Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

SPaudio A400: česká těžká váha

6.1.2015, Petr Štefek, recenze
SPaudio je česká značka, která by v budoucnu ráda znamenala velmi zajímavou a hlavně levnější alternativu k audio komponentům renomovaných zahraničních značek. Do testu jsme dostali nejvyšší model firemního koncového stereo zesilovače SPaudio A400.
SPaudio A400 v testu velmi mile překvapilo především svou solidností a mohu bez uzardění prohlásit, že jde o solidní výrobek, který se na rozdíl od dalších českých konkurenčních firem může pochlubit překvapivě dobrým provedením a designem. V útrobách tohoto bezmála půl metráku vážícího koncového zesilovače najdeme kvalitní součástky a dva velké toroidní transformátory, které dělají většinu hmotnosti celého zařízení. Za celou dobu používání přístroje jsem nenarazil na funkční nedostatky nebo problémy. SPaudio na svých stránkách zmiňuje řadu sofistikovaných ochran a také soft-start (pomalý náběh zajistí ochranu proti vyhození pojistek při náhlém špičkovém příkonu zařízení po zapnutí).





SPaudio A400 je velmi rychlý zesilovač a hraje s velkou dávkou transparentnosti a detailnosti. Jeho charakter je více méně neutrální a hlavně pravdivě odkrývá všechny nedostatky nahrávky. Pokud bych nezmínil v kapitole popisující konstrukci a provedení, že jde o koncový zesilovač založený na MOSFET tranzistorech, podle zvuku by to zřejmě jen těžko někdo hádal. Koncový zesilovač je bez debat podařeným kouskem, ale rovněž je dobré zmínit, že nevyhoví každému posluchači. Máte rádi např. stroje Audionet nebo Krell a nemáte na ně? Pak jste zde na správné adrese. Pokud jste zastánci japonské zvukomalebné školy značek jako Accuphase či Luxman, pak naopak hledejte spíše v jiných vodách.

Výslednou spokojenost s koncovým zesilovačem SPaudio A400 dle mého názoru bude do značné míry určovat volba správného předzesilovače a zdroje. V našem případě byl adekvátním partnerem pro koncový zesilovač velmi drahý předzesilovač Audionet PRE G2 a velmi dobře se osvědčil i firemní přehrávač Audionet ART G3. Možností bude samozřejmě v reálu více a je docela dost dobře možné, že jiné značky budou sedět SPaudio více než zmiňovaný Audionet. Začít můžete i s levným předzesilovačem SPaudio P1.





Pokud má někde SPaudio prostor pro vnesení zajímavé novinky, pak by to mohlo být uvedení plně symetrické předzesilovače s výstupy XLR, pokročilým řízení úrovně výstupního signálu a integrovaným D/A převodníkem. Je pěkné zjistit, že i ve skromných podmínkách našeho trhu a s relativně omezeným rozpočtem lze poslat na trh výrobek, který má kromě špičkových parametrů i adekvátní provedení. Na úplný konec musím zmínit, že SPaudio pilně pracuje na uvedení D/A převodníku s plně symetrickou konstrukcí založenou na dvojici špičkových D/A čipů ESS Sabre ES9018. Implementace tohoto převodníku vůbec není snadnou záležitostí, takže jsme velice zvědaví na finální výsledek.


Plusy



+ Velmi čistý zvuk s dobře rozvrženou zvukovou scénou
+ Výkonová rezerva a stabilita
+ Povedený design a solidní provedení
+ Cena vzhledem k výkonům


Minusy



- Někdy snad až příliš pravdivý a odhalující zvuk


Cena v době testování: 99 000 Kč s DPH


Za zapůjčení děkujeme výrobci a distributorovi SPaudio.