Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

SPaudio D1: české překvapení

7.1.2016, Petr Štefek, recenze
Česká značka SPaudio má ve své nabídce nový D/A převodník, který nabízí nejen velmi solidní provedení, ale rovněž podporu DSD a PCM přes USB. Dokáže potrápit svými výkony věhlasné high-endové značky?
SPaudio D1 je produkt malé české firmy, ale s jistotou mohu říci, že je to prozatím nejdotaženější převodník z českých luhů a hájů, co se týká uživatelského komfortu, provedení a samotného zvuku. Po celou dobu testování se u převodníku neprojevily žádné nectnosti a z uživatelského hlediska všechno šlapalo tak, jak se na převodník za 55 tisíc sluší.

Ještě jednou se musím vrátit k samotnému provedení převodníku, které je na danou cenovou kategorii extrémně solidní. Nenajdete tu žádné ocelové plechy ale pouze lakované hliníkové panely, které samotný převodník značně odlehčily a navíc mu dodaly jistý punc luxusu. Zmínit musím také výborný informační displej, který zobrazuje všechny důležité informace (samplovací frekvence, bitová hloubka či aktivní vstup).





V balení je přítomen také dálkový ovladač, který tak trošku evokuje styl Apple a dokáže řídit vstupy a úroveň hlasitosti. Tím se dostáváme k tomu, že v SPaudio vytáhli z čipu ESS ES9018S, co se dalo. Máme zde regulaci hlasitosti v digitální doméně, nastavitelné FIR/IIR filtry a redukci jitteru. SPaudio lze využít i jako zdroj s regulovatelným výstupem pro koncový zesilovač. Samozřejmě se nejedná o ideální řešení, protože dedikovaný analogový předzesilovač digitální regulace v převodníku prostě nenahradí, byť se v případě čipu ES9018S jedná o regulaci ve vysokém rozlišení (32bitová degradace se teoreticky neprojevuje), která by teoreticky neměla zásadním způsobem degradovat dynamiku a rozlišení ani u 24bitových záznamů.

Zvuk SPaudio D1 je kapitolou samou pro sebe a nebojí srovnání ani s takovými celebritami světa D/A převodníků, jakými jsou Meitner MA-1 nebo Luxman DA-06. SPaudio D1, hraje s uvedenými konkurenty velmi vyrovnanou hru. Pokud přijde ke slovu klasická hudba a její nahrávky ve vysokém rozlišení, tak se teprve začíná ukazovat, že zázraky se přeci jen nedějí a převodník se třetinovou cenovkou nedokáže přehrát podstatně dražší konkurenci. Meitner MA-1 hraje přirozeněji s větším nadhledem a organizací zvukové scény a v neposlední řadě lepším rozlišením nejvyšších frekvencí. Podobně to platí pro Luxman DA-06, kde je ovšem SPaudio D1 celkovými výkony podstatně blíže, byť postrádá onen firemní „golden sound“.

Vyzněl předchozí odstavec pro SPaudio D1 negativně? Ani v nejmenším. Uvědomte si, že jsem bez uzardění testovaný D/A převodník srovnával s konkurencí se dvojnásobnou až trojnásobnou cenovkou. SPaudio D1 považuji za dospělý produkt, který dokáže za velmi rozumnou cenu nabídnout ochutnávku ze světa skutečného digitálního high-endu. Když připočteme učebnicovou podporu všech dostupných formátů v PCM a DSD, tak si dovolím zařadit SPaudio D1 na absolutní vrchol žebříčku převodníků v cenách okolo 50-60 tisíc korun.


Plusy



+ Čistý zvuk překypující energií ve spodním pásmu
+ Podpora formátů DSD128 a PCM384 přes USB
+ V rámci cenové relace perfektní provedení
+ Cena vzhledem k vybavení a zvuku


Minusy



- V dané cenové relaci nelze mít výhrady


Cena v době testování: 55 000 Kč s DPH


Za zapůjčení děkujeme výrobci a distributorovi SPaudio.