Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Pioneer N-70A: téměř dokonalý streamer

14.1.2015, Petr Štefek, recenze
Měli jsme jako jedni z prvních možnost otestovat přednosti zbrusu nového streameru Pioneer N-70A, který v současné nabídce představuje to nejlepší, čím se firma může pochlubit. Konkurenční přehrávače jako Marantz NA-8005 ovšem nebudou snadnými soupeři.
Kapitoly článku:
Pioneer N-70-A jsem očekával s velkým nadšením, protože podle zveřejněných specifikací měl vše, co by hudební streamer střední třídy měl mít. Na palubě je dvojice špičkových převodníků ESS Sabre ES9016, a to dokonce v monaurálním režimu. Má symetrické výstupy XLR a umí přehrávat PCM i DSD. Kvalitní streamery na trhu samozřejmě existují, ale za jejich koupi musíte vysázet na sůl podstatně více peněz než v případě dnes testovaného Pioneeru. Velmi dobrým příkladem může být minulý rok testovaný streamer Lumin A1 nebo jeho odlehčená varianta Lumin T1.

Pioneer má z minulosti značné renomé ve výrobě opravdových skvostů high-endové audia. Stačí si vzpomenout na sérii Urushi nebo špičkové gramofony. Pioneer ale postupně ustupoval od high-endového audia a vrhl se v posledních dvou dekádách spíše do světa masově prodávané audio vizuální techniky. Zázemí firmy a její možnosti jsou ovšem dodnes takové, že se jim málokterá konkurenční společnost může rovnat. Pioneer vyrukoval v posledních letech se zcela novým portfoliem výrobků a troufám si říci, že nejzajímavějšími z nich byly právě streamery hi-res audia.



Streamování hi-res audia po domácí síti zažívá velký rozmach a téměř každou chvíli některá ze známých firem uvede na trh velmi zajímavý model. Pioneer přinesl rovněž vylepšenou verzi levnějšího streameru N-50A a také testovaný zbrusu nový model pod označením N-70A, který má ambice oslovit i náročnější posluchače. Oba přehrávače mají typický design Pioneeru pro současné produktové řady. Oba hudební streamery se velmi liší kvalitou svého provedení, konektivitou a ve výsledku i kvalitou reprodukce.

Dvojice zmiňovaných streamerů umožňuje využít pro přehrávání podporovaných formátů klasický Ethernet skrze počítač, router a připojený NAS (Network Attached Storage). Zajímavým bonusem je bezdrátové přehrávání audia skrze Wi-Fi, kde je ovšem velikost přenášených dat omezena a nemůžeme tak čekat přehrávání DSD nebo PCM o vysokém rozlišení. Implementovaná podpora zahrnuje rovněž internetovou službu Spotify a internetová rádia, která lze poslouchat skrze aplikaci vTuner. Aby toho nebylo málo, oba přístroje zároveň podporují rozhraní AirPlay a přehrávání hudby skrze Apple iPhone/ iPad tak není žádným problémem. Je zřejmé, že Pioneer kladl důraz na to, aby pokryl vše, co by v závislosti na současných trendech mohl uživatel potřebovat.





Pioneer N-70A lze použít i bez nutnosti síťového připojení, protože dokáže fungovat jako plnohodnotný asynchronní USB D/A převodník. Rozhraní USB nalezneme na předních a zadních panelech obou streamerů, ale odlišuje je nejen použitý typ konektoru (typ A/B), ale také podpora formátů, které přes tato rozhraní můžete přehrávat. To znamená, že u dnes testovaného streameru N-70-A najdete mimo nižší formáty také DSD128 a PCM se vzorkovací frekvencí až 384 kHz. V případě dražšího modelu si nepřiplácíme pouze za podporu PCM o vzorkovací frekvenci vyšší než 192 kHz (to by bylo dost málo), ale především za zcela odlišnou konstrukci D/A části, která integruje podstatně kvalitnější součástkovou základu a design.

Pioneer N-70A využívá hliníkového těla přístroje, což mu dává lehký nádech luxusu, který známe z podstatně dražších konkurenčních zařízení. Vnitřní uspořádání šasi je rozděleno do 3 samostatných sekcí, aby nedocházelo k interferencím mezi jednotlivými částmi zařízení. Všechny plošné spoje jsou usazeny na šasi, jehož spodní deska má tloušťku 3 mm a je opět z jednoho kusu hliníku. Maximalisty potěší i dva zcela oddělené zdroje pro digitální a analogové obvody streameru. Kromě zmiňované podpory PCM o samplovací frekvenci 384 kHz a rozlišení 32-bit a DSD 64/128 (2.8/5.6 MHz) umí Pioneer N-70A také převzorkovat všechny digitální signály na digitálním vstupu pomocí firemního řešení Hi-Bit 32-bit na signál 384 kHz/32-bit. Základem D/A části dražšího streameru je dvojice čipů ESS Sabre ES9016, které umí obsluhovat PCM s limitem samplovací frekvence do 384 kHz a DSD 64/128.





Pioneer N-50A vypadá samozřejmě o něco „levněji“, za což může jeho plechové šasi, které pouze doplňuje čelní panel z hliníku. Vnitřní uspořádání nedoznalo tolika vylepšení jako u dražšího modelu, ale stále zde máme dva samostatné transformátory pro analogovou a digitální část. Příhradové šasi v tomto levnějším přístroji nenajdeme. Na druhou stranu ovšem zůstává zachována podpora DSD 64/128 a také PCM až do 192 kHz/24-bitů. Za těmito limity stojí použité levnější převodníky ESS Sabre ES9011, které stojí v portfoliu ESS Technology podstatně níže než model Sabre ES9016. Ani v jednom případě ovšem nebude zvolený čip limitem pro celkové výkony streameru.

Možnosti, které oba streamery nabízí, rozšiřuje dále přítomnost standardních digitálních koaxiálních a optických vstupů. V případě dražšího streameru Pioneer N-70A můžete počítat i se symetrickými výstupy pro dražší zesilovače. Podpora formátů u obou přístrojů zahrnuje v případě PCM formáty FLAC, ALAC, MP3, AIFF a WAV. Exotičtější DSD má samozřejmě podporu také, takže přehrajete soubory s koncovkou DSF a DSDIFF. Gapless (bez mezer) přehrávání je velmi žádoucí u živých koncertů nebo nahrávek klasické hudby, kde jsou nucené několika sekundové mezery na závadu. V tomto ohledu nás oba streamery Pioneer nezklamou. Ovládání je možné skrze aplikací Pioneer ControlApp, která je dispozici pro zařízení s operačními systémy iOS a Android. Česká cena je v případě dražšího modelu Pioneer N-70A 35 990 Kč s DPH. Levnějšího modelu si výrobce cení na 15 990 Kč s DPH.