Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Zesilovače  |  DA převodníky
Reproduktory  |  Sluchátka
CD/SACD přehrávače
Streamery  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Luxman L-590AX MarkII: áčko bez chyb

5.10.2015, Petr Štefek, recenze
Jako jeden z prvních v Evropě jsem měl možnost exkluzivně vyzkoušet zbrusu nový model integrovaného zesilovače Luxman L-590AX Mark II vytvořeného k výročí 90 let existence této japonské firmy. Do prodeje se zesilovač dostane až koncem roku 2015.
Kapitoly článku:
Luxman L-590AX MarkII jsme měli možnost přímo srovnat s odcházejícím modelem L-590AX, který je v mnoha magazínech řazen právem k současné špičce integrovaných zesilovačů. Nebudu chodit okolo horké kaše a rovnou řeknu, že nový model se firmě náramně povedl. V této kategorii již rozhodují malé, ale přesto podstatné změny, které z L-590AX MarkII dělají nadmíru zajímavý zesilovač. Původní model jsem měl rád a dokázal jsem s ním více než rok žít, ale troufám si tvrdit, že L-590AX MarkII jde dále a v mnohém tento nový model připomíná špičkové vlajkové dělence Luxman 900u.

Na starším modelu L-590AX mi tak trošku vadily jeho basy, které neměly takovou přesnost a kontury jako v případě špičkových zesilovačů ve třídě AB. Na třídu A Luxman sice odváděl více než dobrou práci, ale jako posluchač jsem prostě chtěl mít výhody obou tříd a nejlépe v jednom balení. Zaměřil jsem se proto v prvních chvílích poslechu právě na reprodukci spodního pásma. První, čeho si po přechodu ze staršího modelu všímáte, je větší energie a lepší kontury basů, které nyní mají razanci a rozlišení, kterých starší model nedosahoval. V tomto ohledu se není příliš potřeba zaposlouchávat do testovacích nahrávek, rozdíl je jednoznačný.

Je lhostejné, zda se jedná o klasiku nebo jazz či rock, všude bude mít na nově příchozím podstatně více šťávy než u staršího modelu. Energičnost zesilovače je velmi opojná a nový L-590AX MarkII hraje o něco více dopředu než L-590AX. Výsledkem je větší bezprostřednost a ta tam je jistá odtažitost předchozího modelu, která je při přímém srovnání znát. Původní L-590AX se zdá být v bezprostředním srovnání rovněž o něco výkonově slabší i přes deklarovaný shodný výkon ve třídě A.





Testovací disk Crystal Cable spolu se zdrojovým komponentem Luxman D-08u odhalil poměrně zásadní změnu, která se odehrála ve středním pásmu. Nový model má nyní to, čím dokázal ohromovat posluchače slabší L-550AX. Střední pásmo hraje nyní větší roli a je krásně prokreslené. Nabiflované nahrávky klasiky jako by přes nový model ožily a vydávají ze sebe více barev a plastičnosti. V průběhu poslechu mi hned na mysli vyvstal můj oblíbený Leben CS-660p, který jsem nějakou dobu také vlastnil. Japonský lampový konec útočil na posluchače jemným zabarvením na nižších středech, aniž by se dopouštěl až nemístného romantizování a stejnozvuku, jako je tomu v případě některých lampových konstrukcí.

Luxman L-590AX MarkII na to jde jinak a v žádném případě nelze říci, že tento „áčkový“ integrovaný zesilovač barví. Nemá podobnou hřejivost, jakou najdeme například u Accuphase, a je poměrně neutrální. Extrémně neutrální až analytické zesilovače možná najdou příznivce mezi zvukovými inženýry, ale na poslech je většina z nich až na výjimky k uzoufání nudná. To není případ Luxmanu, který dokázal k detailnímu přednesu původního modelu L-590AX přidat přesněji definovaný prostor, kde hudba dýchá tak nějak volněji, než tomu bylo u staršího modelu. Plastičnost zvukové scény evokuje opět umění dobrých lampových konstrukcí, byť kouzel nejlepších lampových SET nedosahuje.





