Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

SPEC RSA-M3EX: třída D tak trochu jinak

10.3.2016, Petr Štefek, recenze
Japonská značka SPEC je na trhu pouze několik málo let, a přesto si již získala řadu obdivovatelů. Integrovaný zesilovač RSA-M3EX pracuje ve třídě D a svým zvukem přitom připomíná povedené lampové zesilovače.
SPEC RSA-M3EX zaujme na první pohled velmi minimalistickým provedením a hmotností, kterou byste od třídy D jednoduše nečekali. Velmi zajímavou konstrukční vymožeností je přízvučná deska, respektive základna z masivního evropského smrkového dřeva s nožičkami z japonského ořechovce. Konstruktéři tvrdí, že tímto získávají specifické zabarvení zvuku tohoto zesilovače. Funkční hledisko lze velmi těžko ověřit, ale Japonci si v tomto esoterickém přístupu přímo libují a osobně mi trošku této esoteriky v návrzích není zcela proti srsti. Navíc to vypadá vskutku originálně a luxusně.





SPEC zvolil výrazně minimalistickou cestu, v příslušenství nenajdete ani klasický dálkový ovladač, který lze za zhruba 15 tisíc korun dokoupit zvlášť. Jedná se sice o luxusně vyhlížející ovladač z lakovaného masivního hliníku a samostatný modul přijímače v dřevěné krabičce ze smrkového dřeva, ale požadovaný příplatek rozhodně nepotěší. Navíc se v případě ovladače jedná pouze o regulaci v omezeném rozsahu s možností celkového ztlumení hlasitosti. Pokud mi to SPEC vynahradí jinde (myslím tím především zvukově), pak s tím nemám problém. Je to stejné dilema jako svého času v případě přístrojů Audionet, kde jste si za dálkový ovladač museli také připlatit nemalou částku.





Další specialitou zesilovače je jeho zapínání skrze přepínač, který je běžně spíše používaný v leteckém průmyslu. Jedná se spíše o takovou funkční libůstku, která SPEC odlišuje od konkurence. Zesilovač nabízí papírově skrovný, ale v praxi dostatečný výkon 2×120 wattů při zátěži 4 ohmy a 2×60 wattů při zátěži 8 ohmů. Zkreslení dosahuje maximálně 0,02 % (při 1 kHz, 80 % výkonu) a frekvenční rozsah udává výrobce 10 Hz až 30 kHz (+-1 dB, 1 W). Příkon zesilovače dosahuje maximálně 215 wattů při plné zátěži a 15 wattů v klidovém režimu bez signálu. Celé řešení ve třídě D pracuje s účinností přes 96 %, což v reálu znamená téměř žádné vyzářené ztrátové teplo. SPEC můžete umístit tam, kam byste běžný zesilovač s ohledem na větrání umístit nemohli.





Model RSA-M3EX stojí uprostřed portfolia integrovaných zesilovačů SPEC a je do značné míry odvozen od vlajkového modelu SPEC RSA-F33EX. Poněkud netradičně najdeme v napájecí části opravdu velký transformátor typu R, který obecně najdeme spíše u lampových zesilovačů či digitálních zdrojů. Transformátory tohoto typu a značky (Kitamura Kiden) využívá mimo jiné také japonský Esoteric. Za transformátorem jsou umístěny filtračních kondenzátory Nichicon Fine Gold, Nichicon Super Through a Arizona Capacitors, což opět znamená to lepší, co můžete v zesilovačích bez ohledu na cenu najít. Doplňují je Shottyho diody.





Všechny sekce integrovaného zesilovače jsou stíněny jednoduchou konstrukcí z nerezové oceli, a pokud byste rádi viděli, co se ukrývá pod nimi, tak je nutná jejich demontáž. Pod jedním z těchto krytů se schovává rovněž zmiňovaný transformátor. Regulace hlasitosti je realizována skrze integrovaný obvod Tachyonix 3310 IR01 (Japonsko), což není nic jiného než digitálně řízené analogové rezistory. Jedná o japonskou verzi populárního CS3310/PGA2310 Texas Instruments. Potenciometr, kterým je hlasitost regulována na čelním panelu, nestojí v signálové cestě. Kompletní interní použitá kabeláž je postříbřená měď značky Belden.





Srdcem zesilovače je plně symetrický modul výkonového zesilovače s modulátorem PWM International Rectifier IRAUDAMP4 DB Rev.03 se samostatným stíněním. Konstrukce je plně symetrická. Výkonovými tranzistory jsou v tomto případě FET (DirectFET). Přesto, že je zesilovač postaven kolem relativně dostupného modulu Class D od International Rectifier, tak celá součástková základna je nepochybně první třídy. V případě rekonstrukčního filtru (PWM modulace) výrobce využil na zakázku vyrobených olejových kondenzátorů z dílen Arizona Capacitors. Tyto speciální olejové kondenzátory se do značné míry podepisují na typickém zvuku zesilovačů SPEC. Rekonstrukční filtry mají samostatné stínění a jsou situovány na pravé levé straně modulu International Rectifier.





Zadní strana zesilovače je vybavena pouze jediným symetrickým XLR vstupem a trojicí nesymetrických RCA vstupů. Konektory jsou potažené rhodiem a opět patří k tomu nejlepšímu, co lze v této kategorii vidět. Reproduktorové terminály obstaralo WTB a jsou zlacené. Další zajímavostí je přepínač režimu práce zesilovače, kdy jej lze využít jako integrovaný zesilovač nebo výkonový zesilovače. Módy pro roli integrovaného zesilovače jsou dva. Jeden s modře podsvícenou regulací hlasitosti a druhý z deaktivovaným podsvícením. Vliv na zvuk je v tomto případě nulový a jedná se tak spíše vizuální korekci, pokud vám typický prvek zesilovačů SPEC nevyhovuje.