Tapes. Tyto nahrávky jsou zachyceny v prostředích, jako jsou kostely, koncertní síně nebo jazzové kluby, což přináší další důležitý prvek do skládačky dokonalého hudebního zážitku. Zajímavostí také je, že vydavatelství využilo DSD 128 (5,6 MHz), které by teoreticky mělo přinést ještě vyšší rozlišení než původní DSD. Opus 3 je zde s námi již od roku 1979 a vždy měl blízko k experimentování s novými formáty zvuku nebo pokročilými nahrávacími metodami.


Native DSD


Nabízí zdarma kompilaci hudby ve výše uvedených formátech. Bonusem je navíc fakt, že každý den je alespoň jedna skladba z kompilace vyměněna za novou, takže si takto můžete legálně svou sbírku rozšiřovat. Podobná lákadla nabízejí i další služby a pomocí těchto kompilací je často možné poměrně snadno získat kvalitní hudbu. Navíc je možné skladby stáhnout v několika formátech, což znamená, že si můžete formáty snadno porovnat.


Zdroje informací:
http://www.ayre.com/insights_dsdvspcm.htm
http://www.audiostream.com/content/dsd-v-pcm-file-comparison-16441-2496-24192-64x-dsd-128x-dsd
http://en.wikipedia.org/wiki/Direct_Stream_Digital
http://forums.linn.co.uk/bb/attachment.php?aid=5786
http://forums.linn.co.uk/bb/attachment.php?aid=5787
Nejnovější články
Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky Aurender N100: nejdostupnější renderer od korejské jedničky
Aurender je v současné době jedním z nejlepších, ne-li vůbec nejlepším výrobcem rendererů, které slouží coby digitální transporty pro externí D/A převodníky. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek v podobě modelu N100.
30.6.2016, recenze, Petr Štefek4 komentáře
McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří McIntosh MB50: malý streamer ze zámoří
McIntosh uvedl při příležitosti CES 2016 několik novinek a jednou z nich je také malý hudební streamer, který by měl doplnit mini systém MXA70 nebo sluchátkový zesilovač MHA100. Ve velmi těžké konkurenci to ovšem bude mít opravdu těžké.
17.6.2016, aktualita, Petr Štefek
ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM ASTELL & KERN AK300: přehrávač s nahráváním v DSD a PCM
ASTELL & KERN uvedl zbrusu nový přehrávač řady 300. Novinku neochudil, a tak má zhruba stejné možnosti jako dražší souputníci. Překvapením je přenosný rekordér zvuku ve formě dokovací stanice pod označením AK Recorder.
7.6.2016, aktualita, Petr Štefek
Auralic Altair: streamer a DAC v jednom Auralic Altair: streamer a DAC v jednom
Auralic vydává poslední dobou jednu zajímavou novinku za druhou a nutno dodat, že všechny jsou opravdu povedenými produkty. Zbrusu nový streamer Auralic Altair by neměl být žádnou výjimkou.
3.6.2016, aktualita, Petr Štefek2 komentáře
Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán Dynaudio Contour S3.4 LE: poslední Dán
Dynaudio pomalu, ale jistě uzavírá éru současné řady Contour S a při té příležitosti minulý rok vypustila do světa jako rozloučení velmi povedenou limitovanou edici modelů Contour S1.4 a Contour S3.4.
31.5.2016, recenze, Petr Štefek