V dobrých nahrávkách klasické hudby a u větších symfonických nebo pěveckých orchestrů zesilovač snadněji umísťuje jednotlivé sekce na zvukové scéně, a co je možná nejzřetelnější, umí mnohem lépe rozlišovat do hloubky zvukové scény. V případě některých nahrávek je zřetelně slyšet, jak sólista s houslemi pochoduje a mění polohu ve třech osách vzhledem k mikrofonu a za ním se nacházejícím doprovodným tělesem. V případě dobrých nahrávek klasické hudby je umění nového Luxmanu zcela zásadní a nedovedu si představit v současnosti jiný zesilovač, který by mi při poslechu klasiky připravil větší potěšení. V případě staršího modelu jsem mohl polemizovat o tom, zda nepreferovat Ayre AX-5 nebo Accuphase E-560. Zde již ovšem mnoho prostoru k polemíkám nezbývá.

Zvuk nové „pětsetdevádesátky markII“ je hutnější zřejmě díky propracovanějšímu prezentnějšímu střednímu pásmu a na „áčko“ ukázkovým basům. Při okamžitém přechodu na starší L-590AX je zvuk jakoby tenčí a je patrná také menší otevřenost nejvyšších frekvencí. Silnou stránkou nového modelu je jeho tonální vyváženost a celková koherentnost zvukového projevu. Pásma do sebe zapadají bezešvě, což opravdu v této kategorii nebývá zvykem. U minulého modelu jsem měl vzhledem k méně prezentnímu střednímu pásmu pocit, že zesilovač má zdvih na vyšších basech, ale u nového modelu popisované nevnímám.





Rovněž se zdá, že na pozadí je nový model klidnější a dá lépe vyniknout jemným dynamickým kontrastům špičkových nahrávek a také doznívání, které je nyní zřetelnější a lépe definované. Když jsem u staršího modelu psal, že je poměrně nebezpečné pouštět si hudbu, pokud někam spěcháte, tak zde to platí dvojnásob a nový model má více než dost šarmu, aby vás odváděl od povinností k poslechu oblíbených alb. Rovněž mám pocit, že horší nahrávky umí podat nový model s větší grácií než starší. To ovšem neznamená, že by nebyl nekompromisním arbitrem a neukázal vám neduhy méně povedených záznamů, ale přechází je s nonšalancí španělského granda.




Accuphase E-600 - konkurence ve třídě A


Ať to vezmu z kterékoli strany, tak nový Luxman L-590AX se podle mých uší nesmírně povedl. Čekal jsem kosmetické změny ve zvuku, a na podobný skok jsem nebyl zcela připraven. Pro přímé srovnání jsem bohužel neměl k dispozici špičkový Accuphase E-600, který jsem měl tu čest slyšet pouze jednou, ale troufám si říci, že v L-590AX MarkII má více než vyrovnaného soupeře. Nic jiného se v dané cenové relaci nemůže podle mého soudu novému Luxmanu rovnat. Srovnání s Accuphase E-600 nám snad donesou kolegové z Audiodromu, kteří mají tento zesilovač naposlouchán.

Díky omezenému času, který jsem mohl s L-590AX strávit, se samozřejmě nejedná o dlouhodobý test, kde mohou nějaké ty drobné nedostatky vyplavat na povrch, ale v průběhu testování jsem tak nějak marně hledal slabé stránky v oblasti zvukových výkonů. V případě přepínání z jednoho modelu na druhý (rozumějte z L-590AX na L-590AX MarkII) jsem přišel rovněž ke zjištění, že nový model hraje organičtěji a méně mechanicky, až by člověk hledal minimálně v jeho předzesilovacím modulu nějakou tu ukrytou lampu.